رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:
تاکنون هیچ مورد ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان در کشور گزارش نشده است
26 دی 1395 ساعت: 15:10رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزای شایع در بین پرندگان در کشور و دنیا گزارش نشده، اما نمی‌توان انتظار داشت که هیچگاه این انتقال انجام نشود و ممکن است به مرور زمان، تغییراتی در ساختمان این ویروس صورت گیرد که باعث بیماری زا تر شدن و انتقال آن به انسان شود.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وبدا، محمدمهدی گویا اظهار داشت: وزارت بهداشت برای پیشگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان، همگام با سازمان دامپزشکی، اقدامات پیشگیرانه را انجام داده که یکی از مهمترین این اقدامات، مشارکت در اطلاع رسانی به جامعه در خصوص این ویروس است.
وی تاکید کرد: سعی کردیم به افرادی که مستقیما با پرندگان سر و کار دارند یا اقدام به ذبح پرندگان می کنند یا در مرغداری ها مشغول فعالیت هستند، اطلاع رسانی کنیم که چگونه از خود مراقبت کرده و برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، اقدامات لازم مانند شستشوی مداوم دست ها پس از ذبح پرندگان را انجام دهند.
دکتر گویا گفت: زمانی که با ما اعلام شود که در یک مرغداری، منزل یا کانون روستایی، موردی از تلفات پرندگان اعلام شده، اقدامات خود را آغاز می کنیم و به همراه تیم دامپزشکی در آن محل، حضور پیدا کرده و علاوه بر ارائه آموزش های لازم، به فرد مورد نظر واکسن تزریق می‌کنیم و دارو به مدت 10روز به او داده می شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: اگر فردی علائمی از بیماری آنفلوانزا را داشته باشد و تماسی با پرندگان مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان داشته باشد، بلافاصله تحت مراقبت قرار می گیرد و پس از انجام آزمایش های ویژه ای، مشخص می شود که این فرد مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان است یا خیر؟ این اقدامات در مناطقی که درگیر آنفلوآنزای پرندگان است توسط دانشگاه های علوم پزشکی با همراهی سازمان دامپزشکی انجام می‌شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو