تنها اشکال طرح تحول سلامت از نگاه وزیر بهداشت
8 دی 1395 ساعت: 19:10وزیر بهداشت گفت: «طرح تحول سلامت تنها یک اشکال دارد و آن عجله در بیمه کردن افراد فاقد بیمه بود به این دلیل که منابع به مقدار لازم برای تامین هزینه به صندوق‌های بیمه‌ای پیش‌بینی نشده بود.»
تنها اشکال طرح تحول سلامت از نگاه وزیر بهداشت
وزیر بهداشت گفت: «طرح تحول سلامت تنها یک اشکال دارد و آن عجله در بیمه کردن افراد فاقد بیمه بود به این دلیل که منابع به مقدار لازم برای تامین هزینه به صندوق‌های بیمه‌ای پیش‌بینی نشده بود.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، وزیر بهداشت به انتقادات و گلایه‌ها از اجرای طرح تحول سلامت پاسخ داد.
هاشمی در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود شما با هیچ کدام از وزرای قبلی بهداشت تعامل و گفتگو نمی‌کنید، گفت: «دو نفر از وزرای اسبق بهداشت، جزو معاونان و مشاوران بنده هستند. با یکی از وزرای قبلی هم دوست و رفیق هستیم. دو نفر از وزرای قبلی هم عضو کمیسیون بهداشت مجلس بوده و هستند که جلساتی داشته‌ایم.»
وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که منتقدین طرح تحول سلامت معتقدند این طرح عجولانه اجرا شده است، گفت: «عجولانه هم تعریف دارد. من معتقدم که قضاوت‌ها عجولانه است. زیرا طرح تحول سلامت سه هدف اولیه داشت.» هاشمی در تشریح سه هدف اولیه طرح تحول سلامت، توضیح داد: «نخستین هدف، کاهش پرداختی از جیب مردم بود. اگر در این بخش عجولانه اقدام کرده ایم، بله می‌پذیریم. چون دوست داریم حتی یک ساعت، مردم کمتر از جیب پرداخت کنند به ویژه افراد فقیر و آنهایی که با این هزینه‌ها به زیر خط فقر می‌روند.»
وی با طرح این سئوال که من نمی‌دانم کجای این کارها و خدمات عجولانه است، اظهار داشت: «البته اشکال دوستان به یک بخش طرح تحول سلامت وارد است و آن درمورد بیمه‌کردن افراد فاقد بیمه بود که من می‌پذیرم عجولانه اقدام شد. لذا بیمه کردن افراد فاقد بیمه به این دلیل عجولانه بود که منابع به مقدار لازم برای تامین هزینه به صندوق‌های بیمه‌ای پیش‌بینی نشده بود و این وظیفه بیمه بود که وقتی تعداد بیمه شدگان به 5میلیون نفر که اعتبار آن پیش‌بینی شده بود، رسید، باید متوقف می‌شد و ادامه نمی‌داد.»
وزیر بهداشت با اشاره به برخی اظهارات که مدعی مخالفت با اجرای این طرح بوده‌اند، افزود: «اگر آقای پزشکیان در کمیسیون بهداشت مجلس مخالف بوده‌اند، یک رای داشته‌اند. همانطور که وزارت بهداشت تنها یک رای از 9رای شورای عالی بیمه را دارد. در عین حال هیچ ادعایی نداریم، آنهایی که می‌گویند این طرح عجولانه شروع شده است، اگر روش بهتری دارند یا اصلاحاتی مدنظرشان است، مکتوب ارائه بدهند، زیرا کلی‌گویی مشکلی از مردم حل نمی‌کند.»
هاشمی در ارتباط با این مطلب که چقدر از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و هدفمندی یارانه ها به طرح تحول سلامت تخصیص یافته است، گفت: «همه یک درصد مالیات بر ارزش افزوده باید همه یک درصد مالیات بر ارزش افزوده در بخش درمان باید برای بخش بهداشت هزینه شود به غیر از 700میلیارد تومان آن که مربوط به تجهیز و تکمیل بیمارستان ها می شود. البته همین مقدار هم توسط دیوان محاسبات دقیقا نظارت می‌شود برای بخش بهداشت هزینه شود به غیر از 700میلیارد تومان آن که مربوط به تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها می‌شود. البته همین مقدار هم توسط دیوان محاسبات دقیقا نظارت می‌شود و هر سال گزارش آن به مجلس ارائه می‌گردد و اگر کوچک‌ترین تخلفی شده باشد، به دادستان دیوان محاسبات معرفی می‌کنند و اگر مجرم شناخته شود، مجازات می‌شود.»
وی به اعتبارات منابع از محل 10درصد هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: «در ابتدای سال93 از همین محل 6250 میلیارد تومان به ما دادند و بعد از آن 3000میلیارد تومان و امسال هم تا‌کنون 1500میلیارد داده اند و این کل پولی است که از محل هدفمندی طی سه سال به طرح تحول سلامت داده‌اند.»
وزیر بهداشت در پاسخ به این سئوال که تبعات توقف یا شکست طرح تحول سلامت چگونه بروز و ظهور پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: «این طرح نمی‌تواند شکست بخورد، بلکه بایستی آن بخش‌هایی که در اجرا هزینه‌ساز بوده را یا تامین اعتبار کنیم و یا اصلاح شود؛. وگرنه ما فراموش نکرده‌ایم موقعی که ما شروع بکار کردیم، کشور با بحران مواجه بود. اگر به گزارش‌هایی که در یک سال منتهی به این دولت نگاه کنیم، مردم خیلی گرفتاری داشتند و در بعضی از استان‌ها گزارش دارم که برای موضوع سلامت، شورای‌عالی تامین استان تشکیل می‌شد. بنابراین این طرح نمی‌تواند متوقف شود، اگرچه بعضی‌ها از روز اول لحظه شماری می‌کنند این طرح شکست بخورد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو