10 تا 15درصد افراد جامعه به بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند
26 دی 1395 ساعت: 17:10عضو هیات مدیره انجمن نفرولوژی گفت: از هر 10نفر یک تا 2نفر به بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند که باید تحت نظر مداوم پزشک باشند تا باری را بر دوش دیالیز و پیوند کلیه کشور تحمیل نکنند.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، حسن ارگانی عضو هیات مدیره انجمن نفرولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: میزان شیوع بیماری های کلیوی در کشور رو به افزایش است.
وی بیان کرد: شناخت، بررسی و دانش ما از بیماری های کلیوی افزایش داشته و میزان بیماریابی در این زمینه راحت‌تر شده است و همچنین تغییر فرهنگ، سیستم زندگی و تغذیه رو به صنعتی شدن است و افزایش استرس، چاقی، قندخون و در نتیجه دیابت از جمله علل اصلی افزایش بیماری های کلیوی در کشور است.
عضو هیات مدیره انجمن نفرولوژی تصریح کرد: نوع بیماری براساس جنسیت افراد فرق می کند، بیماری سنگ کلیه بیشتر در آقایان شایع بوده و عفونت مجاری ادراری در خانم ها بیشتر مشاهده می‌شود. ارگانی اضافه کرد: قند خون با افزایش سن بیشتر می شود و در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با افزایش سن احتمال بیماری های کلیوی و عوارض ناشی از آن بیشتر می شود.
وی تاکید کرد: در گذشته بیماران کلیوی در رده سنی بین 40 تا50سال را برای دیالیز بیشتر مشاهده می‌کریدم، اما درحال حاضر با افزایش طول عمر افراد این آمار در بخش دیالیز به میانگین سنی 60 تا 70سال رسیده است. عضو هیئت مدیره انجمن نفرولوژی عنوان کرد: حداقل بین 10 تا 15درصد افراد جامعه به بیماری‌های کلیوی مبتلا بوده و از هر 10نفر یک تا 2نفر به بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند که باید تحت نظر مداوم پزشک باشند تا باری را بر دوش دیالیز و پیوند کلیه کشور تحمیل نکنند.
ارگانی یادآور شد: متاسفانه با افزایش میزان بیماران نارسایی کلیه تعداد متقاضیان پیوند و دیالیز رو به فزونی است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو