چالش وزارت بهداشت در درمان اعتیاد ناشی از مخدرهای صنعتی و روانگردان
12 دی 1395 ساعت: 13:10رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، مهم‌ترین چالش در درمان اعتیاد ناشی از مصرف مخدرهای صنعتی و روانگردان‌ها را، درمان روانشناختی طولانی مدت و همچنین پرهزینه بودن آن اعلام کرد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، حمیدرضا فتحی درخصوص چالش‌های درمان اعتیاد ناشی از مصرف مخدرهای صنعتی و روانگردان‌ها در کشور، گفت: چالش ما درمورد محرک‌ها، مداخلات روانشناختی طولانی مدتی است که برای خانواده‌ها نیز هزینه بالایی دربر دارد. برنامه‌هایی در این خصوص در وزارت بهداشت در دست تدوین است، اما درحال حاضر در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی، مدرس و درمانگر، تربیت شده‌ و آموزش‌ها به صورت آبشاری به افراد منتقل می‌شود.
فتحی افزود: درمان طبی این نوع از مواد اعتیادآور مانند مخدرها به صورت مستند و مدون وجود دارد و در عین حال پیچیدگی زیادی نیز ندارد. علایم آن پرسر و صدا است و به راحتی با بعضی درمان‌های طبی قابل کنترل است. وی مهم‌ترین مشکل درمان این حوزه را ولع مصرف و عود آن در فرد عنوان کرد و گفت: بهبود این وضعیت، نیاز به برخی مداخلات روانشناسی طولانی مدت دارد؛ به این معنی که شاید نیاز به خدمات درمانی طبی، مانند مخدرها برجسته نباشد ولی درمان روانشناختی در آن، نیاز به مداخله بیشتر و طولانی مدت دارد.
به گفته رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، درحال حاضر درمان این نوع از مخدرها و مواد روانگردان، با توجه به روش‌های موجود در دنیا، ایرانیزه شده‌ است و وزارت بهداشت نیز درمانگران زیادی را در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تربیت کرده‌ است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو