رمضانی، دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور مطرح کرد
احتمال بروز پیک جدید کرونا در اواخر پاییز
بازگشاییِ ایمن مدارس با واکسیناسیون محقق می‌شود


28 شهریور 1401 ساعت: 15:6دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور با اشاره به احتمال بروز پیک جدید کرونا در اواخر پاییز خواستار توجه به واکسیناسیون گسترده دانش‌آموزان و تهویه کلاس‌ها شد.
به گزارش سپید، آمتیس رمضانی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به بازگشایی مدارس اظهار کرد: «اگرچه در زمینه بیماری کرونا در حال حاضر چشم انداز خوبی وجود دارد و پس از دو سال و نیم به وضعیت مناسبی نزدیک می‌شویم، اما با این حال این احتمال هم وجود دارد که پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در اواخر پاییز یک پیکی از بیماری با افزایش موارد مثبت و بستری داشته باشیم.»

وی ادامه داد: «با وجود این شرایط باید مدارس را باز کرد و بیش از این نیز نباید آموزش را آنلاین پیش برد. مدارس علاوه بر آموزش محل ارتقای روابط اجتماعی کودکان بوده و در این دو سال هم کشور ما و هم بسیاری از کشورهای جهان دچار آسیب شده‌اند.»

این متخصص عفونی با تاکید بر اینکه یک بازگشایی امن برای دانش‌آموزان نیاز است، گفت: «باید کاری کرد که هم این پیک را با خیال راحت پشت سر بگذاریم و هم اینکه دانش‌آموزان آسیب نبینند. در این راستا واکسیناسیون بهترین کاری است که می‌توان انجام داد. اگرچه نمی‌توان آن را اجباری کرد. بین خانواده نگرانی‌های زیادی در مورد واکسن کودکان وجود دارد به همین دلیل نمی‌توان هیچ خانواده‌ای را مجبور کرد کودک خود را واکسینه کند. با این حال خوشبختانه تا امروز گزارشی از عوارض واکسن در میان کودکان گزارش نشده است.»

دبیر انجمن متخصصان عفونی کشور یادآور شد: «در حال حاضر بسیاری از کودکان قبل از ورود به مدرسه بسیاری از واکسن‌ها را دریافت می‌کنند و این احتمال وجود دارد که برای واکسن کرونا هم در آینده چنین اتفاقی رخ‌ دهد.»

این متخصص عفونی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر الزامی برای اجباری شدن واکسن نیست، گفت: «با این حال برای به تاخیر انداختن پیکی که احتمالا در پاییز خواهد آمد، تنها راه همین واکسیناسیون است. چندان نمی‌توانیم روی ماسک زدن کودکان حساب کنیم یا از طرف دیگر در یک کلاس وقتی تعداد زیادی افراد وجود دارند چندان نمی‌توان روی فاصله اجتماعی تاکید کنیم.»

وی ادامه داد: «از سوی دیگر باید شرایط برای تهویه هوا در کلاس‌ها فراهم باشد به این معنی که هوا در گردش باشد و نگذاریم جریان هوا ساکن باشد. با این حال در بسیاری از مدارس، دانشگاه‌ها و حتی مراکز خرید چنین شرایطی وجود ندارد. باید این سیستم‌ها حتما وجود داشته باشد چرا که موجب می‌شود تا کمتر بیماری‌های عفونی شیوع پیدا کند.»

رمضانی با بیان اینکه واکسینه کردن کودکان موجب می‌شود موارد بیماری هم در آنها کاهش پیدا کند، گفت: «طی دو سال گذشته با توجه به استفاده گسترده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، ابتلا به سایر بیماری‌های عفونی نیز کمتر شد با این حال کاهش مواجهه با ویروس‌ و افت آنتی بادی‌ها موجب افزایش این بیماری‌ها شد و از این بابت باز هم نگران افزایش بیماری‌های تنفسی هستیم.»

رمضانی یادآور شد: «ما برای دانش‌آموزان نگرانی چندانی برای آنفلوآنزا نداریم چرا که شکل شدید در آنها ایجاد نمی‌کند بلکه تاکید ما برای واکسیناسیون آنفلوآنزا گروه‌های خاص مانند زنان باردار و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای است.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو