صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
راه‌اندازی نخستین مرکز پیوند قلب کودکان در کشور

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از آنا، سعید مجتهدزاده در حاشیه یازدهمین کنگره اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان اظهار داشت: «این مرکز، هم‌اکنون درحال نام نویسی از کودکانی است که نیاز به پیوند قلب دارند. البته درحال حاضر پیوند قلب کودکان به‌صورت پراکنده در برخی بیمارستان‌ها انجام می‌شود؛ اما این نخستین بار است که مرکزی ویژه عمل جراحی قلب کودکان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه‌اندازی شده است.»
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: «پس از نام‌نویسی از کودکان نیازمند پیوند قلب، دارو درمانی برای آنان آغاز می‌شود و تا چند ماه دیگر نیز عمل پیوند آنان انجام می‌شود.»
مجتهدزاده با بیان اینکه از هر صد تولد زنده در کشور، یک کودک مبتلا به بیماری‌های قلبی مادرزادی است که یک درصد آنان منجر به نارسایی قلب خواهد شد، خاطرنشان کرد: «90درصد کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی درمان می‌شوند و 10درصد بقیه را نیز می‌توان با پیوند قلب معالجه کرد.»
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: «قلب کودکان نیز مانند بزرگسالان می‌تواند دچار نارسایی شود. البته به آن معنا که عضله قلب به‌درستی کار خود را انجام نمی‌دهد. عضله قلب باید خون سالم و اکسیژن را به همه جای بدن برساند اما در نارسایی قلبی، این کار انجام نمی‌شود و در نتیجه رشد کودک متوقف یا کند می‌شود.»