سیاری:
76درصد مرگ و میر ایرانیان از چهار بیماری است
19 دی 1395 ساعت: 14:10معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، درحال حاضر 76درصد مرگ و میر مردم ایران چهار بیماری غیرواگیر شامل قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و تنفسی است.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، علی‌اکبر سیاری در همایش کشوری برگزیدگان داوطلبان سلامت، گفت: هشت عامل خطر در ایجاد بیماری های یاد شده و مرگ و میر ناشی از آنها نقش موثری دارند که چهار مورد رفتاری و مابقی بیولوژیک است.
به گفته وی، عوامل خطر رفتاری در ایجاد بیماریهای غیر واگیر فوق شامل مصرف دخانیات، تغذیه نادرست، کم تحرکی و مصرف الکل و خطر بیولوژیک شامل قند، فشار و چربی خون بالا و چاقی و اضافه وزن هستند. سیاری خاطر نشان کرد: در گذشته بیماریهای واگیر مانند دیفتری، کزاز و سرخک علت مرگ و میر کودکان و دیگر افراد جامعه بود، اما در حال حاضر این بیماریها کنترل شده است و امروز بیماریهای غیر واگیر عامل مهم از دست دادن جان انسان ها به شمار می رود.
معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: امروز بیماریهای غیر واگیر و آسیب های اجتماعی دو عامل مهم تهدید سلامت جامعه به شمار می‌روند. سیاری ادامه داد: پیشگیری در کنترل و جلوگیری از ابتلا به بیماریهای غیر واگیر و هم چنین کنترل آسیب های اجتماعی اهمیت دارد و در این میان نقش داوطلبان سلامت به عنوان مروج در جامعه بر کسی پوشیده نیست.
وی با بیان اینکه سالانه 38میلیون نفر از مردم جهان بر اثر بیماری‌های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند، افزود: 17میلیون نفر از این تعداد بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی فوت می کنند. به گفته وی، آمارها نشان می دهد که از 380هزار نفر مرگ ثبت شده در ایران طی یکسال، 92هزار نفر به علت سکته های قلبی و 42هزار نفر به علت سکته های مغزی فوت کرده اند.
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: هم اکنون 300 تا 400 هزار نفر در ایران مبتلا به انواع سرطان ها هستند و سالانه 30هزار نفر به علت این بیماری در ایران می میرند. سیاری هزینه درمان سرطان را 20هزار میلیارد ریال در سال عنوان کرد و افزود: 40درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند و نقش داوطلبان سلامت در آگاهی مردم از اهمیت بسزایی برخوردار است.
سیاری خاطر نشان کرد: درحال حاضر حدود 25میلیون نفر از جمعیت 15 تا 64 ساله ایرانی دچار اضافه وزن و چاقی هستند. وی ادامه داد: از سوی دیگر بین هفت تا 10میلیون نفر از ایرانیان دچار قند، 15میلیون نفر دچار چربی و 10میلیون نفر دچار فشار خون بالا هستند و این در حالی است که 50 درصد از آنها از بیماری خود اطلاع ندارند.
سیاری در ادامه با بیان اینکه مصرف دخانیات و به ویژه قلیان در بین زنان درحال افزایش است، افزود: سالانه 100هزار میلیارد ریال صرف دخانیات در کشور می‌شود، درحالی که خطرات قلیان از سیگار بیشتر است و هر وعده قلیان معادل 100 نخ سیگار است. به گفته وی، 80درصد مواد موجود در قلیان را مواد شیمایی، فلزات سنگین و مواد بیماریزا تشکیل می دهند.
سیاری با اشاره به تغذیه نادرست در جامعه نیز گفت: هم اکنون میزان مصرف نمک، قند، روغن و میوه و سبزیجات در ایران استاندارد نیست. وی تصریح کرد: ایرانیان به میزان 10 تا 12 گرم نمک در روز استفاده می کنند و این درحالی است که بر اساس استانداردهای جهانی میزان مصرف نمک در افراد زیر 50 سال پنج گرم در روز و در افراد بالای 50 سال، دو گرم تعیین شده است.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه گفت: اختلافات خانوادگی، طلاق، اعتیاد، فقر و ایدز همه و همه آسیب های اجتماعی هستند که در جامعه رو به افزایش است. سیاری با بیان اینکه در سال های گذشته انتقال ایدز از طریق جنسی در ایران پنج برابر شده، اظهار کرد: انتقال ایدز از راه جنسی از شش درصد به 32درصد افزایش یافته و این آمار نگران کننده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو