صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
۸ شرط سازمان غذا و دارو برای قیمت‌گذاری داروهای OTC توسط سندیکا

به گزارش سپیدآنلاین، غلامرضا اصغری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیشنهاد رییس سندیکای داروهای انسانی مبنی بر قیمت‌گذاری داروهای OTC توسط این سندیکا، گفت: با این پیشنهاد به چند شرط موافقت می‌شود؛ اولین شرط‌مان این است که روش قیمت‌گذاری داروهای OTC بر اساس محاسبه هزینه‌های انجام شده بر مبنای قیمت ارز دولتی و همچنین درصدی از قیمت برند دارو در بازار کشورهای مرجع (مذکور در ضابطه قیمت‌گذاری داروها) انجام شود.

وی افزود: همچنین داروهای OTC تولیدی توسط شرکت‌های دارای تاییدیه GMP و با نام تجاری می‌توانند نسبت به داروی ژنریک تا حداکثر ۳۰ درصد قیمت بیشتری درخواست کنند. در عین حال قیمت داروهای OTC که سایر اشکال دارویی غیر OTC آنها نیز در بازار دارویی وجود دارد باید با قیمت اشکال غیر OTC آنها متناسب باشند.

اصغری ادامه داد: همچنین بسته‌بندی کلیه داروهای OTC باید دارای شناسه شناسایی سامانه TTAC باشد. در عین حال قیمت پیشنهادی سندیکای داروهای انسانی برای داروهای OTC باید به اطلاع کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو برسد و صرفا بعد از تایید کمیسیون و ابلاغ آن از طرف اداره کل امور دارو و مواد تحت کنترل اجرا خواهد شد.

رییس سازمان غذا و دارو همچنین تاکید کرد: سندیکا صرفا قیمت مصرف کننده را جهت تایید به اداره کل امور و مواد تحت کنترل اعلام می‌کند و قیمت تولید کننده و توزیع کننده داروهای OTC توسط سندیکا با توافق شرکت تولیدکننده تعیین خواهد شد. باید توجه کرد که اصلاح قیمت داروهای OTC حداکثر یکبار در سال انجام خواهد شد و داروهای OTC موجود در بازار که در سال ۱۳۹۷ اصلاح قیمت شده‌اند نمی‌توانند مجددا در این سال اصلاح قیمت شوند.

وی افزود: از طرفی مسوولیت برخورد با تخلفات احتمالی تولیدکنندگان از قیمت‌های تعیین شده بر عهده سندیکای داروهای انسانی خواهد بود.

اصغری تاکید کرد که شروط سازمان غذا و دارو برای قیمت‌گذاری داروهای OTC توسط سندیکای داروهای انسانی، در قالب نامه‌ای به این سندیکا اعلام شده است.