عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت:
با انتقال بیمه‌ها و تزریق اعتبارات مشکلات نظام سلامت حل نمی‌شود
8 دی 1395 ساعت: 12:10عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران در واکنش به انتقادات مطرح شده از سوی مقامات وزارت بهداشت به سازمان‌های بیمه‌گر به علت بدهی‌های معوق مراکز درمانی دانشگاهی گفت: «شدیدا نیازمند تدبیر برای کنترل هزینه‌ها هستیم و با انتقال بیمه‌ها و تزریق اعتبارات بیشتر مشکلات نظام سلامت حل نمی‌شود.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، بهمن برزگر عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران گفت:‌ «واقعیت این است که طی‌ یکی دوسال اخیر دولت در شرایط بودجه‌ای خوبی به‌سر نمی‌برد و وظیفه داریم همگام با سایر سازمان‌های دولتی در راستای حراست از بودجه و مدیریت هزینه‌ها اقدام کنیم؛ بنابراین وزارت رفاه با پذیرش این واقعیت پیش می‌رود.»
وی با اشاره به منشا بدهی‌های ایجاد شده بیمه سلامت افزود: «برخی ادعا می‌کنند که هزینه‌های سازمان بیمه سلامت ناشی از بیمه شدگان جدید همگانی است، درحالی که سرانه یک بیمه شده صندوق کارمندی از 16هزار و 800تومان در سال92 به 38هزار تومان در سال94 رسیده است و بیش از 2.5برابر رشد کرده است. همچنین سرانه بیمه شده روستایی از 4600تومان در سال92 به 13هزار و 800تومان در سال94 افزایش پیدا کرده است و اینها به بیمه همگانی مرتبط نیستند.»
برزگر اضافه کرد: «علت این افزایش هزینه‌ها ناشی از پذیرش کتاب ارزش نسبی خدمات و افزایش تعرفه‌ها و خدمات است، البته بیمه‌ها در اجرای این مصوبات همکاری کردند اما پیشنهاد دهنده خود وزارت بهداشت بود و در ارتقای هزینه‌ها دخیل بوده است.»
وی با اشاره به تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با سازمان بیمه سلامت در سال93 در راستای طرح تحول سلامت گفت: «بر مبنای این قرارداد وزارت بهداشت موظف بود افزایش ناشی از اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات و پذیرش K جدید را به ما پرداخت کند. در واقع قانونگذار درآمد ناشی از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و ... را برای وزارت بهداشت دیده است که باید از طریق وزارت بهداشت به بیمه‌ها پرداخت می‌شد، اما چرا تاکنون وزارت بهداشت به وظایف خود عمل نکرده است؟ ‌ما هم مطلع هستیم که دولت به وزارت بهداشت بودجه نداده است و شرایطش شبیه بیمه سلامت است.»
عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران افزود: «آیا ما هم باید مدام از تریبون رسانه‌ها بدهی وزارت بهداشت را اعلام و از آنها انتقاد کنیم؟ ما همه بر یک کشتی سوار هستیم. قرار بود وزارت بهد اشت سالانه 550میلیارد تومان بابت پوشش بیمه همگانی به بیمه سلامت بپردازد، اما تنها70میلیارد تومان در اختیار ما گذاشته است. شدیدا نیازمند تدبیر برای کنترل هزینه ها هستیم و با انتقال بیمه‌ها و تزریق اعتبارات بیشتر مشکلات نظام سلامت حل نمی‌شود.»
برزگر افزود: «با لجام گسیختگی هزینه‌ها در وزارت بهداشت مواجهیم. آیا روند فعلی مدیریت بیمارستانی صحیح و بدون اشکال است؟» وی تاکید کرد: «معتقدیم کاری را که شروع کرده‌ایم باید همه با هم به سرمنزل مقصود برسانیم. متاسفانه رویکردهای صنفی بر رویکردهای ملی پیشی گرفته است و حل مشکلات پیش رو به تنهایی از عهده بیمه‌ها یا وزارت بهداشت بر نمی‌آید بلکه همه باید با یکدیگر کار کنیم. متهم کردن بیمه‌ها بی انصافی است و وقتی می توان با گفت‌وگوهای کارشناسی کار را پیش برد دعوا و جدل روا نیست.»
به گفته برزگر بدهی وزارت بهداشت را تا پایان سال94 تسویه کرده‌ایم و مطالبات سال95 باقی مانده است که اقداماتی برای پرداخت آن درحال انجام است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو