محرز، عضو کمیته علمی کشوری کرونا:
تا دو هفته آینده پیک کرونا شروع می‌شود
هیچ واکسنی صددرصد برروی امیکرون موثر نیست


29 دی 1400 ساعت: 15:10عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: «تخمین‌های صورت گرفته به این صورت است که در یک یا دو هفته آینده پیک کرونا شروع می‌شود و در اواخر بهمن ماه به اوج خودش می‌رسد، سرعت انتقال این سویه همانطور که در دیگر کشورهای دنیا دیده شده است، بسیار سریع است و کسانی که واکسیناسیون نوبت سومشان را انجام داده‌اند، از مصونیت بیشتری در مقابل این سویه برخوردارند و به بیماری خفیف‌تری مبتلا می‌شوند، زیرا هیچ واکسنی صددرصد برروی امیکرون موثر نیست.»
به گزارش سپید، مینو محرز در ارتباط با وضعیت شیوع امیکرون در کشور گفت: «تعداد موارد ابتلا به سرعت در حال افزایش است، این موارد بیشتر به صورت سرپایی هستند و هنوز تعداد بستری‌ها بسیار کم است. تخمین‌های صورت گرفته به این صورت است که در یک یا دو هفته آینده پیک کرونا شروع می‌شود و در اواخر بهمن ماه به اوج خودش می‌رسد. سرعت انتقال این سویه همانطور که در دیگر کشورهای دنیا دیده شده است، بسیار سریع است و کسانی که واکسیناسیون نوبت سومشان را انجام داده‌اند، از مصونیت بیشتری در مقابل این سویه برخوردارند و به بیماری خفیف‌تری مبتلا می‌شوند، زیرا هیچ واکسنی صددرصد برروی امیکرون موثر نیست.»

عضو کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: «در نتیجه همه باید زدن ماسک، شست‌وشوی دست و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنند. در حال حاضر تازه در شروع پیک هستیم و در هفته‌ها یا ماه آینده پیک بسیار شدیدی خواهیم داشت که دوباره بیمارستان‌ها پر خواهند شد. سطح انتقال امیکرون فوق‌العاده بالاست و تعداد بسیار زیادی از هموطنان ما هنوز نوبت سوم واکسن‌شان را هم دریافت نکرده‌اند. از طرفی بسیاری از کودکان نیز هنوز واکسینه نیستند.»

وی در خصوص واکسیناسیون گروه سنی زیر ۱۲ سال گفت: «اگر واکسنی که برای این رده سنی مطمئن باشد و مشکلی نداشته باشد و از طرفی مصونیت خوبی نیز ایجاد کند، موجود باشد، باید از ۵ سال به بالا واکسینه شوند. در حال حاضر بیشترین تاکید باید بر واکسیناسیون دوز دوم افراد ۱۲ تا ۱۸ سال و دوز سوم افراد بالای ۱۸ سال باشد و باید هرچه سریع‌تر واکسیناسیون ۱۲ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ساله‌ها تکمیل شود. پس از آن نیز باید اجباری شدن ماسک و تاکید شدید بر آن در دستور کار قرار بگیرد.»

محرز گفت: «به مردم نیز باید توصیه کرد از تجمع خودداری کنند که بتوانیم پیک سبک‌تری را تجربه کنیم، به این علت که این سویه در همه جای دنیا نشان داده است که با سرعت بسیار سریع انتشار پیدا می‌کند. درصد بستری در افرادی که سه دوز واکسن تزریق کرده‌اند، قطعا به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و خوشبختانه سویه امیکرون برخلاف سویه دلتا که به سرعت به ریه و قلب می‌زد نیست و بیشتر در مجاری تنفسی فوقانی تکثیر می‌شوند. به این دلیل که تعداد ویروس در ناحیه تنفسی فوقانی زیاد می‌شود، سرعت انتشار آن نیز به طرز وحشتناکی بالاست.»

به گزارش ایلنا، عضو کمیته علمی کشوری کرونا در پایان در خصوص وضعیت تست و بیماریابی کرونا در کشور گفت: «درحال حاضر هم آنفلوآنزا و انواع دیگر ویروس‌های تنفسی و هم امیکرون بسیار زیاد است. همه این بیماری‌ها به هم شبیه است و تنها تست می‌تواند این موارد را از هم تفکیک کند. اما وزارت بهداشت به آن اندازه تست کرونا در اختیار ندارد که بتواند وضعیت ابتلای همه افراد را مورد بررسی قرار دهد. حتی کشورهای دیگری که به میزان بالا تست انجام می‌دادند در تامین آن مانده‌اند. برای مثال در استرالیا گفته شده است که خود افراد تست‌های فوری را خریداری کرده و تست انجام دهند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو