معاون پرستاری وزیر بهداشت:
تربیت پرستار پژوهشگر تصویب شد
12 دی 1395 ساعت: 16:10معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: تربیت پرستار پژوهشگر در شورای‌عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت تصویب شد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محمد میرزابیگی در اجلاس مدیران پرستاری بیمارستان‌های کشور گفت: درحال حاضر پرستاران بسیاری در کشور در حوزه‌های تخصصی مخلتفی ازجمله گوارش، سرطان، بیماری‌های کودکان و همه شاخه‌های پزشکی تحقیق و پژوهش می‌کنند و خیلی در این زمینه فعال هستند، اما هیچ مدرکی دریافت نمی‌کنند و فعالیت‌های آنها برایشان بازده کاری ندارد.
وی افزود: براین اساس در وزارت بهداشت تصویب شد که «نهضت پژوهشی» پرستاران ایجاد شود به‌طوری که یا در مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌های علوم پزشکی در کشور یک دپارتمان پرستاری نیز ایجاد شود یا اینکه مراکز تحقیقاتی پرستاری در حوزه‌های مختلف ایجاد شود.
وی گفت: علاوه بر آن افزایش تعداد انجمن‌های علمی پرستاری نیز در وزارت بهداشت مصوب شده است و بناست تعداد گرایش‌های کارشناسی ارشد پرستاری نیز در کشور افزایش یابد، به این ترتیب زمینه و ظرفیت بزرگی برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی پرستاران فراهم شده و دیگر همت پرستاران است که می‌تواند باعث شکوفایی و توسعه این زمینه از فعالیت پرستاران باشد.
میرزابیگی از افزایش برنامه‌ای آموزش مداوم پرستاری در کشور خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت صدور پروانه صلاحیت حرفه پرستاران و لزوم آموزش مداوم پرستاران برای اخذ این پروانه، لازم است که برنامه‌ای آموزش مداوم نیز گسترش یابند، زمینه‌ای متنوعی برای این آموزش‌ا وجود دارد که با اچرای آنان سطح دانش پرستاران افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر بهداشت به اهمیت نگرش پرستار حرفه‌‌ای و غیرحرفه‌ا‌ی اشاره کرد و گفت: نگرش وزارت بهداشت این است که باید در کنار پرستاران حرفه‌ا‌ی و دانشگاهی، افرادی نیز وجود داشته باشند تا خدمات غیرحرفه‌‌ای و اولیه را انجام دهند و به این ترتیب پرستاران نیز می‌توانند به کارهای حرفه‌ا‌ی خود بپردازند و شان آنان نیز بیشتر حفظ می‌شود. وی افزود: براین اساس حدود 10هزار بهیار یکساله یا کمک پرستار تربیت شده‌ند که به تدریج با سیر مراحل گزیش در مراکز درمانی کشور جذب می‌شوند و بناست به جایی برسیم که به ازای هر چهار پرستار یک کمک پرستار یا بهیار یکساله نیز در بیمارستان‌ها حضور داشته باشند و خدمات اولیه و غیرحرفه‌‌ای مورد نیاز بیماران را انجام دهند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: همزمان با طرح تحول، هفت هزار و 500پرستار در قالب طرح و تداوم طرح و هزار پرستار در طرح تحول سلامت بکارگیری شدند، چهار هزار دانشجوی سال بالای پرستاری وارد عرصه کار شدند، پنج هزار پرستار به‌عنوان جایگزین مرخصی زایمان در بیمارستان‌ها جذب شدند و 11هزار پرستار نیز امسال با طی آزمون استخدامی که مراحل آن در جریان است، در وزارت بهداشت استخدام می‌شوند. میرزابیگی گفت: یکی دیگر از سیاست‌های وزارت بهداشت در حوزه پرستاری، ایجاد پرستاری تخصصی یا پرستار پراکتیشنر است که با افزایش گرایش‌های کارشناسی ارشد و نیز ایجاد دوره‌های سه ماهه و یکساله که درحال تدوین آنها هستیم، اجرا می‌شود و قرار است به‌زودی چند دوره پرستاری پراکتیشنر در کشور شروع شود.
وی درباره آموزش پرستاری در بیمارستانها نیز گفت: شایعه شده بود که می‌خواهند بدون سیر کنکور در بیمارستانها پرستار تربیت کنند، این شایعات درست نیست و در حالی که آموزش های پرستاری در برخی دانشکده‌های دور افتاده با حداقل کیفیت وجود دارد چه اشکالی دارد که از ظرفیت مراکز دانشگاهی و بیمارستانهای بزرگ برای آموزش پرستاری استفاده کنیم.
وی افزود: این کار قطعا از طریق کنکور و با تصویب بورد پرستاری و زیر نظر دانشکده های پرستاری انجام می‌شود و استفاده از مزیت فیلد بیمارستان برای آموزش عملی به پرستاران یک مزیت مهم برای این دوره‌ها خواهد بود که البته تعداد آنها محدود است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت همچنین به تصویب جذب هیئت علمی بالینی پرستاری، تصویب رشته کارشناسی ارشد مدیریت پرستاری اشاره کرد که با مصوبه بورد پرستاری به زودی اجرا می‌شود. وی همچنین به تدوین10شاخص ملی ایمنی و مراقبت از بیمار و نیز پیگیری تدوین شرح وظایف پرستاری متناسب با پیشرفت دانش پزشکی در وزارت بهداشت خبر داد.
میرزابیگی گفت: آیین نامه نقل و انتقال بیمار بین مراکز درمانی، دستورالعمل تحویل بخش، بیمار و شیفت کاری و نیز تدوین و ابلاغ آیین نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای نیز در وزارت بهداشت دنبال می‌شود. وی افزود: درباره پروانه صلاحیت حرفه‌ای همه گروه‌های پرستاری موافق هستند و اختلافات در فرعیات این کار است که مثلا چه کسی متولی این کار باشد، کی و چگونه اجرا شود که در این زمینه وزارت بهداشت از هر ایده و نظری که به بهبود کار کمک کند، استقبال می‌کند.
میرزابیگی ادامه داد: مخالفت کردن و حاشیه‌سازی درباره این برنامه و دیگر برنامه‌های حوزه پرستاری جز فرصت‌سوزی حاصلی ندارد و آنکه بیش از همه از این فضاسازی‌ها ضرر می‌کند، پرستاران هستند. معاون وزیر بهداشت همچنین از ابلاغ دستورالعمل case method خبر داد و گفت: نظارت بر کیفیت خدمات پرستاری و مراقبتی در بخش خصوصی، ساماندهی پرداخت کارانه پرستاران که در این دولت دو تا سه برابر شده است، ساماندهی نیروهای شرکتی و نظارت بر حفظ حقوق آنان و نیز بکارگیری پرستاران شرکتی از طریق هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت را از دیگر دستاوردهای حوزه پرستاری در دولت یازدهم عنوان کرد.
میرزابیگی درباره تعرفه‌های خدمات پرستاری نیز گفت: در این دولت تاکنون سه بار پیشنهاد تصویب این تعرفه‌ها به شورای عالی بیمه فرستاده شده است، درحالی که در دولت‌های قبلی دوبار این کار صورت گرفته است. وی افزود: علت تصویب نشدن این پیشنهاد در شورای عالی بیمه ترکیب این شوراست که در آن وزارت بهداشت فقط یک رای دارد و نظام پزشکی، وزارت اقتصاد، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت رفاه هر کدام یک رای و بیمه‌ها نیز چهار رای دارند، بنابراین وزارت بهداشت که متولی سلامت است نمی‌تواند پیشنهادهای خود را در این شورا به تصویب برساند که امیدواریم این ترکیب نا عادلانه در آینده اصلاح شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو