تاسیس دانشگاه علوم پزشکی تحت تاثیر فشار سیاسی نیست
توسعه رشته پزشکی در ۷ شهرستان


9 بهمن 1401 ساعت: 12:11معاون وزیر بهداشت در پاسخ به برخی اظهارات درخصوص فشارهای سیاسی برای تاسیس دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: اعطای رشته و مجوز تاسیس دانشگاه تحت تاثیر فشار سیاسی و اجتماعی قرار ندارد و ما بر اساس ضوابط نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم.
به گزارش سپیدآنلاین، ابوالفضل باقری فرد  در گفت‌وگو با فارس درپاسخ به پرسشی درباره نحوه تاسیس دانشکده‌های علوم پزشکی در کشور توضیح داد: توسعه رشته‌های علوم پزشکی و تاسیس دانشگاه‌های علوم پزشکی صفر و صد نیست و توسعه باید با توجه به نیازها و زیرساخت‌های ما وجود داشته باشد.

وی عنوان کرد: تاسیس دانشکده و دانشکده دارای ضوابط و قوانین است که از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی به ما ابلاغ شده است و شرایط تاسیس دانشگاه از لحاظ تعداد اساتید، فضای دانشگاه و تعداد و شرایط پذیرش دانشجویان مشخص شده است. مهم‌ترین موضوع در رشته‌های پزشکی وجود بیمار به تعداد جمعیت منطقه است، به صورتی که اگر نسبت بیمار به جمعیت کم باشد مجوز تاسیس دانشگاه داده نخواهد شد.

باقری‌فرد با بیان اینکه همه دانشکده‌هایی که ارتقا پیدا کرده‌اند بر اساس اعلام نیاز بوده است خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی با توجه به امکانات و شرایطی که در اختیار دارد به ما اعلام نیاز می‌کند و این درخواست در شورای گسترش بررسی می‌شود و تصمیم‌گیری نهایی با حضور وزیر بهداشت انجام می‌شود و در صورت نیاز مجوز داده خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به برخی اظهارات درخصوص فشارهای سیاسی برای تاسیس دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: اعطای رشته و مجوز تاسیس دانشگاه تحت تاثیر فشار سیاسی و اجتماعی قرار ندارد و ما بر اساس ضوابط نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم.

وی ادامه داد: در راستای توسعه رشته پزشکی امسال به ۷ شهرستان اجازه دادیم با تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه مادر انعقاد می‌کنند دانشجوی پزشکی بگیرند، به طور مثال به دانشگاه علوم پزشکی تبریز اجازه دادیم برای مراغه و سراب ۲۰ نفر از ظرفیت خود را به علوم پایه اختصاص دهد.

معاون آموزش وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: رشته‌های پزشکی عمومی را فدراسیون جهانی آموزش علوم پزشکی رصد می‌کند و ما نمی‌توانیم رشته‌ای را ایجاد کنیم و کیفیت را در نظر نگیریم، در صورت بروز این اتفاق از سوی فدراسیون جهانی اخطار داده می‌شود و این کار با کارشناسی انجام می‌شود.

باقری‌فرد توضیح داد: در شهرستان‌های گراش و لار ظرفیت خوبی از لحاظ ساختمان و امکانات وجود دارد که با تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه شیراز بسته شده است از طرفیت این دانشگاه کم شد و این شهرها می‌توانند تعدادی دانشجو بپذیرند و در صورتی که شاهد افت کیفیت تحصیل باشیم این دانشجویان به دانشگاه مادر انتقال پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه تاسیس دانشگاه منوط به مجوز نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی است گفت: هر دانشکده‌ای و رشته‌ای که بخواهیم تاسیس کنیم گروه‌های بورد باید از آن منطقه بازدید میدانی داشته باشند و گزارش بدهند، اعتباربخشی دانشگاهی سالیانه است و اگر دانشگاهی رشته‌ای را گرفته باشد و کیفیت مناسبی نداشته باشد آن رشته را از دانشگاه می‌گیریم و قرار نیست این رشته‌ها همیشه در دانشگاه وجود داشته باشند.

باقری‌فرد افزود: صور مجوزها بی رویه نیست و کاملا کنترل شده است و تحت نظارت نهادهای مروبطه انجام می‌شود.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو