هاشمی مطرح کرد:
تجویز غیرقانونی دارو در عطاری‌ها
11 دی 1395 ساعت: 18:10عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از تجویز غیرقانونی دارو در عطاری‌ها بر لزوم شناسایی متخلفان و معرفی آنها به مقامات قضایی از سوی وزارت بهداشت تاکید کرد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خانه ملت، همایون هاشمی در رابطه با فروش داروهای سقط جنین و ترک اعتیاد در عطاری‌ها، گفت: «فروش دارو در عطاری‌ها غیرقانونی است و به هیچ عنوان نباید به آنها اجازه چنین کاری داده شود؛ نظارت بر عطاری‌ها باید به صورت دقیق و حساس انجام شود تا اعتماد مردم از این طریق حاصل شود.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس با بیان اینکه عطاری‌ها به هیچ عنوان نباید در فروش دارومداخله داشته باشند، تصریح کرد: عطاری‌ها تنها مجاز به فروش گیاهان دارویی هستند و از آنجایی که از تخصص‌های لازم برای عرضه و فروش دارو برخوردار نیستند تحت هیچ شرایطی نباید اقدام به فروش دارو کنند.
هاشمی با یادآوری اینکه تنها پزشکان مجاز به تجویز دارو هستند، گفت: به غیر از داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن و آسپرین که از داروخانه‌ها می‌توان آنها را تهیه کرد مابقی داروها باید توسط پزشک تجویز شود. وی با انتقاد از اینکه عرضه و فروش دارو از سوی عطاری‌ها غیرقابل گذشت است، بر لزوم نظارت مداوم وزارت بهداشت بر عملکرد این مراکز تاکید کرد و افزود: وزارت بهداشت باید به وظیفه قانونی خود به‌عنوان متولی سلامت عمل کرده و بازرسی و پایش مناسبی را در این رابطه داشته باشد و متخلفان را به مقامات قضایی معرفی کند؛ البته نظارت‌ها باید دائمی باشد نه مقطعی.
وی با بیان اینکه برای برخورد با عطاری‌های متخلف کمبود قوانین نداریم، تصریح کرد: مقابله با تخلفات عطاری‌ها نیازمند عزم و اراده جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت بهداشت است که باید نظارت بیشتری را بر روند فعالیت عطاری‌ها داشته باشند.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس فروش داروهای ترک اعتیاد در عطاری‌ها را زنگ خطری جدی دانست و در رابطه با تاسیس داروخانه‌های گیاهی، گفت: داروخانه‌های گیاهی فرآیندی علمی است و علیرغم آنکه بستر قانونی وجود دارد، اما عملا شاهد راه‌اندازی این مراکز نیستیم؛ البته کمیسیون بهداشت هم در این رابطه اظهارنظری نکرده، اما در نشستی که با مسئولان وزارت بهداشت و داروسازان داشتیم مقرر شد تعیین تکلیف شود. هاشمی ادامه داد: ضوابطی که بر داروخانه‌ها حاکم است باید بر داروخانه‌های مذکور هم مترتب باشد یعنی مسئول فنی آن حتما باید داروساز باشد و براساس فرآیندهای پزشک محور و معالجه محور دارو تجویز شود.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه تاسیس داروخانه‌های گیاهی نیازمند بررسی بیشتر است، تصریح کرد: تاسیس داروخانه‌های گیاهی می‌تواند در سروسامان دادن به وضعیت نامطلوب عطاری‌ها موثر باشد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو