هشدار سازمان حفاظت محیط زیست:
خطر انتقال ویروس آنفلوآنزای مرغی به سایر پرندگان
16 دی 1395 ساعت: 11:10مدیرکل دفتر حیات‌وحش و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تخصیص اعتبارات ویژه به منظور افزایش حفاظت فیزیکی در مقابله با شیوع آنفلوآنزای مرغی، تاکید کرد: امکان انتقال این بیماری به سایر سایت‌های پرندگان وجود دارد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، مجید خرازیان‌مقدم در مورد شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر 45 کشور دنیا درگیر این بیماری هستند، گفت: این بیماری تنها خواست کشور ما نیست. در ایران براساس اطلاعات سازمان دامپزشکی در بخش طیور اهلی 11 استان درگیر شده است.
وی با بیان اینکه در بخش حیات وحش گزارشات رسمی از سوی سازمان دامپزشکی نداریم، اظهار کرد: در تالاب میقان استان مرکزی و تالاب میانکاله ویروس آنفلوآنزای مرغی گزارش شده است. همچنین در فریدون‌کنار با توجه به گزارشات مدیران این ویروس ثبت شده است. اما هنوز گزارش مفصلی از دامپزشکی در مورد میانکاله به دست ما نرسیده است.
مدیرکل دفتر حیات‌وحش و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بر اساس گفته‌های سازمان دامپزشکی پرندگان مهاجر منشاء بیماری آنفلوآنزای فوق حاد هستند، اظهار کرد: اگر این موضوع را بپذیریم، یعنی تالاب‌ها و مراکز تجمع پرندگان آبزی و کنارآبزی در کشور که بیش از 250 سایت مهم و عمده است در معرض این بیماری قرار دارد، در نتیجه سازمان محیط زیست در خط مقدم اقدامات پیشگیرانه قرار دارد.
خرازیان‌مقدم با بیان اینکه اگر اقدامات پیشگیرانه را اعمال کنیم، احتیاج کمتری به معدوم کردن طیور آلوده داریم، گفت: بر این اساس باید توجه ویژه‌ای در مورد اقدامات پیشگیرانه و کنترلی بیماری آنفلوآنزای مرغی در کشور داشته باشیم. اعلام ممنوعیت شکار پرندگان آبزی و کنار آبزی توسط سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدا صورت گرفت. حتی پروانه‌هایی که صادر شده بودند متوقف شد و شکارچیان در صورت داشتن پروانه شکار نیز حق شکار پرندگان مهاجر را نداشتند.
وی با اشاره به اینکه اعلام ممنوعیت شکار باید با جدیت اعمال شود، افزود: برای اعمال این موضوع به افزایش حفاظت فیزیکی احتیاج داریم در این شرایط یا باید تعداد ماموران را اضافه کنیم که در حال حاضر امکان آن را نداریم و یا باید محیط‌بانان موجود با وقت بیشتری فعالیت کنند و اقدامات مربوط به حفاظت فیزیکی را انجام دهند که در این زمینه به اعتبارات کافی و ویژه نیاز داریم.
مدیرکل دفتر حیات‌وحش و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه علاوه بر بیماری آنفلوآنزای مرغی برای مقابله با طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی نیز احتیاج به تخصیص اعتبارات ویژه برای سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حیات وحش کشور داریم، گفت: در حال حاضر دستورالعمل‌هایی را برای استان‌ها به منظور استمرار حفاظت فیزیکی برای مقابله با آنفلوآنزای مرغی صادر کرده‌ایم. همچنین جمع‌آوری تلفات و امحای بهداشتی آنان و اطلاع‌رسانی به دامپزشکی در صورت مشاهده موارد مشکوک به بیماری از دیگر اقدامات ادارات محیط زیست استان‌ها است.
خرزایان‌مقدم با اشاره به اینکه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از پرندگان مهاجر منشاء گرفته است، گفت: با توجه به وجود 250سایت مهم پرنده در کشور، امکان این وجود دارد که در مناطق دیگر نیز گزارش شیوع این بیماری را دریافت کنیم. در شرایط حاضر علی‌رغم تنگناهای مالی در استان‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نشده است، اما بحث افزایش حفاظت فیزیکی به تامین سوخت قایق‌ها و تجهیز امکانات نیاز دارد.
مدیرکل دفتر حیات‌وحش و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه امسال گزارشی در مورد انتقال ویروس آنفلوآنزای به انسان ندیده‌ام، گفت: این بدان معنا نیست که امکان انتقال آن وجود نداشته باشد، بنابراین درخواست می‌کنم از تماس مستقیم با پرندگان زنده وحشی و لاشه پرندگان جدا خودداری شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو