صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
آغاز واکسیناسیون 492هزار کودک در سیستان‌وبلوچستان علیه فلج اطفال

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، رئیس مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این خبر گفت: طرح واکسیناسیون فلج اطفال در 2نوبت از امروز تا 29دی و 30بهمن تا چهار اسفند امسال همزمان با دانشگاه‌های مناطق گرمسیری شامل خوزستان، آبادان، بهبهان، دزفول، شوشتر، بوشهر، هرمزگان، فارس، فسا، جهرم، لارستان، کرمان، بم، جیرفت و خراسان جنوبی در زاهدان، زابل و ایرانشهر اجرا می شود.
سیدمهدی طباطبایی افزود: با توجه به اینکه این بیماری هنوز در کشورهای افغانستان و پاکستان شایع است و خطر بازگشت مجدد بیماری به کشور و ابتلا کودکان وجود دارد به همین دلیل واکسیناسیون خوراکی هر ساله در 2 نوبت تا به صفر رساندن این بیماری در آن کشورها ادامه دارد.
طباطبایی تصریح کرد: امسال نیز 492هزار کودک در سطح سیستان و بلوچستان زیر پوشش این طرح قرار خواهند گرفت. وی ادامه داد: 2هزار و 900تیم 2نفره کار خوراندن قطره فلج اطفال به کودکان زیر پنج سال سیستان و بلوچستان را بر عهده دارند. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال به صورت اکتیو و خانه به خانه است، مردم باید همکاری بیشتری داشته باشند تا این طرح به بهترین نحو انجام شود و تمام کودکان این واکسن را دریافت کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار از جمله فلج اطفال در سیستان و بلوچستان به سبب همسایگی با دو کشور افغانستان و پاکستان که همچنان در معرض بروز این گونه بیماری ها قرار دارند، همواره اولویت مسئولان بهداشتی درمانی کشور است.
طباطبایی افزود: با وجود اینکه از سال 79 هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در میان کودکان ایرانی استان مشاهده نشده است، اما طرح واکسیناسیون برای ایمن سازی اطفال تا ریشه کنی کامل این بیماری اجرا خواهد شد.