نخستین محموله واکسن برکت به نیکاراگوئه رسید
1 تیر 1401 ساعت: 11:4به دنبال تفاهم‌نامه میان ایران و نیکاراگوئه برای صادرات واکسن «کووایران برکت» به این کشور آمریکای لاتین، معاون ریاست جمهوری نیکاراگوئه از دریافت نخستین محموله حاوی ۲۰۰ هزار دوز واکسن متعلق به این شرکت ایرانی خبر داد.
به گزارش سپید، «روساریو موریو» معاون ریاست جمهوری نیکاراگوئه از دریافت ۲۰۰ هزار دوز واکسن کوو ایران برکت خبر داد. وی از طریق رسانه‌های دولتی اعلام کرد: «خدا را شکر که واکسن‌ها از طرف جمهوری اسلامی ایران امروز(سه‌شنبه) می‌رسد. ما عمیقا سپاسگزاریم. این ۲۰۰ هزار دوز واکسن کووایران به منظور ادامه واکسیناسیون است.»

این محموله بعد از ظهر (به وقت محلی) روز ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) به نیکاراگوئه رسید و با حضور «مجید صالحی» سفیر کشورمان و «مارتا رِیِس» وزیر بهداشت نیکاراگوئه، به این کشور تحویل داده شد.

مقام‌های نیکاراگوئه امیدوارند از محل این محموله واکسن، جمعیت این کشور را هر چه بیشتر علیه کووید-۱۹ واکسینه کنند. در حال حاضر حدود ۹۳ درصد جمعیت این کشور، دوز نخست و ۸۵ درصد مردم، برنامه کامل واکسیناسیون را دریافت کرده‌اند.

آیین امضای تفاهم‌ نامه ارسال واکسن «کوویران برکت» به کشور نیکاراگوئه روز پنج‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ (۱۷ مارس ۲۰۲۲) با حضور مدیران گروه دارویی برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سفیر نیکاراگوئه در ایران، نمایندگان وزارت بهداشت و امور خارجه برگزار شد.

«محمدحسین نیکنام» معاون بین‌الملل وزارت بهداشت نیز در آیین امضای تفاهمنامه با اشاره به اینکه واکسن برکت با موفقیت‌هایی در داخل کشور اکنون درآستانه ارائه محصول ارزشمند خود به سایر کشورهاست، خاطرنشان کرد: «اینکه نیکاراگوئه اولین کشور است که واکسن برکت در اولین مرحله به آن وارد می‌شود، حکایت از همکاری‌های عمیق بین دو کشور است و بی‌تردید امروز از روزهای مهم در تاریخ همکاری بین ایران و نیکاراگوئه خواهد بود.»

«ایساک لنین براوو» سفیر نیکاراگوئه در ایران نیز ضمن تشکر از مدیران گروه دارویی برکت و معاون وزیر بهداشت و ضمن ابلاغ سلام «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه، اظهار داشت: «تشکر و قدردانی دولت و ملت نیکاراگوئه را از بابت این عمل که در راستای برادری و همبستگی دو ملت است به شما می‌رسانم.»

سفیر نیکاراگوئه گفت: «رابطه نیکاراگوئه با برکت تقریبا از یک‌ونیم سال پیش آغاز شد و اینکه نیکاراگوئه بتواند به عنوان اولین کشور خارجی از این واکسن استفاده کند، بسیار قابل احترام است.»

وی افزود: «وزارت بهداشت نیکاراگوئه براساس آزمایش‌هایی که انجام شد، اجازه استفاده این واکسن را برای مردم نیکاراگوئه صادر کرد چون ما از امنیت تولید این واکسن اطمینان داریم.»

وی افزود: «من واکسن برکت را سال قبل دریافت کردم و هیچ عارضه جانبی برایم نداشت و ایمنی بدن من در آزمایشی که سه ماه بعد انجام دادم، بسیار بالا بود و این گزارش را به دولتم نیز ارائه دادم.»

به گزارش ایرنا، «ایساک لنین براوو» تاکید کرد: «اطمینان دارم همبستگی ایران و گروه دارویی برکت برای ارسال واکسن به نیکاراگوئه نتیجه بسیار خوبی برای پیشبرد استراتژی مهار بیماری در نیکاراگوئه خواهد داشت.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو