عضو پژوهشکده وزارت علوم:
یک سوم زنان جهان خشونت را تجربه کرده اند
31 خرداد 1397 ساعت: 09:3عضو پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری گفت: بر اساس آمارهای رسمی یک زن از بین سه زن خشونت های جسمی، جنسی یا تجاوز را تجربه کرده می کند.
به گزارش سپیدآنلاین، لیلا فلاحتی در سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، در سخنرانی با عنوان «بررسی وضعیت آسیب های اجتماعی زنان و دختران در عرصه جهانی» با بیان اینکه آسیب ها و مشکلات اجتماعی پدیده ای فراگیر در همه کشورها و جوامع دنیا است، افزود: با وجود پیشرفت های زیاد، جهان نابرابرتر شده و زنان در چرخه و در معرض آسیب های جدی تری قرار دارند.
وی گفت: فقر، نابرابری، فقدان دسترسی به منابع و فرصت ها بخشی از عوامل موثر در آسیب های اجتماعی است و بنا به شواهد و مستندات زنان جزو گروه هایی هستند که بیشتر در معرض آسیب هستند.
فلاحتی ادامه داد: نتایج تحقیقات نشان می دهد در حالی که در جوامع و کشورهای مختلف مسائل و آسیب های مختلفی در صدر مشکلات وجود دارد اما به صورت کلی چالش های مشترکی در سطح جهان قابل مشاهده است.
وی نخستین چالش را موضوع آموزش دانست و گفت: در حالی که روندها نشان می دهد زنان و دختران دسترسی گسترده ای به آموزش پیدا کرده اند اما بر اساس آخرین آمار یونسکو 263 میلیون کودک، جوان و بزرگسال در سراسر جهان مدرسه نرفته اند و این بدان معناست جمعیت جهان در موضوع آموزش چالش دارند.
عضو پژوهشکده وزارت علوم افزود: از مجموع این تعداد 131 میلیون نفر زن هستند. بیشترین تعداد آنها مربوط به آفریقا و سپس آسیای غربی است هچنین دومین چالش مربوط به مشارکت اقتصادی و کسب فرصت های شغلی است به طوری که زنان در مجموع دو سوم از ساعات کاری را در جهان انجام می دهند و فقط یک دهم از مجموع درآمدها را کسب می کنند.

روزانه 800 زن در کشورهای توسعه هنگام زایمان فوت می کنند
فلاحتی گفت: سومین چالش مرتبط با سلامت و بهداشت است، افزود: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت 225 میلیون زن در کشورهای در حال توسعه با چالش بهداشت باروری و خدمات زایمان مواجه هستند، به طوری که روزانه 800 زن در هنگام زایمان فوت می کنند.
این جامعه شاس خشونت را یکی از آسیب های جدی علیه زنان اعلام کرد و افزود: بر اساس آمارهای رسمی همچنان یک زن از بین سه زن خشونت های جسمی، جنسی یا تجاوز را تجربه کرده می کند.
وی همچنین ازدواج اجباری و زیر سن قانونی را از دیگر آسیب های این حوزه دانست و گفت: پیش بینی می شود در بازه زمانی 2011 تا 2020 در حدود 140 میلیون دختر زیر سن 18 سالگی ازدواج کنند.
سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران صبح امروز (چهارشنبه) در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار و تا فردا پنجشنبه نیز ادامه دارد.
در سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران نشست‌های تخصصی همچون مسائل و آسیب های اجتماعی زنان، نقد و ارزیابی سیاستگذاری در حوز آسیب های اجتماعی، سلامت روانی و اجتماعی، مسائل و آسیب های اقتصادی، آسیب های حوزه خانواده، آسیب ها و مسائل جمعیتی، آسیب های شهری با تاکید بر شهرهای جدید، تجارب سازمان های مردم نهاد در حوزه آسیب های اجتماعی و همچنین نشست تخصصی رسانه‌ها، فضای مجازی و آسیب های اجتماعی برگزار می‌شود.
آیین اختتامیه این همایش عصر پنجشنبه در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور اساتید علوم اجتماعی برگزار می شود.ایرنا
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو