رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد
ادامه روند تامین واکسن آسترازنکا
آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی mRNA


21 دی 1400 ساعت: 17:10رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «برای تامین دوزهای تکمیلی و حتی در مواردی برای سفر به برخی کشورها نیاز به تامین بیشتر برخی واکسن‌ها مثل آسترازنکا و اسپوتنیک داریم که وزارت بهداشت با جدّیت این امر را پیگیری می‌کند.»
به گزارش سپید، بهرام دارایی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 122 میلیون دوز واکسن در اختیار مردم قرار گرفته و تزریق شده است، گفت: «بر اساس پیش‌بینی‌ها بیش از 180 میلیون دوز واکسن در انواع مختلف خارجی و داخلی برای مصرف هموطنان تامین شده و ذخایر کشور ما برای پیشبرد اهداف کمیته علمی برای نیل به واکسیناسیون حداکثری کافی است اما برای تامین دوزهای تکمیلی و حتی در مواردی برای سفر به برخی کشورها نیاز به تامین بیشتر برخی واکسن‌ها مثل آسترازنکا و اسپوتنیک داریم.»

وی با تاکید بر اینکه در ابتدای شروع پاندمی کرونا و تولید واکسن در دنیا مبالغ زیادی به سبد کوواکس واریز شد که تا به حال واکسن‌های مناسب را در اختیار ما قرار نداده‌اند، گفت: «اما ما به جد پیگیر هستیم تا بتوانیم این دو نوع واکسن را از طریق داخل و خارج از کشور در دسترس متقاضیان قرار دهیم.»

دارایی در خصوص واکسن MRNA تولید داخل گفت: «از ابتدای پاندمی کرونا بسیاری از شرکت‌های داخلی دانش بنیان تلاش کردند واکسن کرونا را تولید کنند. با وجود تولید واکسن در داخل کشور باز هم از پلتفرم‌های دیگر غافل نبوده‌ایم. پیش از این، ساخت واکسن با پلتفرم MRNA در سلول خاص مطرح شد که تا جایی هم پیش رفت اما یکی از شرکت‌ها مدلی را پیشنهاد داده که در حال طی مسیر است. سازمان غذا و دارو با این شرکت در تماس مستقیم است و به آنها کمک می‌کند تا واکسن خود را عرضه کنند. چون ما به این پلتفرم‌ها برای بیماری‌های مختلف در آینده نیاز داریم.»

وی در پاسخ به اینکه آیا تدبیری برای کارت‌های واکسیناسیون جعلی که از سایت وزارت بهداشت صادر شده، اندیشیده‌اید؟ گفت: «مواردی گزارش شده و همکاران ما در ستاد وزارت بهداشت در حال پیگیری هستند. تخلفاتی توسط برخی عوامل گزارش شده و کارت‌های جعلی هم وجود دارد که هردو غیرقابل قبول هستند.»

دارایی تصریح کرد: «کار عظیمی با کمک مردم در کشور انجام شد تا بتوانیم به رکورد واکسیناسیون برسیم. در این بین ممکن است مشکلاتی هم پیش بیاید که پذیرفته شده نیست.»

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینکه افزایش قیمت و کمبود برخی داروها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ اظهار داشت: «سازمان غذا و دارو هم مثل سازمان‌های دیگر برای تولیدات خود نیاز به پرسنل و مواد اولیه دارد که با افزایش هزینه‌ها در این حوزه طبیعتاً قیمت دارو هم افزایش می‌یابد. سازمان غذا و دارو بر خلاف سایر دستگاه‌ها این افزایش را نیمه دوم سال اعمال می‌کند. اما نگرانی بیشتر مردم از حذف ارز ترجیحی و تبدیل آن به ارز نیمایی است.»

وی افزود: «ارز 4200 تومانی دارو که تامین نشده بود با دستور رئیس جمهور تامین شد. اما همین وقفه در زنجیره تامین دارو اختلال ایجاد می‌کند که موجب کمبود مقطعی می‌شود و باید برای جبران آنها تمهیداتی مثل بسیج نیروها را در دستور کار قرار داد.»

دارایی با اشاره به اینکه ارز ترجیحی به صورت مادام در دسترس نیست اظهار امیدواری کرد تا با اجرای سیاست‌های بهتر و پوشش کامل بیمه بتوانیم در مواقعی که این ارز در دسترس نیست دچار کمبود دارو نشویم.

وی درباره اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی اظهار داشت: «اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی کاری بسیار بزرگ است. کشور ما وسیع است، حدود 85 میلیون نفر جمعیت دارد و قابل مقایسه با کشورهای کوچک و کم جمعیت نیست. اما تا کنون بیش از 95 درصد نسخه‌نویسی الکترونیک در کشور انجام شده و برخی استان‌ها تا 100 درصد هم پوشش داشته‌اند. در برخی استان‌ها مثل تهران و خراسان رضوی آمار کمتر است. اما به مراحل نهایی خود نزدیک است.»

به گزارش فارس، رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: «نسخه‌نویسی الکترونیک پیش زمینه‌ای برای ایجاد پرونده الکترونیک است. با تکمیل فرآیند مکانیزه شدن مطمئن خواهیم بود که چرخه توزیع و تامین دارو و سیستم درمانی تحت کنترل و شفاف بوده و از نشت دارو و تضییع حقوق بیماران جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه بازار سیاه هم کوچک‌تر خواهد شد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو