صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
روند نزولی کرونا در ۴۱ شهر کشور

به گزارش سپید، علیرضا رییسی با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید کرونا، گفت: «بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های جدید از از امروز شنبه اول آذر‌ماه اجرا شد و بر همین اساس جلسه ستاد با ۱۵ نفر برگزار شد و بقیه اعضاء از طریق وبینار به جلسه وصل شدند. در جلسه گزارشی از وضعیت و روند بیماری در کشور ارایه شد و موضوع مهمی که در مورد آن بحث شد، مبحث طرح بسیج محله محور و مقابله با اپیدمی کرونا بود که با کمک بسیج و مردم از امروز در سراسر کشور شروع شده است.»

وی افزود: «همچنین گزارشی از روند بیماری در ۴۳ شهری که قبلاً در آنها محدودیت ایجاد کرده بودیم، داده شد. خبر خوب این است که محدودیت‌های اعمال شده در این شهرها که وضعیت قرمز داشتند موثر بوده و ۴۱ شهر دارند روند نزولی بیماری را طی می‌کنند، در یکی از شهرستان‌ها نیز روند نزولی شروع شده و دو مورد دیگر هنوز زمان خواهد برد که روند نزولی بیماری شروع شود.»

رییسی گفت: «در مجموع این موضوع نشان دهنده آن است که طرحی که ۵ آبان شروع کردیم کاملاً موثر بوده است و بر اساس شواهد ایجاد محدودیت‌ها می‌تواند موثر باشد.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: «محدودیت‌هایی نیز برای ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز و ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد شروع شده است. جمعیتی که مشمول این طرح می‌شوند به این ترتیب است که در شهرهای قرمز بالغ بر ۵۳ میلیون نفر را شامل می‌شود. در مجموع حدود ۷۹ میلیون نفر جمعیت در وضعیت‌های هشدار 1، 2 و3 هستند؛ یعنی شهرهای قرمز، نارنجی و زرد. امیدوارم با رعایت مردم و همکاری دستگاه‌ها بتوانیم شاهد کاهش ورودی بیمار به بیمارستان‌ها، کاهش ابتلا و نهایتاً بعد از چهار الی پنج هفته شاهد کاهش مرگ و میرها خواهیم بود.»

وی افزود: «خواهش من از همه مردم که صبوری می‌کنند و از آنها ممنون هستیم، این است که عده‌ای هم هستند که متاسفانه نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و این عده می‌توانند زحمات همه‌ افراد را هدر دهند.»

رییسی تاکید کرد: «امروزه تحقیقات علمی نشان داده است که ۱۰ درصد مبتلایان می‌توانند باعث ۸۰ درصد ابتلا در سطح جامعه شوند و مهم‌ترین عامل ابتلا اکنون همین دورهمی‌های خانوادگی است. درست است کسب و کارها متاسفانه تعطیل می‌شوند اما از طرف دیگر باید کاملا مراقب باشیم، اگر این پروتکل‌ها به دقت اجرا نشود ممکن است همه‌ زحمات ما به هدر برود. بنابراین از مردم می‌خواهیم پروتکل‌ها را جدی بگیرند.»

معاون وزیر بهداشت، ادامه داد: «ما هفت برنامه مشخص داریم که یکی از آنها بحث محدودیت‌های هوشمند است، اما بقیه برنامه‌ها هم باید اجرایی شوند. تست‌های تولید داخلی آزمایش سریع کرونا ( آنتی‌ژن) آغاز می‌شود و ۱۰۰ هزار تست دستمان رسیده است که بین مراکز بهداشتی درمانی کشور توزیع خواهد شد و انتظار داریم طی این هفته و هفته آینده بتوانیم میزان تست‌ها را به حدود ۷۰ هزار - ۸۰ هزار و طی دو هفته به مرز ۱۰۰ هزار تست روزانه برسانیم. این تست‌ها در مراکز بهداشتی رایگان انجام می‌شود و این کار در کنترل و قطع زنجیره بیماری بسیار موثر خواهد بود.»

به گزارش ایسنا، وی در خاتمه بیان کرد: «به دلیل پشتیبانی از این طرح بسته‌های حمایتی_اقتصادی بسیار خوبی مصوب شد که بتواند پشتیبانی کند. این مصوبات در ارتباط با بحث‌های پرداخت‌های مالیاتی، پاس کردن چک‌ها، کمک‌های معیشتی و... خواهد بود که دکتر نهاوندیان برای مردم توضیح خواهند داد و برای پشتیبانی طرح، کمیته اقتصادی ستاد ملی تصمیمیات بسیار خوبی گرفته‌اند. امیدوارم این موضوع را جدی بگیریم و بر وضعیت فعلی سطح کشور که مطلوب هم نیست فائق آییم.»