رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:
کمیسیون اصل ۹۰ صلاحیت ورود به همه موضوعات را دارد
31 خرداد 1401 ساعت: 12:3رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در واکنش به اعتراض برخی نمایندگان درباره ورود این کمیسیون به موضوعات مربوط به بهداشت و درمان تاکید کرد: «این اشکال خلاف قانون اساسی است چراکه مطابق اصل نودم قانون اساسی این کمیسیون صلاحیت ورود به همه موضوعات و همه دستگاه‌های ذیل قوای سه گانه نظام را دارد.»
به گزارش سپید، حسن شجاعی علی آبادی در جلسه روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات برخی از نمایندگان درباره ورود کمیسیون اصل نود به موضوعات مرتبط با حوزه پزشکی با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی تاکید کرد: «اگر اشکال دوستان به صلاحیت کمیسیون در ورود به موضوعات نظام سلامت است، این اشکال خلاف قانون اساسی است؛ چراکه مطابق اصل نودم قانون اساسی این کمیسیون صلاحیت ورود به همه موضوعات و همه دستگاه‌های ذیل قوای سه گانه نظام را دارد.»

وی افزود: «اگر اشکال دوستان درباره انجام کار کارشناسی در موضوعات نظام سلامت است، این تذکر را می‌دهم که ما در حوزه تخصصی پزشکی ورود نداریم؛ یعنی دارو تجویز نمی‌کنیم یا درباره سلامت معده و روده نسخه نداده‌ایم؛ بلکه در حوزه سیاستگذاری نظام سلامت ورود کردیم که حوزه تخصصی دیگری است.»
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ تاکید کرد: «در بسیاری از کشورهای جهان سیاستگذاران عرصه سلامت افراد لزوما تخصص پزشکی ندارند بلکه از تخصص سیاستگذاری و مدیریت در حوزه نظام سلامت برخوردارند.»

شجاعی تاکید کرد: «کمیسیون اصل ۹۰ به عنوان یک نهاد نظارتی و براساس شکایت واصله به حوزه نظام سلامت ورود کرد؛ خواهش من از دوستان فعال در حوزه بهداشت و درمان این است به گونه‌ای اظهارنظر نکنیم که جمع بندی مردم ما این باشد که ما دچار تعارض منافع ساختاری و صنفی شده‌ایم؛ بنابراین نباید خود را در معرض اتهام تعارض منافع صنفی و ساختاری قرار دهیم.»

وی خاطر نشان کرد: «ما جلسات فراوانی را با مسئولان حوزه سلامت از جمله وزارت بهداشت تشکیل دادیم و مباحث تخصصی را در آن مطرح کردیم. مسئولان وزارت بهداشت نیز با ما همراه هستند و اذعان می‌دارند که با کمبود پزشک و دندانپزشکی در کشور مواجهیم؛ امروز در ۲۷ استان ما سرانه دندانپزشک از کشور عراق کمتر است.»

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تاکید بر اینکه مولفه های متعددی در ارتقای بهداشت دهان و دندان موثرند، گفت: «نظر ما و نظر وزارت بهداشت این است که یکی از مولفه‌های مهم در این حوزه افزایش سرانه دندانپزشک است. خواهش من از دوستان عرصه بهداشت و درمان این است که مسئولین همه مولفه‌های ارتقای بهداشت و درمان با شما؛ کارنامه و برنامه خود را ارائه دهید؛ ما در این زمینه کارنامه قابل قبولی ندیدیم اما امیدوارم برنامه قابل قبولی وجود داشته باشد. در مولفه سرانه پزشک و دندانپزشک با انجام مطالعات دقیق و کارشناسی ما به این نتیجه رسیدیم که این فرآیند باید اصلاح شود، کمیسیون اصل ۹۰ و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز برای بهبود این مولفه‌ها ورود کردند؛ بهبود سایر مولفه‌های به عهده شما و مطالبه ما از شما.»


پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

پول و امکانات خارج را بدهید بعد وضعیت پزشکان را مقایسه کنید

در ادامه مسعود پزشکیان با استناد به ماده اصل ۷۵ قانون اساسی در تذکری به صحبت‌های حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل نودم واکنش نشان داد.

وی توضیح داد: «طبق سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و قانون برنامه و اصول علمی، سیاستگذاری و تولیت با وزارت بهداشت و درمان است پس دخالت در این سیاستگذاری خلاف قانون، خلاف برنامه و خلاف علم و دانش است. من فرض می‌کنم صحبت‌های برادران در کمیسیون و تصمیم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درست باشد که قبول ندارم اما زمانی که فرهنگستان علوم پزشکی و نظام پزشکی با حضور برادران بسیجی، کمیسیون بهداشت و خود وزارتخانه با این مساله مشکل دارد، شما نمی‌توانید به اجبار به صاحبان فرایند بگویید موضوعی را که توجیه نیستند، آموزش دهند.»

پزشکیان ادامه داد: «نتیجه آن می‌شود که آنچه آنها با دستور تولید می‌کنند، کیفیت را به هم می‌زند. این حرف غیرعلمی و غیرکارشناسی است و در هیچ کجای دنیا، کمیسیون اصل نود و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی وجود ندارد که برای عدد و رقم سیاستگذاری کند. من نمی‌گویم این کار درست است می‌گویم اگر قانون هم دارد، باید بر اساس چارچوب قانون باشد که سیاستگذار وزارت بهداشت و درمان است. آقایان می‌فرمایند ما تعارض منافع داریم. پس آیا فرهنگستان علوم پزشکی با پزشکان خبره که آردها را الک کرده و الک‌ها را آویخته‌اند، هم تعارض منافع دارند؟»

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان اظهار کرد: «ما پزشکان حداقل در کمیسیون، نه مطب زده، نه سهام گرفته و نه دنبال کار خصوصی رفته‌ایم و صرفا قانون نوشتیم. حتی هیچ کمیسیونی علیه کمیسیون خود تصمیم نگرفته بود که ما مجبور شدیم تصمیماتی بگیریم، آن وقت ما تعارض منافع شده‌ایم؟ افرادی هستند که می‌خواهند فرزندان خود را پزشک و دندانپزشک کنند اما هیچ کدام آنها به منطقه محروم نمی‌روند و بیشتر به خارج می‌روند، آیا این‌ها تعارض منافع ندارند، ما داریم؟»

وی در ادامه با تاکید بر اینکه معتقدم باید کار کارشناسی را از کارشناسان دریافت کنیم، اظهار داشت: «اگر دنبال قانون هستیم، سیاستگذاری با وزارت بهداشت و درمان بوده و این حرف بیان صریح مقام معظم رهبری است که تولیت با وزارت بهداشت است اما جاهای دیگر دارند امر و نهی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. وقتی با این تصمیمات سیستم خراب شد، نمی‌توان کاری کرد.»

پزشکیان ادامه داد: «با قاطعیت می‌گویم افزایش نیروی انسانی مشکل مناطق محروم را حل نمی‌کند. اگر شما پول بدهید آنها به منطقه محروم می‌روند. زمانی که وزیر بودم حقوقم دو میلیون تومان بود و پایه حقوق پزشکی که به روستا می‌رفت را ۶ میلیون تومان در نظر گرفته بودیم که الان هم هنوز همان پایه است. یعنی من الان ۳۷ میلیون تومان به عنوان سقفی که مجلس برای من تعیین کرده دریافت می‌کنم و میزان آن ۱۰ برابر شده اما حقوق پزشکی که در مناطق محروم خدمت می‌کند، همان است؛ خب چرا به منطقه محروم برود؟»

وی اضافه کرد: «درباره اعزام پزشک به عراق و عربستان گفته شد، به پزشکان ما ۱۰ برابر پول می‌دهند و آنجا می‌روند و عمل می‌کنند. ما کمبود داریم؟ پس چرا پزشکان آنجا را ما پوشش می‌دهیم؟ اگر می‌خواهید با خارج مقایسه کنید، پول خارجی، امکانات، تجهیزات و تسهیلات خارجی بدهید، بعد مقایسه کنید و نمی‌توان یک قسمت را از یک جا بگیرید و یک قسمت را از جای دیگر بگیرید.»

پزشکیان مجددا گفت: «نمی‌شود با دستور، پزشکان را وادار به تدریس کنیم، شما می‌توانید دستور دهید اما اجرا نمی‌شود و یا درست اجرا نمی‌شود و فردا عده‌ای بی سواد وارد جامعه می‌شوند. در نتیجه باید به تخصص و کارشناسی احترام بگذاریم البته کارشناس آن افرادی نیستند که صداوسیما از آنها نظر می‌خواهد و آنهایی نیستند که تصمیم می‌گیرند؛ در سیاستگذاری نیز علم سیاست گذاری داریم. کدام آنهایی که تصمیم گرفتند، حتی دو واحد سیاست گذاری را گذرانده‌اند که دم از سیاست گذاری می‌زنند؟»

وی گفت: «خواهش می‌کنم مسائل علمی و کارشناسی را به قانونگذاران و کارشناسان واگذار کنید و کاری نکنید که فردا مجددا با مشکل مواجه شویم. امروز این همه پزشک شیمی و فنی داریم که در جامعه بیکار هستند؛ کدام مشکل صنعت و معدن و کارشناسی ما را حل کرده‌اند؟ به اینها فکر کنیم.»

در پاسخ به این تذکر علی نیکزاد رییس جلسه گفت: «این حقوقی که آقای پزشکان بیان کرد، مربوط به حقوق نمایندگی نبوده بلکه ایشان وزیر بوده، استاد تمام و عضو هیات علمی است و از آنجا حقوق دریافت می‌کند.»ایسنا
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو