صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
تولید ۸ میلیون دوز واکسن «پاستوکووک»

به گزارش سپید، علیرضا بیگلری در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت تولید و توزیع واکسن پاستوکووک گفت: «واکسن پاستوکووک از مهرماه در سبد واکسیناسیون کشور قرار گرفته است.»

وس ادامه داد: «از آنجایی که کارآزمایی بالینی این واکسن در کشورمان از سن ۱۸ تا ۸۰ سال بوده است، این واکسن در بزرگسالان و افراد بالای ۱۸ سال مصرف می‌شود. در عین حال در کارآزمایی ما نکته مهم این بود که یک‌سوم افرادی که وارد کارآزمایی شدند، از بین داوطلبانی انتخاب شدند که یک بیماری زمینه‌ای اعم از دیابت، فشار خون و ... داشتند. بنابراین استفاده از این واکسن در افرادی که حتی بیماری زمینه‌ای هم دارند، در شرایطی بسیار مطمئن، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.»

وی افزود: «در عین حال این واکسن در کودکان هم مجوز استفاده را از سن دو سال تا ۱۸ سال کسب کرده است. البته این قسمت از کارآزمایی آن در کشور کوبا انجام شد. کمیته ملی واکسن ایران هم با توجه به مجوزی که از سوی سازمان غذا و داروی ایران صادر شده و مطالعه را پذیرفته است، موافقت کرد که هر واکسیناسیونی علیه کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال، از سن ۱۲ سال آغاز شود و به طور کلی فعلا در کشور واکسن کرونا در کودکان، به افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق می‌شود. البته واکسن پاستوکووک مجوز برای تزریق به گروه‌های سنی پایین‌تر هم دارد.»

رییس انستیتو پاستور ایران در این باره ادامه داد: «در کودکان طبق مصوبه کمیته فنی واکسن، دو دوز از این واکسن تزریق می‌شود و فعلا با توجه به شرایط، به دوز یادآور در این گروه سنی نیاز نیست. البته اگر واریانت‌های جدید بروز یابد، ممکن است در کودکان هم به دوز یادآور نیاز باشد، اما فعلا در کودکان به تزریق دو دوز اصلی واکسن پاستکووک اکتفا می‌شود. در بزرگسالان علاوه بر دو دوز اصلی، یک دوز بوستر یا سوم هم تزریق می‌شود. این دوز سوم را که یادآور واکسن‌های دیگر هم می‌تواند باشد، به نام پاستوکووک پلاس می‌شناسیم.»

بیگلری ادامه داد: «بنابراین از مهرماه این واکسن در سبد واکسیناسیون کشور وجود دارد و هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در عین حال طبق سیاست‌های وزارت بهداشت، کادر بهداشت و درمانی که قبلا واکسن اسپوتنیک یا آسترازنکا را دریافت کردند، به عنوان یک گزینه می‌توانند برای دوز بوستر از پاستوکووک پلاس استفاده کنند. باتوجه به برنامه تولیدی که داشتیم و قراردادی که با هیات امنای ارزی برای تولید هشت میلیون دوز واکسن پاستوکووک داشتیم، فعلا جمعا هشت میلیون دوز از این واکسن در کشور تولید شده است که تا نصف آن تحویل شده و نیم دیگر آن منتظر دریافت مجوز توزیع از سازمان غذا و دارو است که تقریبا تا نیمه دوم آذر ماه توزیع این هشت میلیون دوز تمام می‌شود.»

وی اظهار کرد: «در حال حاضر پاستوکووک در مراکز واکسیناسیون کشور وجود دارد. باتوجه به اینکه تولیدات بعدی منوط به اعلام نیاز وزارت بهداشت است، باتوجه به نیاز وزارت بهداشت تنظیم می‌شود. اما حداقل ظرفیت تولید در حدود ۵ میلیون دوز در ماه پیش‌بینی شده است. اگر وزارت بهداشت اعلام نیاز کند، می‌توان ظرفیت تولید را بیش از این هم بالا برد. باتوجه به کیفیت واکسن و با توجه به آماده شدن مقاله کارآزمایی فاز سه که نشان‌دهنده کارایی بسیار چشمگیر واکسن است، مسلما این واکسن در بازارهای جهانی هم مورد پذیرش خواهد بود.»

بیگلری درباره تولید پاستوکووک پلاس نیز گفت: «واکسن پاستوکووک پلاس هم تولید شده است. عموماً از آنجایی که به ازای هر دو پاستوکووک، یک پاستوکووک پلاس لازم است، از این فرمول استفاده می‌کنیم. از طرفی از آنجایی که در کودکان به «پلاس» احتیاج نداریم و از پلاس به عنوان بوستر برای کادر درمان هم استفاده می‌کنیم، سعی می‌کنیم، نسبت دو به یک را در تولید داشته باشیم. مثلا اگر قرار باشد شش میلیون واکسن تولید کنیم، می‌شود چهار میلیون پاستوکووک یک و دو و دو میلیون پاستوکووک پلاس. در عین حال از نظر تئوری می‌توان پاستوکووک پلاس را برای همه پلتفرم‌های واکسن کرونا تزریق کرد، اما فعلا طبق دستورالعمل، وزارت بهداشت این واکسن را به عنوان دوز بوستر برای همکاران بهداشت و درمانی که واکسن اسپوتنیک یا آسترازنکا تزریق کردند، توصیه کرده است. در عین حال داریم مطالعاتی انجام می‌دهیم که پاستوکووک یک و دو هم بتواند برای واکسن‌های دیگر به ویژه واکسن‌هایی که عملکرد ضعیف‌تری داشته‌اند، تزریق شود که در حال بررسی است.»

وی درباره تزریق دوز سوم به افرادی که پاستوکووک را تزریق کرده‌اند، گفت: «دوز سوم این افراد ۲۸ روز یا یک ماه بعد از دوز دوم، توزیع می‌شود. بنابراین این افراد، از یک ماه بعد می‌توانند دوز بوستر را تزریق کنند.»