صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
اعلام نتایج نهایی مطالعات تا آخر اردیبهشت

به گزارش سپید، حامد حسینی با بیان اینکه انجام مطالعه بالینی روی یک واکسن با این حدود و ثغور بسیار تجربه ارزشمندی بود، گفت: «فاز یک تمام شده و آماده ورود به فازهای بعدی هستیم. پروتکل تلفیقی فاز دو و سه را به سازمان غذا و دارو فرستاده‌ایم.»

وی افزود: «۱۴ اسفند آخرین نمونه خون از داوطلبان گرفته و گزارش نهایی فاز یک تقدیم می‌شود.»

حسینی با بیان اینکه در فاز دو کار را بر روی ۴۰۰ داوطلب دیگر ادامه می‌دهیم و اگر قانع کننده باشد وارد فاز سه می‌شویم که ۲۰ هزار نفر هستند، گفت: «امیدوارم در آینده نزدیک با ارائه محصولی ایمن و اثربخش خستگی‌ها از تن بیرون برود.»

مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) افزود: «از آنجا که مدت زمان مطالعات طولانی است دو فاز را تلفیق کردیم تا با اطمینان به نتیجه برسیم. بر این اساس جمعیت بزرگی را وارد مطالعه می‌کنیم و از میان آنها زیرمجموعه‌ای را به عنوان فاز دو و مابقی را به عنوان فاز سه مورد مطالعه قرار می‌دهیم.»

وی افزود: «با تایید نهایی ثابت خواهد شد که واکسن ایمنی داریم. در واقع باید به این نقطه برسیم که با اطمینان بگوییم واکسن در تولید آنتی بادی هم موفق است و می‌توان آن را در جمعیت بزرگ‌تری امتحان کرد. تواتر تزریق هم مهم است.»

حسینی با بیان اینکه احتمالا دو ماه بعد از اتمام فاز دو و سه نتایج مشخص شود که واکسن با چه دوزی و در چه فواصلی باید به صورت عمومی تزریق شود، اظهار کرد: «در واقع به بهینه‌ترین حالت می‌رسیم. انتظار داریم آخر اردیبهشت نتایج نهایی مطالعات را اعلام کنیم و بعد در آن زمان مجوزهایی درخواست کنیم که استفاده عموم محقق شود.»

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: «افراد بسیار زیادی که احتمالا هیچ وقت نامشان را نمی‌شنویم تلاش کرده‌اند تا کار به این جا برسد. به صورت ویژه از داوطلبان و پیشگام‌ها که از لحاظ ذهنی خطر می‌کنند قدردانی می‌کنم. ما همیشه مدیون آنها هستیم.»