دارونامه‌ رسمی ایران رونمایی شد
دارونامه، مرجع ملی پزشکان در تجویز دارو
تجویز دارو در ایران ۲ برابر متوسط جهانی


10 خرداد 1401 ساعت: 12:3دارونامه‌های رسمی کشور و فرآورده‌های طبیعی و سنتی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی و رئیس سازمان غذا و دارو رونمایی شد.
به گزارش سپید، دارونامه رسمی کشور در ۶ سال گذشته به روز نشده بود و سازمان غذا و دارو با دعوت از متخصصان رشته‌های مختلف داروسازی و با کمک مرکز اطلاعات دارویی مجموعه‌ داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران، کتاب «دارونامه رسمی ایران» به عنوان مرجع نسخه‌نویسی کشور در قالب ۵۸۰۰ صفحه، به‌روزرسانی شد.

کتاب «دارونامه رسمی ایران» برای اولین بار در چهار جلد داروهای شیمیایی و بیولوژیک و همچنین داروهای گیاهی و طبیعی تدوین شده است. تا پیش از این تنها یکی از فصول کتاب دارونامه به داروهای گیاهی و طبیعی اختصاص می‌یافت، این در حالیست که فهرست داروهای گیاهی و طبیعی، گستره‌ای به اندازه فهرست رسمی داروهای شیمیایی و بیولوژیک کشور دارد و لازم است به طور ویژه و اختصاصی به آن پرداخته شود.

از سوی دیگر در تدوین این کتاب تلاش شد مونوگراف‌های دارویی شامل اطلاعات «بالینی و کاربردی» مورد نیاز پزشکان در تنظیم دوز داروها در بالین باشد. همچنین سعی شد مونوگراف‌ها، راهنمایی‌های لازم را در خصوص توجه به عوارض دارویی «رایج و قابل ملاحظه» و جلوگیری از مسمومیت‌های احتمالی دارویی به عمل آورند.
ضمنا برای اولین بار با در نظر گرفتن تمام «نام‌های تجاری داروهای شرکت‌های داروسازی ایرانی» در این کتاب، کمک شایانی در راستای هویت‌بخشی به صنعت داروسازی کشور خواهد شد.

دارونامه طب سنتی: این دارونامه نخستین تلاش برای معرفی فرآورده‌ها و داروهای سنتی و طبیعی ایران نیست، اما در شیوه معرفی و ارائه اطلاعات و توضیحات اولین است.

این دارونامه مشابه دارونامه رسمی ایران بر نگارش شده و تفاوت آن به دلیل ویژگی‌های فرآورده‌های سنتی، بهره‌گیری از روشی تلفیقی بود و‌بخش هایی نیز بر آن افزوده شده است. هر مدخل این اثر دارای ساختاری واحد و دربردارنده ۲۳‌بخش کلی و چندین زیر بخش شامل نام فرآورده، آوانگاری نام دارو، معرفی فرآورده، اجزای فرآورده که شامل‌ بخش‌های نام مفرده (اجزای تشکیل‌دهنده دارو)، اسم علمی، نام‌های دیگر، درجه مفرده از نظر سردی و گرمی و خشکی و تری یا اعتدال، قدر شربت خوراکی به گرم، قسمت مورد استفاده مفرده و وزن مفرده به گرم است. همچنین طبیعت دارو، افعال و خواص دارو، موارد مصرف، اشکال دارویی، شکل دارو، مقدار مصرف، زمان و نحوه مصرف، روش ساخت دارو، شرایط نگهداری، میزان پایداری، تداخل غذایی و دارویی، هشدارها، عوارض جانبی، منع مصرف، احتیاط‌ها و توصیه‌ها و نتایج آزمون‌های کنترل کیفی و کمی، ارجاع اصلی، نمونه‌های مشابه دارو و توضیحات است.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این اثر دو عنوان ارجاع اصلی و نمونه‌های مشابه داروست که در اولی به منبعی که دارو از آن اقتباس شده و در دومی به نمونه‌های مشابه دارو یا تفاوت‌های رویکرد اطبا به یک دارو در کتاب‌های مختلف پرداخته شده است که فواید تاریخی و داروپژوهی فراوان دارد.

بنابر اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، تاکنون در حوزه طب سنتی اثری با این گستردگی و دقت به زیور طبع مزین نشده و هیچ کتابی که با آن بتوان منبع قدیمی و اصلی دارو و مفردات آن را مشاهده کرد و به داروهای مشابه آن دست یافت، تا کنون در دسترس نبوده است. ضمن اینکه طبیعت و درجه ادویه یکی یکی از کتب معتبر این حوزه استخراج و در کتاب ضبط شده که از حیث دقت و نوع جمع‌آوری و تلفیق کنار یکدیگر بی‌عدیل است. با این تفاسیر قابلیت این را دارد که از کتب بالینی داروسازان حوزه طب سنتی و مرجع بسیاری از تحقیقات دارویی این حوزه باشد.

وزیر بهداشت: دارونامه، مرجع ملی پزشکان در تجویز داروست

بهرام عین‌اللهی در آیین آغاز مرحله سوم برنامه جامع سلامت و اصالت غذا، رونمایی از دارونامه‌های رسمی کشور و فرآورده استنشاقی تیوتروپیوم بروماید، با درود به روح بلند امام راحل (ره)، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع ‌سلامت، اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران، قدرتمندترین کشور در منطقه، به ویژه در حوزه غذا و داروست و در دنیا  این موضوع ثابت شده است. در موضوع کرونا، این قدرت به صورت عملی به اثبات رسید.»

وی با بیان اینکه در حوزه مقابله و مدیریت کرونا، از قدرتمندترین کشورها در جهان بوده‌ایم، افزود: «برای مثال، شرایط یک پژوهش را درنظر بگیرید؛ در یک پژوهش باید متغیرها را در نظر گرفت و این متغیرها باید برای یک پژوهش واحد، ثابت باشند تا پژوهش قابل استناد باشد، مثل ویروس کووید۱۹ که تمام جهان را به صورت یکسان درگیر کرد. متغیر، منابع اقتصادی و همچنین تجهیزات و امکانات کشورها برای مقابله با این همه گیری بود. ما در این زمینه‌ امکاناتی را که کشورهای پیشرفته‌تر داشتند، در اختیار نداشتیم. بنابراین در این زمینه آنها از ما جلوتر بودند. اما چه عاملی باعث شد که جمهوری اسلامی ایران در  مقابله با کرونا موفق شده و جزو رتبه‌های برتر جهانی قرار گیرد؟ عاملی که به موفقیت ما کمک کرد، مردم بودند.»

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین مولفه تولید قدرت، مردم هستند، گفت: «جمهوری اسلامی ایران، مردمی دارد که در طی ۴۴ سال گذشته با وجود مشکلات و تهدیدهای بسیار از سوی ابرقدرت‌ها، پای کشور و نظام ایستاده‌اند. در شرایطی که ویروس کرونا در تمام جهان منتشر و جهان دچار همه گیری شد، ایران با تحریم‌های ناجوانمردانه مواجه بود. خودشان مدعی بودند که حوزه سلامت را تحریم نکرده‌اند، اما وقتی مبادلات بانکی صورت نگیرد، چطور می‌توان دارو، واکسن و لوازم مصرفی را خریداری و وارد کشور کرد؟ از طرفی، تحریم‌ها باعث پیشرفت ما شد و توانستیم در زمینه تولید واکسن خودکفا شویم، اکنون واکسن کووید۱۹ در ۶ مرکز تولید می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه واکسن‌های ایرانی کرونا جزو موثرترین واکسن‌ها شناخته شده‌اند، تصریح کرد: «این موضوع قدرت دانشمندان ما را نشان می‌دهد. حتی وقتی که ایران در کوواکس سهیم شد تا واکسن دریافت کند، واکسن را به موقع تحویل ندادند. بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، باید همواره نگاه‌مان به درون کشور و توانمندی‌های داخلی‌مان باشد.»

عین‌اللهی در‌ بخش دیگری از سخنانش افزود: «سیاست دولت تامین و تجهیز صنایع برای تولید دارو، تجهیزات پزشکی و لوازم مصرفی است. امیدواریم با داشتن نیروی انسانی متعهد، متدین و متخصص و با حمایت دولت به نقطه‌ای برسیم که نه تنها مشکلات داخلی خود را حل کنیم، بلکه  صادرات این محصولات را افزایش دهیم.»

وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه ایران هلث بیان کرد: «وقتی که برای بازدید از نمایشگاه ایران هلث رفتم، از دیدن آن حجم از تولید در حوزه تجهیزات و وسایل پزشکی، هم تعجب و هم افتخار کردم.»

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه یکی از خطوط قرمز ما در وزارت بهداشت تعارض منافع است، خاطرنشان کرد: «در هر زمینه‌ای باید تخصص افراد را در نظر بگیریم، کیفیت بیش از هرچیزی برای ما اهمیت دارد، مخصوصاً در مقوله دارو و تجهیزات پزشکی. تولید داخلی باید با کیفیت همراه باشد و در این مسیر باید یک سیستم ارزیابی علمی ساماندهی کنیم تا کیفیت را مرتبا بررسی کند.»

 وی فساد را از خطوط قرمز اصلی و جدی وزارت بهداشت دانست و افزود: «فسادهای مالی در این حوزه به هیچ وجه قابل تحمل نیست و حتماً برخورد خواهیم کرد.»

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه بر سرمایه گذاری در حوزه غذا و گسترش و ارتقای دانشکده‌های تغذیه در سطح کشور، تاکید کرد و افزود: «پژوهش و مطالعه در حوزه تغذیه را باید با جدیت بیشتری پیگیری کنیم و مراکز تحقیقاتی باید در موضوعات تغذیه‌ای بیشتر کار کنند.»

عین‌اللهی گفت: در حال حاضر ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور داریم که دو سوم آنها پیرامون موضوعات درمانی کار می‌ کنند و  مسائل بنیادین کمتر مورد توجه قرار گرفته است.»

وی در خصوص تجویز دارو و نسخه‌نویسی گفت: «فرهنگ مصرف دارو، نیاز به اصلاح دارد. برای مثال متوسط تجویز دارو در نسخه حداکثر باید یک و نیم قلم باشد، اما در کشور ما سه قلم است. یعنی در ایران دو برابر متوسط جهانی برای بیماران دارو تجویز می‌شود.»

وزیر بهداشت، با اشاره به دارونامه رسمی ایران که در این مراسم از آن رونمایی شد، گفت: «پزشکان باید خود را متعهد بدانند که خارج از این دارونامه، دارویی تجویز نکنند.»

عین‌اللهی با بیان اینکه در تمام کشورهای جهان پایبندی و استناد به دارونامه‌ها به دقت رعایت می‌شود، گفت: «اما در کشور ما این سختگیری وجود ندارد و برخی از همکاران  طبق دارونامه عمل نمی‌کنند که همین موضوع ممکن است باعث سرگردانی بیماران در یافتن دارو ‌شود.»

وی با اشاره به اینکه برای درمان نباید فقط بر روی مصرف دارو تاکید شود، گفت: «روش‌های درمانی دیگر نباید مورد غفلت قرار گیرد.»

وزیر بهداشت، در ادامه در خصوص طب ایرانی بیان کرد: «ما بیش از ٣٠٠ متخصص طب ایرانی را تربیت کرده‌‌ایم و باید دانست که طب غربی یا سنتی هیچ کدام همه بیماری ‌ها را درمان نمی‌‌کنند و این دو طب مکمل هم هستند.»

عین‌اللهی گفت: «ما زمانی در حوزه درمان سنتی از  برترهای دنیا بودیم و امروز هند در جایگاه نخست طب سنتی قرار دارد و ما باید  تولید داروهای گیاهی را تقویت کنیم.»

وی با بیان اینکه باید مردم را به فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی مجهز کنیم، افزود: «پیشگیری از مدارس آغاز می‌‌شود و باید این موضوع را با آموزش و پرورش مطرح کنیم تا اینگونه مطالب در دروس ابتدایی گنجانده شود. البته درس بهداشت را در مدارس داریم اما کارکرد اصلی آن در زمینه درمان است که باید اصلاح شود.»

وزیر بهداشت، در پایان ضمن تاکید بر نقش رسانه‌‌ها در ارتقای سلامت مردم، عنوان کرد: «رسانه ‌های ما باید در کنار خبر و تحلیل به سمت و سوی مستندسازی، سریال‌سازی و تولیدات نمایشی در حوزه سلامت حرکت کنند تا برای مردم جاذبه داشته باشند.»

افزایش چندبرابری سطح زیر کشت گیاهان دارویی

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این مراسم با بیان اینکه در دوره جدید بر حوزه غذا، تمرکز داریم، افزود: «در دوران گذشته، برنامه‌های زیادی در حوزه دارو با سازمان غذا و دارو داشتیم و تمرکز زیادی بر حوزه غذا نبوده که جای فعالیت و سرمایه‌گذاری زیادی توسط ‌بخش خصوصی و سازمان غذا و دارو دارد.»

وی با اشاره به رونمایی از اولین دارونامه طب سنتی گفت: «در حوزه گیاهان دارویی چندین سال است که فعالیت داریم به گونه‌ای که سطح زیر کشت گیاهان دارویی چندین برابر افزایش یافته و نیازمند توسعه در حوزه‌های نوآوری، فناوری‌های تبدیل، بذر و اهلی‌سازی است به طوری که ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای فعالیت مشترک با سازمان غذا و دارو وجود دارد.»

همکاری جهاد کشاورزی با وزارت بهداشت برای  سلامت غذا

در ادامه، سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به سلامت غذا گفت: «تامین غذا از مزرعه تا سفره، یک فرآیند است و برای سلامت غذا باید همگام با یکدیگر فعالیت کنیم.»

وی با بیان اینکه با وزارت بهداشت همکاری و تعامل نزدیکی برای تامین سلامت غذا داریم، افزود: «این دو وزارتخانه اخیرا برای صادرات فلفل دلمه همکاری بسیار خوبی داشتند، در حالیکه همانند دوران گذشته، به دنبال متهم کردن همدیگر نبودیم و سعی شد مشکلات را با همکاری همدیگر برطرف کنیم.»

بنابر اعلام وبدا، ‌گفتنی است، آیین آغاز مرحله سوم برنامه جامع سلامت و اصالت غذا و رونمایی از دارونامه‌های رسمی کشور و فرآورده استنشاقی تیوتروپیوم بروماید، با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در آزمایشگاه مرجع غذا و دارو برگزار شد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو