قائم‌مقام وزیر بهداشت:
۹میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر کشور بیمه شدند
23 دی 1395 ساعت: 11:10قائم‌مقام وزیر بهداشت گفت: در طرح تحول سلامت طی یک سال ۹میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر کشور بیمه شدند.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: این امر در دنیا بی‌سابقه بوده و از اهمیت بسیار مهمی در ارتقای سلامت مردم برخوردار است.
وی با بیان اینکه در یک سال میزان پرداختی مردم در بخش سلامت و هزینه درمانی آنان ۱۰هزار میلیارد تومان کاهش یافته است، بیان کرد: طرح تحول سلامت امید به زندگی را در افراد افزایش داده است. حریرچی خاطرنشان کرد: در چهل سال گذشته امید به زندگی در کشور ۴۵سال بود که این میزان در سال جاری برای زنان ۸۰.۴ و برای مردان نیز به ۷۶.۶ رسیده است.
حریرچی تصریح کرد: در دهه ۵۰ از هر هزار نوزاد متولد شده، ۱۷۶نفر تا سن پنج سالگی فوت می شدند که این میزان در سالهای اخیر به زیر ۲۰ نفر رسیده است. وی با بیان اینکه تا قبل از طرح تحول سلامت به ازای هر یکهزار نفر یک و نیم تخت بیمارستانی داشتیم، ادامه داد: این میزان طی سه سال گذشته به ۱.۷تخت افزایش یافته است.
قائم‌مقام وزیر بهداشت عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی از طرح تحول سلامت به عنوان یک طرح بسیار موفق و با دستاوردهای بسیار عظیم یاد کرده است. حریرچی با اشاره به میزان هزینه بخش درمان و سلامت تاکید کرد: سالانه در آمریکا دو هزارو ۲۰۰میلیارد دلار در حوزه سلامت هزینه می شود در حالی که کل پول هزینه شده بخش سلامت کشور اعم از بخش‌های دولتی و خصوصی در سال گذشته ۳۱میلیارد دلار بوده است.
وی با بیان اینکه برای طرح تحول سلامت از منابع جدید ۲.۸میلیارد دلار در نظر گرفته شده است، گفت: در گذشته ۷۰درصد جمعیت در روستاها ساکن بود که این میزان روند معکوس داشته و ۷۵درصد جمعیت در حال حاضر در شهرها ساکن هستند.
قائم‌مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: در گذشته برای پیدا کردن یک نفر باسواد در روستاها برای بهورز دچار مشکل می‌شدیم، اما اکنون در خیلی از روستاهای دورافتاده ما ۴۵درصد از زنان ۱۵ تا ۴۰ساله باسواد بوده و تحصیلات دانشگاهی دارند.
در پایان این مراسم از زحمات دکتر رضا چمن رئیس سابق علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تقدیر و دکتر اورنگ ایلامی به‌عنوان رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی معرفی شد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو