معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران مطرح کرد
کاهش هزینه دارو در بیمارستان‌ها با «دارویار»
5 مرداد 1401 ساعت: 12:5معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: «با اجرای طرح «دارویار»، هزینه‌های دارویی در بخش سرپایی و بستری به ویژه در بیمارستان‌های دولتی به شکل بی‌نظیری کاهش پیدا کرده و حداکثر به ۱۰ درصد و گاهی به صفر رسیده است.»
به گزارش سپید، جلال غفارزاده با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد داروی مصرفی توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود؛ در پاسخ به اینکه چقدر قیمت داروها افزایش پیدا کرده است؟ گفت: «بحث ما درباره داروهای تولید داخل است که از ۲۵ تا ۳۰۰ درصد شامل تناسب‌سازی قیمت با توجه به نرخ ارز نیمایی شده‌اند.»

وی در پاسخ به اینکه آیا منافع مذکور برای طرح دارویار صحت دارد؟ اظهار داشت: «تمامی این موارد در ‌بخش سرپایی و بستری وجود دارد. اما نکته‌ای بی‌نظیر در تاریخ کشور ما به وجود آمده است. همیشه در حوزه خدمات پزشکی و دارویی، بیماران به ازای دریافت خدمات بستری و دارویی درصدی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کردند. در بخش سرپایی مراکز دولتی به طور میانگین ۳۰ درصد و در بخش بستری توسط بیماران پرداخت می‌شد که البته در مورد بیمه روستایی از این هم کمتر بوده است. اما در مقطع کنونی این هزینه‌های دارویی در بخش سرپایی به شکل بی‌نظیری کاهش پیدا کرده و حداکثر به ۱۰ درصد و گاهی به صفر رسیده است. این در حالی است که در ‌بخش بستری پرداخت مبالغ توسط بیماران از این هم کمتر شده است. وقتی قیمت دارو افزایش یافته اما هزینه بیمار زیاد نشده یعنی اینکه درصد سهم بیمار کاهش پیدا کرده است.»

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران بیان کرد: «یکی از اصلی‌ترین مولفه‌هایی که در بیمارستان‌ها در ارائه خدمات دارویی موثر بود پرداخت بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی بوده است. پیش از این به ویژه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی مبالغ زیادی به شرکت‌های دارویی و پخش دارو بدهکار بودند که این موضوع، موجب کاهش کیفیت خدمات و دارو می‌شد. وقتی یک سال پول شرکت را نداده باشیم چگونه می‌توانیم توقع داشته باشیم در بیمارستان خدمات ارائه شود؟»

وی افزود: «برای اولین بار بدهی‌های بیمارستان‌ها به شرکت‌های تولیدی و پخش دارو در روزهای آتی به صفر خواهد رسید.»

غفارزاده در پاسخ به اینکه بسیاری از داروخانه‌ها به دلیل بدهی بیمه‌ها دفترچه بیمه قبول نمی‌کنند، گفت: «در حال حاضر دفترچه بیمه به آن معنا نداریم و بیشتر نسخه الکترونیک داریم. اگر مردم با این مشکل مواجه شدند با شماره ۱۹۰ تماس بگیرند. همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته این موضوعات را پیگیری و رصد می‌کنند. هر داروخانه‌ای که بیمه قبول نکند و دارو را به نرخ آزاد حساب کند، مشخص است.»

وی در پاسخ به اینکه برخی بیمه‌ها برای پوشش دارو سقف دارند، اگر پزشکی داروی بیشتری برای بیمار بنویسد، آیا هزینه مازاد باید توسط بیمار پرداخت شود؟ گفت: «به این پرسش بیمه باید پاسخ دهد. بیمه برای اینکه اطمینان داشته باشد بیمار داروهای گران قیمت و کمیاب را دریافت کرده باشد این محدودیت را گذاشته است. البته قطع نشدن دارو؛ خط قرمز ما و تمامی بیمه‌ها است، اما سوءمصرف دارو و خارج نشدن از شبکه هم موضوعی است که ما را نگران می‌کند. اما این محدودیت بیمه‌ها از جهت اینکه بیمار دارو دریافت نکند، مشکلی ایجاد نکرده است.»

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در پایان درباره اجرای طرح «دارو‌یار» گفت: «این طرح بار مالی دارد و ما نگرانی‌هایی از جهت تامین منابع پایدار مالی داریم. آنچه به ویژه در مراکز دولتی و دانشگاهی بسیار مهم است هماهنگی بیش از پیش نظام درمانی با نظام دارویی است.»

به گزارش فارس، وی گفت: «پزشک نباید بیش از نیاز بیمار، دارو تجویز کند. چون قیمت دارو بالا رفته و بیمه‌ها منابع سنگینی را باید تامین کنند و داروخانه‌ها و حتی بیماران تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. همه داروهای تولید داخل پروانه و مجوز دارند و مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند. نسخه‌نویسی ژنریک موضوعی است که باید توسط پزشکان به جای نوشتن نام تجاری دارو رعایت شود و بار مالی را به ویژه در کمبودها کم کند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو