صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه‌ترین نوع شهادت است

به گزارش سپید، سعید نمکی در جلسه کمیته ملی شهید خدمت که با حضور پوراصغری، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و سعید اوحدی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر مدیران و معاونین در ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، ضمن قدردانی برای پیگیری امور مربوط به شهدای خدمت عرصه سلامت، گفت: «تکریم شهدا، تکریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یک نظام است و بی‌حرمتی نسبت به شهید و خانواده‌اش لرزان کردن پایه‌های حکومتی است که مبتنی بر خون شهدا ایستاده است. هرچند کسی که شهید شده است، به جایگاهی رسیده که نیازی به تکریم بندگان خاکی خدا ندارد، آنها به پروردگار و اولیا‌الله بسیار نزدیک هستند و این ما هستیم که نیازمند شفاعت آنها در روز قیامت هستیم.»

وی افزود: «شهدا در تمام زمینه‌ها که برای آب، خاک، سرزمین، سلامت، حرمت، دین و آیین یک کشور جنگیده و به فیض رفیع شهادت نائل شوند، در اوج رستگاری‌اند. شهدایی مانند دکتر زارع که چشم پزشک فوق تخصص قرنیه بود، چنانچه بخواهیم از بُعد مسائل مادی به مساله بنگریم، اگر قرار بود از حرفه‌اش کسب درآمد کند، از هر جراحی می‌توانست چند برابر مبالغی که مجموعه‌های دیگر می‌خواهند از خانواده‌هایشان حمایت کنند، درآمد کسب می‌کرد. ضمن اینکه سایه ارزشمند یک دانشمند و فرهیخته از مملکت کم شده است و با هیچ معیار مادی نمی‌توان آن را سنجید. بنابراین، تکریم شهدا تکریم یک مملکت، نظام، دیدگاه و عزت و غرور ملی است که مایه سرافرازی و ماندگاری یک ملت در طول تاریخ می‌شود.»

نمکی با بیان اینکه تکریم و احترام به شهدا بسیار مهم است، گفت: «در سفرهای استانی، اولین کاری که می‌کنیم رفتن به گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ آن‌هاست و اولین دعایی که می‌کنم این است که خداوندا مرا شرمنده شهدا نکن.»

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نباید از خانواده مکرم شهدا غافل شد، اظهار کرد: «در ایام انقلاب به طرق مختلف عزیزانی را قبل، حین و بعد از انقلاب و همچنین روزهای دفاع مقدس از دست دادیم و شهید شدند. اما عده‌ای مظلومانه و عده‌ای آگاهانه شهید شدند. اینکه فرد با علم و آگاهی تن به آتش زده و تا خط مقدم پیش رود، بسیار متفاوت است. اما شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه‌ترین نوع شهادت است. یعنی شهادتی که در اوج معرفت و به معنای بریدن از دنیای فانی اتفاق افتاد، یعنی کمال عشق. کسی می‌تواند در پای عشق بمیرد که پیش از آن، دنیا در پیش چشمش مرده باشد.»

وی تصریح کرد: «شهدای سلامت با علم و آگاهی به خطرناک بودن این ویروس مهلک، در حالیکه با کمبود ماسک و لباس محافظتی روبرو بودیم، دل به آتش زدند و مانند پروانه به دور بیمار گشتند و سوختند.»

نمکی بیان کرد: «برعکس آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد، ما در عرصه شهدای سلامت، بیش از سرباز، ژنرالهای‌مان را از دست دادیم. چراکه می‌خواستند خط شکن باشند و سربازان پشت سر این فرماندهان حرکت می‌کردند و لذا هرچه آن‌ها را عزیز بداریم، نظام جمهوری اسلامی را عزیز شمرده‌ایم. حرمت این عزیزان، حرمت نظامی است که در اوج تحریم‌ها توانست در کمتر از دوماه میزان مرگ و میرها را در اوج مضایق مالی به کمتر از یک پنجم و میزان بستری‌ها را به 20 درصد برساند و در شرایطی که هنوز کشورهای غربی با ویروس درگیر نشده بودند، رکوردی تاریخی را در کنترل و مدیریت بیماری ثبت کند.»

وزیر بهداشت بیان کرد: «کادر بهداشت و درمان کشورمان در این ایام سخت توانستند با 1.6 تخت بیمارستانی به ازای هر 1000 نفر جمعیت، از کشورهایی که حداقل 7 تخت به ازای هر 1000 نفر و سه برابر نیروی انسانی نسبت به تخت‌هایشان دارند، پیشی بگیرند.»

همچنین، در ادامه این جلسه کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌‌ریزی وزارت بهداشت با اشاره به دستورالعمل تعیین مصادیق شهدای سلامت، به توضیح اقدامات اجرایی به منظور تهیه چک لیست کاملی از مشخصات فردی شهدای مدافع سلامت پرداخت و گفت: «تاکنون از بین 139 پرونده که از دانشگاه‌های مختلف به دست ما رسیده، براساس مصادیق مورد نیاز، دستورالعمل‌ها و صحت و سقم اطلاعات و بررسی‌های همه جانبه، نتیجتا با رای کمیته‌ها، 20 پرونده را نهایی کرده‌ایم.»

گفتنی است، در این جلسه، 20 پرونده از شهدای خدمت عرصه سلامت مصوب تلقی شد و ادامه بررسی‌ها در این خصوص به جلسات بعدی موکول شد.