صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
مغفول ماندن بهداشت مادران و کودکان در طرح تحول سلامت

وحیده نگین، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه بانوان و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار سپیدآنلاین بر توجه نگاه مسئولان به مساله بهداشت تاکید کرد و گفت: «انتظار ما از اجرای طرح تحول نظام سلامت این بود که در بحث ماردان و کودکان نگاه بهداشتی و به نوعی نگاه سرمایه‌گذاری به این گروه وجود داشته باشد و این موضوع مورد توجه قرار گیرد. درواقع هرگونه سرمایه‌گذاری از منابع نظام به این طرح و سیاست‌های حوزه زنان و کودکان، به گونه‌ای سرمایه‌گذاری بین‌نسلی محسوب می‌شود. ولی متاسفانه علی‌رغم اهمیت این موضوع، عملکرد مناسبی در این حوزه وجود نداشته است.»
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: «علی‌رغم این که این حوزه بار بسیاری بر دوش بیمه‌ها و بیمارستان‌های دولتی داشته است ولی در حال حاضر در بخش زنان وجراحی‌ها، سزارین در اولین رتبه جراحی‌ها در بیمارستان‌های ملکی سازمان تامین اجتماعی قرار دارد. یعنی درمجموع 47 درصد زایمان‌هایی که در سازمان تامین اجتماعی و بیمارستان‌ها صورت می گیرد، سزارین است.»
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه بانوان و خانواده گفت: «انتظار بر این است که در طرح تحول سلامت به موضوع بهداشت به خصوص در حوزه مادران و کودکان بیشتر توجه شود. اگر قرار است سازمان‌های بیمه‌گر در این طرح مشارکت داشته باشند و بخشی از منابع را استفاده کنند باید این مساله نیز مورد توجه قرار گیرد که در کل نگاه جامع‌نگر این طرح را می‌طلبد.»