دستاورد سفر وزیر بهداشت به روسیه:
امضای 11سند همکاری دارویی و درمانی مابین ایران و روسیه
9 مهر 1395 ساعت: 16:711سند توافق شده همکاری بین بخش‌های خصوصی صنعت دارو و درمان ایران و روسیه در حضور وزیر بهداشت ایران و سرگئی پسیب معاون وزارت صنایع و بازرگانی این کشور در مسکو امضا شد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، این اسناد که با شرکت اعضای هیات های دولتی و بخش خصوصی ایران و روسیه دیروز در سفارت جمهوری اسلامی و با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو منعقد شد، در برگیرنده حوزه‌های مختلفی از همکاری‌ها است.
تحقیق و پژوهش، ثبت روسی داروهای ساخت ایران، تولید مشترک و عرضه داروی ایرانی در روسیه، واکسن، بازاریابی برای صادرات به کشورهای دیگر، تجهیزات و فناوری پیشرفته مرتبط با صنایع پزشکی ازجمله امور تشخیصی و درمانی و تبادل تجربیات برخی از محورهای مورد توافق در اسناد امضا شده بین بخش های خصوصی دو کشور است.
در چارچوب اجرای این اسناد که در آخرین روز سفر هیات ایرانی امضا شد، دو کشور شاهد گسترش روابط در حوزه سلامت و درمان خواهند شد. هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست وزیر بهداشت در چارچوب راه‌اندازی یک خط تولید داروی ایرانی و همچنین مذاکره با مقام های روسی با هدف گسترش روابط در این حوزه به روسیه سفر کرده است.
خط تولید ماده اولیه داروی ایرانی فینگولیمود برای درمان "ام اس" دیروز در سن پترزبورگ با حضور وزیر بهداشت و سفیر ایران کار خود را آغاز کرد و براساس توافق انجام شده، طرف ایرانی انتقال فناوری را با شریک روسی خود اجرا می‌کند. براساس این همکاری، مواد اولیه این دارو براساس بالاترین استانداردهای جهانی مورد تائید سازمان های بین‌المللی قابل عرضه به بازار دارویی روسیه و دیگر کشورها تولید خواهد شد.
این اسناد در چارچوب امضای تفاهم‌نامه مربوط به همکاری بخش‌های بهداشت و درمان دو کشور نهایی شده است که آذرماه سال گذشته و در جریان سفر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به ایران مورد توافق قرار گرفت. ارزش بازار دارو و تجهیزات پزشکی در روسیه سالانه 24میلیارد دلار است که فرصت‌های فراوانی را برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کرده است و همچنین کشورهای اوراسیا مکمل این بازار به شمار می‌روند.
در چارچوب این توافق‌ها تاکنون چندین هیات روسی و ایرانی با سفر متقابل مذاکرات گسترده‌ای را برای توسعه همکاری‌ها انجام داده‌اند که تشکیل کارگروه مشترک دارویی و تجهیزات پزشکی بین دو کشور نیز از دستاوردهای آن است.
اسدی‌لاری قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل، قانعی رئیس انستیتو پاستور، زارع‌نژاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، بیگلر مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، پیرویان معاون سازمان غذا و دارو، مدنی مسئول پیگیری امور حوزه سلامت در روسیه، تهرانچی معاون اجرایی امور بین‌المللی و زراعتی رئیس اداره همکاری‌های علمی وزارت بهداشت اعضای هیات ایرانی در این سفر دو روزه بودند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو