وزیر بهداشت:
فرصت زیادی برای افزایش جمعیت در کشور نداریم
نگاه ویژه به مناطق محروم در اولویت وزارت بهداشت است


31 خرداد 1401 ساعت: 10:3وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه وضعیت جمعیتی کشور بسیار ناجور است و ما فرصت زیادی برای افزایش جمعیت در کشور نداریم، گفت: «اگر در ۷ سال آتی کاری برای افزایش جمعیت نکنیم بعداً قابل جبران نخواهد بود.»
به گزارش سپید، بهرام عین‌اللهی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال فاطمه قاسم پور نماینده تهران، ری، شمیرانات و پردیس درباره علت اجرایی نشدن مصوبه تبصره ۱۷ بودجه سال ۱۴۰۰ کشور در خصوص موضوع ناباروری اظهار کرد: «اولویت‌های وزارت بهداشت در درجه اول موضوع کرونا بود، موفقیت‌های خوبی در این خصوص حاصل شد، موضوع بیمه همگانی و تعرفه پرستاری از دیگر اولویت‌های وزارت بهداشت است.»

وی با تاکید بر اینکه موضوع جوانی جمعیت از اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، گفت: «وضعیت جمعیتی کشور بسیار ناجور است و ما فرصت زیادی برای افزایش جمعیت در کشور نداریم. اگر در ۷ سال آتی کاری برای افزایش جمعیت نکنیم بعداً قابل جبران نخواهد بود و این موضوع از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است.»

وزیر بهداشت با بیان اینکه اجرای قانون جوانی جمعیت از وظایف ما است، خاطرنشان کرد: «برای اجرای قانون جوانی جمعیت در وزارت بهداشت از تجربه تشکیل قرارگاه کرونا استفاده و قرارگاهی به عنوان جوانی جمعیت تشکیل دادیم که در آن مسئولیت فرماندهی کار برعهده وزیر قرار دارد، همچنین تمامی افراد مسئول در حوزه جوانی جمعیت و تعدادی از نمایندگان مجلس در این قرارگاه حضور دارند و جلسات مربوطه نیز به صورت هفتگی در حال برگزاری است.»

عین‌اللهی اظهار کرد: «در حوزه جوانی جمعیت جدا از اقداماتی که وزارت بهداشت باید انجام دهد عمدتاً موضوعی فرهنگی است و من از همه نمایندگان می‌خواهم کمک کنند تا این معضل حل شود و ما از پیچ خطرناک کاهش جمعیت بتوانیم نجات پیدا کنیم.»

وی گفت: «برای موضوع جوانی جمعیت همه خانه‌های بهداشت در کشور را بسیج کرده‌ایم و برای بهورزانی که نسبت به تشویق افراد تحت پوشش خود جهت افزایش جمعیت اقدام کنند بسته‌های تشویقی در نظر گرفته‌ایم.»

وزیر بهداشت با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته به موضوع جوانی جمعیت گفت: «از کل اعتبارات تخصیص یافته از تبصره ۱۷ بودجه یعنی از کل مبلغ ۷۸۷ میلیارد تومان، ۴۹۲ میلیارد تومان اعتبار تملکی است یعنی باید مراکزی را به عنوان ناباروری در استان‌ها تاسیس کنیم تا این مراکز در این رابطه فعالیت کنند. متاسفانه امروز مراکز درمانی کافی برای موضوع ناباروری وجود ندارد و این موضوع در اولویت اصلی وزارت بهداشت قرار گرفته است؛ این ۴۹۲ میلیارد تومان هزینه شده برای تاسیس ۴۰ مرکز ناباروری و بلوک زایمان هزینه شده است. هم اکنون نیز ۱۴ پروژه مرکز و بلوک زایمان و ۲۶ مرکز تخصصی درمان ناباروری در دست اجرا است.»

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه افزایش مراکز درمان ناباروری و بلوک زایمانی از اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت در سال جاری است، خاطرنشان کرد: «برای سال جاری اجرای ۲۱۹ پروژه را در دست اجرا داریم. علاوه بر بودجه تعیین شده در تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۰، سازمان بیمه سلامت نیز ۱۴۱ میلیارد تومان از منابع خود جهت درمان ناباروری تخصیص داده که این رقم نیز هزینه شده است.»

وی گفت: «وزارت بهداشت ۳۵۰ هزار بسته خدماتی ناباروری را در سال ۱۴۰۰ ارائه کرده و امیدواریم که در سال جاری نیز بتوانیم بیشتر از خدمات ارائه شده در سال قبل خدمت ارائه دهیم. امیدواریم خدمات نازایی و ناباروری در پوشش بیمه کامل قرار بگیرند و وزارت بهداشت بتواند استانداردهای ارائه خدمات مذکور را به طور کامل ابلاغ کند. دبیرخانه شورای‌عالی بیمه سلامت دستورالعمل خرید راهبردی خدمات موضوع این تصویب نامه را به طور کامل ابلاغ کند و بار مالی مورد نیاز برای اجرای این تصویب نامه از محل منابع مرتبط با ارائه خدمات نازایی و ناباروری در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و به سازمان‌های بیمه پایه انتقال پیدا می‌کند.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «سازمان بیمه سلامت دستورالعمل خرید راهبردی خدمات درمان ناباروری ابلاغی از سوی شورای‌عالی بیمه را جهت اجرا از آذرماه سال گذشته به ادارات کل استان‌ها ارسال کرده و عملکرد آنها را مرتباً تحت نظارت و ارزیابی قرار داده‌اند. من افتخار دارم که اعلام کنم یکی از افتخارات دولت مردمی این است که در حال حاضر ۹۰ درصد تعرفه مصوب بخش دولتی بسته‌های خدماتی ناباروری در مراکز دولتی و ۹۰ درصد تعرفه مصوب بخش عمومی غیر دولتی در مراکز عمومی غیر دولتی و پرداخت ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیردولتی بسته‌های خدمتی ناباروری در مراکز خصوصی و خیریه توسط سازمان بیمه سلامت در وزارت بهداشت انجام می‌شود و امیدواریم که در صورت تامین منابع کافی بتوانیم ۱۰۰ درصد این کار را انجام دهیم.»

عین‌اللهی ادامه داد: «همچنین در راستای جبران خسارات افرادی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ خدمات درمان ناباروری را از مراکز طرف قرارداد دریافت کردند را در قالب خسارت متفرقه پرداخت کنیم. همچنین جهت رفاه بیشتر و دسترسی آسان‌تر و عدالت در سلامت بیمه شدگان روستایی نظام بیمه همگانی جهت اخذ خدمات درمان نازایی و ناباروری معاف از پرداخت در سیستم ارجاع هستند.»

وی اظهار کرد: «پرداخت هزینه‌های دارو و پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی مرتبط به صورت ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و دریافت خدمات کمک باروری جهت زوجه نابارور تا سن ۴۹ سال تمام و بدون محدودیت سنی برای زوج بارور با پرداخت هزینه از جیب میسر شده است. جهت قرارداد با بخش خصوصی در صندوق‌های بیمه همگانی و روستایی مجوزهای لازم صادر شده است همچنین در اجرای ماده ۴۴ قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده کلیه زوجین نابارور فاقد بیمه را با آزمون وسع تحت پوشش بیمه قرار می‌دهیم همچنین کلیه خانم‌های باردار در صورتی که تحت پوشش بیمه نباشند در صورت مراجعه بدون پرداخت وجهی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد همچنین فرزندان آنها نیز تا ۵ سالگی از بیمه درمانی برخوردار خواهند شد.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «وزارت بهداشت با تمام توان در تلاش است تا با کمک نمایندگان پیچ خطرناک موجود در جوانی جمعیت را با موفقیت پشت سر بگذاریم.»

نگاه ویژه به مناطق محروم در اولویت وزارت بهداشت است
در ادامه عین‌اللهی در پاسخ به سوال نماینده چابهار در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت در راستای توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع حوزه سلامت در مناطق محروم بیان کرد: «نگاه ویژه به مناطق محروم در اولویت بنده و معاونانم در وزارت بهداشت قرار دارد و بنده تاکنون بیش از ۵۰ بازدید از مناطق مختلف در سطح کشور داشته‌ام.»

وی ادامه داد: «یکی از اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی بود که در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و در سال جاری شاهد ۲۰ درصد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو خواهیم بود که این دانشجویان به مناطق محروم اختصاص خواهند یافت. امیدواریم این سیاست بتواند برخی از مشکلات را مرتفع کند. در بحث جذب دستیاران رشته‌های تخصصی نیز به دانشگاه‌ها اختیار داده شده تا از نیروهای بومی جذب داشته باشند بدین ترتیب می‌توان بخشی از مشکلات را در مناطق محروم توسط ظرفیت همان مناطق مرتفع کرد.»

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در ادامه تصریح کرد: «بحث ماندگاری پزشک در رشته‌های تخصصی در مناطق محروم یکی دیگر از شاخص‌هایی بود که وضعیت مناسبی نداشت، اما در شورای حقوق و دستمزد برای اولین بار تصویب شد تا سقف کارانه دریافت نیروی انسانی در مناطق محروم برداشته شده و این گام بزرگی است تا نیروهای متخصص در مناطق محروم ماندگار شوند.»

وی ادامه داد: «وزارت بهداشت نگاه اولویت‌داری به مناطق محروم داشته و با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی و بالابردن دستمزدها تلاش دارد تا انگیزه بیشتری را برای هدایت نیروی انسانی به این مناطق فراهم کند. دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات بهداشتی ضروری است. ما نظام سطح‌بندی خدمات و منابع را در سطح کشور ایجاد کردیم و براساس ضوابطی که در این نظام دیده شده به سمت توزیع منابع و خدمات خواهیم رفت. از سویی دیگر طرح عدالت و تعالی نظام سلامت در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد. هدف اصلی ما ارتقاء کمی و کیفی و عادلانه شاخص‌های نظام سلامت در سطح کشور است.»

عین‌اللهی در ادامه تاکید کرد: «اولویت اصلی ما تقویت، بازسازی و گسترش نظام شبکه بهداشت و درمان در سطح کشور می‌باشد. رهبری بر گسترش شبکه بهداشت و درمان و خانه بهداشت تاکید داشت و ما در همین مدت ۴۰۰ خانه بهداشت در سطح کشور ایجاد کرده‌ایم. اولویت اصلی ما توزیع عادلانه نیروی انسانی در تمام مناطق است. تقویت و پوشش همگانی بیمه سلامت از دیگر اقداماتی است که در این دوره در وزارت بهداشت با جدیت دنبال شده و برای اولین‌بار شاهد بیمه همگانی بالای ۹۵ درصد از مردم هستیم. با برنامه‌هایی که در طرح عدالت و تعالی نظام سلامت دیده شده ما به دنبال برقراری عدالت در حوزه بهداشت و درمان هستیم. وزارت بهداشت از ابتدای دولت سعی کرده اولویت‌های خود را گام به گام دنبال کند.»

وی اضافه کرد: «اولویت اول ما بحث کرونا بود، بنده در زمانی سکان این وزارتخانه را در دست گرفتم که روزانه ۵۰ هزار نفر مراجعه کننده و نزدیک به ۱۸ هزار نفر بستری و ۸۰۰۰ نفر مریض و ۷۰۰ نفر مرگ و میر داشتیم. با تلاش وزارت بهداشت و تمام بخش‌های جامعه میزان تلفات ما به صفر رسیده است. در حالی که در آمریکا هنوز روزانه بیش از ۴۰۰ نفر مرگ و میر گزارش می‌شود. هفته گذشته در نشستی که در ژنو حضور داشتم همه از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور موفق در این حوزه یاد کردند.»

وی ادامه داد: «یکی دیگر از اقدامات موثر ما در وزارت بهداشت بحث تعرفه پرستاری بود که پس از گذشت ۱۵ سال از تصویب هنوز اجرایی نشده بود. رهبری تقاضا کردند و اکنون بنده این نوید را می‌دهم که در شورای‌عالی بیمه مصوب شده و در هیات دولت نیز به تایید رسیده است و اجرای آن می‌تواند رضایتمندی را در نظام سلامت ایجاد کند.»

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان بیان کرد: «بحث جوانی جمعیت از دیگر اولویت‌های اصلی ما در وزارت بهداشت است که با جدیت دنبال می‌شود. با افتخار اعلام می‌کنم که اولویت اصلی وزارت بهداشت توجه به مناطق محروم است و انشاالله با برنامه ریزی که در طرح عدالت و تعالی سلامت انجام شده این موضوع نیز محقق می‌شود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو