مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت:
پوشش طب ایرانی در شبکه بهداشت کشور به 40 درصد رسیده است
4 بهمن 1401 ساعت: 14:11مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از آغاز مرحله کشوری ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشت کشور و پوشش ۴۰ درصدی طب ایرانی در این شبکه خبر داد.
به گزارش سپیدآنلاین، نفیسه حسینی یکتا در مراسم اختتامیه سومین جشنواره طب ایرانی در سالن اجتماعات هتل قلب تهران، گفت: این ادغام با هدف اصلاح شیوه زندگی مردم انجام شده و تاکنون در 14 دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرایی شده است که سال آینده به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

وی افزود: این اتفاق مهم در حوزه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت در حوزه بهداشت انجام شد. استفاده از آموزه های طب ایرانی در اصلاح سبک زندگی در نظام شبکه، پس از پایلوت در یزد در فاز دوم به انجام رسید.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این که تاکنون 60 هزار دانشجوی علوم پزشکی در هفت رشته، دو واحد درس مربوط به طب ایرانی را گذرانده‌اند، افزود: تدوین برنامه های درسی متعدد طب ایرانی برای تربیت نیروی مورد نیاز در دانشگاه های علوم پزشکی، راه اندازی دبیرخانه طب ایرانی در سازمان نظام پزشکی، راه اندازی کارگروه احیای میراث مکتوب با همکاری کتابخانه های کشور و تشکیل کمیته مشترک گردشگری و طب ایرانی با همکاری وزارت گردشگری، از برنامه های یک سال اخیر دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بوده است.

حسینی یکتا بیان کرد: قطعی شدن تحت پوشش قرار گرفتن ویزیت متخصصان ایرانی، پوشش 100 درصدی پرداختی از جیب مردم، حمایت از پوشش داروهای طب ایرانی، تدوین 22 راهنمای بالینی طب ایرانی و راه انداری کلینیک های بین رشته ای با نگاه ادغام، نیز طی این یک سال انجام شده است.

وی ادمه داد: داروسازی سنتی ظرفیتی است که بسیار اثرگذار است. با مشارکت سازمان غذا و دارو و تدوین و ابلاغ آیین نامه ها در مراحل تولید و عرضه این داروها، انقلابی در چرخه اقتصادی و تولید اشتغال خواهد داشت.

وی با اشاره به این که هر مکتب طبی، انتقال دهنده فرهنگ خود نیز هست، تصریح کرد: بین المللی سازی طب ایرانی، موجب انتقال این فرهنگ به جهان می شود و مکاتبه با  سازمان بهداشت جهانی برای به رسمیت شناختن طب ایرانی در حال انجام است و طب ایرانی در کمیته های who  حضورمستمر دارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت یادآور شد: امروز «طرح نهضت سواد سلامت آموزی» با هدف آموزش اصلاح سبک زندگی به دانش آموزان، معلمان و اولیاء آنان در سومین جشنواره طب ایرانی رونمایی می شود، زیرا طب ایرانی از سنین کودکی آموزش داده می شود‌.

وی تصریح کرد: این طرح با همکاری دانشگاه ها، سازمان های مردم و نهاد و آموزش و پرورش اجرا خواهد شد. طرح به طور آزمایشی در تهران شروع شده و سپس در سراسر کشور اجرا می شود. این طرح دارای آموزه های ساده برای آموزش تغییر سبک زندگی و مهار بیماری های غیرواگیر است.

حسینی یکتا گفت: در یک سال گذشته از ظرفیت طب ایرانی در مهار کرونا بهره گیری زیادی شد. تعداد مراکز طب ایرانی از ۷ مرکز در موج پنجم کرونا به ۱۵۸ مرکز اعم از مراکز مراجعات سرپایی و مشاوره تلفنی ارتقا یافت و ۱۰ داروی طب ایرانی برای درمان کرونا وارد بازار شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش جایگاه طب ایرانی در اسناد بالادستی را چنین تشریح کرد: در سال ۸۶ رهبر معظم انقلاب از افتتاح دانشکده های طب سنتی به عنوان مژده یاد کردند و در سال ۹۲ سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ابلاغ و وظایف همه بخش ها در آن تبیین شد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت افزود: در سال ۹۳ که سیاست های کلی سلامت ابلاغ شد، در بند دوازده این سیاست ها توسعه طب سنی به عهده وزارت بهداشت قرار گرفت و در برنامه ششم توسعه نیز بدان تاکید شد.

وی با اشاره به این که متاسفانه در سنوات گذشته خاطرات خوبی درباره رفتار با طب ایرانی نداشته ایم، گفت: در سند تحول دولت مردمی سیزدهم، توسعه حوزه طب ایرانی مورد تاکید ویژه قرار گرفته  است. همچنین اقدامات موثر و کارآمدی برای جبران عقب ماندگی های گذشته در حال انجام است.

وی در پایان تسهیل راه اندازی برخی از دانشکده های ایرانی و بررسی راه اندازی دانشکده های متعدد متقاضی رشته های طب ایرانی را اقدامات دیگر در جهت جبران عقب ماندگی ها در طب ایرانی برشمرد.وبدا
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو