توکلی، عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ:
در تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی باید حفاظت مالی مردم را در نظر بگیریم
3 آذر 1400 ساعت: 15:9عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به اینکه در مساله تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی باید حفاظت مالی مردم را درنظر بگیریم، گفت: «مهم است که هزینه‌ی پرداخت شده از سوی مردم فشار اقتصادی به آن‌ها وارد نکند، بنابراین فرانشیز پرداختی مردم باید کم شود. این موضوع اینگونه محقق خواهد شد که پوشش بیمه حداکثری ایجاد شود و منابعی برای پرداخت قیمت تمام شده خدمات در نظر گرفته شود تا در عین حال مردم نیز فرانشیز منطقی را پرداخت کنند و دچار خسران مالی نشوند.»
به گزارش سپید، نادر توکلی در گفت‌وگو با ایلنا درباره تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی گفت: «یکی از چالش‌های اساسی در انگیزش پزشکان و مدیریت بهینه سرویس‌های ارائه دهنده خدمات چه در ‌بخش بیمارستانی و چه در موسسات پزشکی و مطب‌ها مساله تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی است. سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ وارد شدن به مساله تعرفه خدمات پزشکی را یکی از اولویت‌های اصلی خودش می‌داند که آن را به عنوان مصوبه در هیات مدیره تهران بزرگ ارائه دادیم و پس از آن وارد کارگروه مستندات تعرفه می‌شود.»

عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ در توضیح نحوه تعیین تعرفه سالانه خدمات پزشکی گفت: «تعرفه‌گذاری برای خدمات پزشکی، چه در ‌بخش دولتی و چه در ‌بخش خصوصی، از سوی شورای عالی بیمه انجام می‌شود که متشکل از روسای سازمان‌های بیمه‌گر اصلی، رییس سازمان نظام پزشکی، وزیر بهداشت، وزیر کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه است. تعرفه هرسال، بعد از اینکه از سوی شورای عالی بیمه مستند شد، در این شورا مصوب می‌شود. پس از آن نیز به هیات دولت می‌رود. ما سالیانه این تعرفه را به هیات دولت پیشنهاد می‌کنیم که شامل تعرفه ویزیت، خدمات و هتلینگ چه در ‌بخش دولتی و چه در ‌بخش خصوصی است.»

وی افزود: «چالش‌هایی اساسی در مساله تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی وجود دارد، تقاضای مشخص پزشکان این است که بهای تمام شده خدمت در تعرفه‌ها اخذ شود، اما به دلیل کاهش منابع سازمان‌های بیمه‌گر این مساله تحقق پیدا نمی‌کند. ما در نظام پزشکی تهران بزرگ، مسئول مستندسازی تعرفه مناسب خدمات پزشکی در کارگروه مستندات تعرفه خدمات پزشکی هستیم. کارگروهی را در سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ متشکل از افراد خبره و متخصص در اقتصاد درمان تشکیل داده‌ایم. هدف‌مان هم این است که با روش‌های حساب شده علمی و منطقی و تحلیل‌های هزینه منبعث از مباحث اقتصاد درمان، بتوانیم قیمت تمام شده تعرفه‌های پزشکی را مشخص کنیم و این مستندات را به شورای عالی بیمه ارائه دهیم.»

توکلی با اشاره به اینکه در مساله تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی باید حفاظت مالی مردم را در نظر بگیریم، ادامه داد: «مهم است که هزینه‌ی پرداخت شده از سوی مردم فشار اقتصادی به آن‌ها وارد نکند، بنابراین فرانشیز پرداختی مردم باید کم شود. این موضوع اینگونه محقق خواهد شد که پوشش بیمه حداکثری ایجاد شود و منابعی برای پرداخت قیمت تمام شده خدمات در نظر گرفته شود تا در عین حال مردم نیز فرانشیز منطقی را پرداخت کنند و دچار خسران مالی نشوند.»

عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ تصریح کرد: «هدف کارگروه مستندات تعرفه سازمان نظام پزشکی ایجاد توازن بین قیمت تمام شده و تعرفه‌گذاری نهایی است، باتوجه به وضعیت اقتصادی کشور، چالش‌های اساسی در این زمینه وجود دارد. مسلم است که بخشی از تعرفه‌ها به کارکردی که پزشک انجام می‌دهد برمی‌گردد، مانند اعمال جراحی، خدمت ویزیت پزشکی و بسیاری از مواردی دیگر. بخشی از آن نیز برخاسته از دیگر خدمات ارائه شده است، مانند هتلینگ، اقامت، تجهیزات، دارو و ملزومات پزشکی که در کنار هم هزینه تمام شده‌ای را برای خدمت ایجاد می‌کنند.»

وی اظهار کرد: «بخشی از این هزینه‌ها، مانند غذای بیمار، خدمات جاری در سیستم‌های نگهداری و تجهیزات بیمارستان‌ها و از همه مهم‌تر هزینه‌های نیروی انسانی مواردی هستند که باید از بیرون مراکز درمانی تهیه شوند و در عین حال هزینه نیروی انسانی نیز افزایش یافته است، با توجه به دستورالعملی که در زمینه‌ی خودگردانی بیمارستان‌ها داریم، مبنی بر اینکه بیمارستان‌ها نباید منابعی از بیرون داشته باشند، عملاً باید در تحلیل‌های‌مان به ایجاد توازن مالی در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی و مطب‌ها کمک کنیم و از طرفی کم‌ترین خسارت مالی را برای شهروندان داشته باشیم. قاعدتاً در اینجا بحث بیمه‌ها به میان می‌آید و همانطور که گفتم نیاز است پوشش حداکثری خدمات بیمه‌ای داشته باشیم.»

توکلی گفت: «البته مساله هزینه دارو و تجهیزات مقوله‌ای جداست که قطعا سازمان غذا و دارو در ارتباط با آن نظرات دیگری دارد، اما باید هزینه ‌بخش خدمات درمانی شامل اقامت بیمار در ‌بخش‌ها، اعمال جراحی، ویزیت‌ها و مشاوره‌های تخصصی درنظر گرفته شود و در شرایط فعلی با حداکثر صرفه صلاح اقتصادی شواهدی را تولید کنیم که بتوانیم خوراک فکری، تخصصی و کارشناسی به شورای عالی بیمه بدهیم. از طرفی باید پزشکان را هم علاقه‌مند کنیم که خدمات را بیشتر و بهتر انجام دهد و حفاظت مالی بیشتری نیز از مردم داشته باشیم، هدف اصلی کارگروه تولید مستندات تعرفه پزشکی ایجاد یک بازوی تخصصی در کم کردن چالش‌های کادر پزشکی و مراکز درمانی است، از طرفی نیز این کارگروه بازویی در کنار دولت است که بتواند بهترین شرایط را برای تعرفه گذاری سالانه ایجاد کند.»

عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ در پایان در ارتباط با آخرین اقدامات انجام گرفته در این کارگروه گفت: «دو جلسه کارشناسی برگزار شده است و نظرات کارشناسان جمع‌بندی شد. بخشی از این نظرات جمع‌بندی شده به عنوان مستندات به شورای‌عالی بیمه ارائه شد و بخشی دیگری از آن در دست بررسی است و ممکن است منتهی به تعاملاتی در سطح مجلس شورای اسلامی شود که به اصلاح قوانین مرتبط کمک کند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو