رییس سازمان غذا و دارو:
ضابطه قیمت‌گذاری دارو تغییر کرد
سندیکا برای بودجه ۱۴۰۱ پیشنهاد دهد


19 مهر 1400 ساعت: 15:7رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه صنعت داروسازی در کرونا خود را ثابت کرد، گفت: «ضابطه قیمت‌گذاری دارو تغییر کرد. از سندیکای دارو درخواست داریم پیشنهادات را برای بودجه ۱۴۰۱ اعلام کنند تا به عنوان لایحه به مجلس ارائه شود و ما در کمیسیون صنایع و بهداشت پیشنهادات را پیگیری و مصوب خواهیم کرد تا صنعت دارو به جایگاه حقیقی خود برسد.»
به گزارش سپید، محمدرضا شانه ساز در افتتاحیه ششمین دوره نمایشگاه ایران فارما گفت: «کرونا برای همه کشورها یک المپیک بود. یک زمانی برخی مدعی بودند صنعت داروسازی ایران صنعتی توانمند و بنیه‌دار نیست و آن را صنعت مونتاژ قلمداد می‌کردند و می‌گفتند مواد اولیه وارد می‌شود و هیچ وقت نمی‌توانیم نیاز کشور را برطرف کنیم، اما خوشبختانه در آزمون سخت کرونا صنعت داروسازی توانمندی خود را نشان داد.»

وی افزود: «امروز این توانمندی را داریم تا داروهای کرونا را تولید کنیم و تولیدکنندگان در مدت کوتاهی داروها را در داخل تولید کردند. اگر تولید داخل نبود، ارز بسیاری از کشور برای تامین داروها خارج می‌شد. این موضوع بیانگر این است که صنعت داروسازی لاکچری و بدون پشتوانه نیست.»

شانه ساز تاکید کرد: «صنعت داروسازی کشور کاملا بومی است و وجود همه پلتفرم‌های واکسن  کرونا در ایران مبین این موضوع بود. برخلاف اینکه سال‌های سال این چالش بود که این صنعت توانمندی لازم را ندارد، اما با پشتوانه صنعت داروسازی توانستیم مجموع ارز ترجیحی و نیمایی را از 4.2 به ٢.٨۴ میلیارد دلار از فاصله سال ٩٧ تا ٩٩ کاهش دهیم. این اتفاق بسیار بزرگی بود و این در حالی است که میزان ارزبری در مواد اولیه ٢ درصد افزایش داشت؛ در حالی که در دارو ٣١ درصد ارزبری در واردات کاهش پیدا کرده است. البته معیار ما فقط آمارنامه نیست و می‌دانید  بسیاری از ضدعفونی کننده‌ها و ژل‌ها که در محاسبات نمی‌آیند، ارزبری خاص خود را دارند.»

شانه ساز درباره ارزبری محصولات سلامت محور گفت: «در حوزه دارو، تجهیزات، مکمل و شیرخشک ١٠ درصد ارزبری در تولید افزایش یافته و ٢٩ درصد ارزبری در واردات کاهش پیدا کرده است. در مکمل و شیرخشک ارزبری در تولید ۴٨ درصد افزایش و ٧۴ درصد واردات مکمل کاهش پیدا کرده است.»

وی با اشاره به بازار ریالی دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی گفت: «در فاصله ٩٧ تا ٩٩ بازار تولید داخل ما مجموعا ٨٢ درصد رشد و ٢۶ درصد واردات کاهش داشته است. در حوزه مکمل و شیرخشک ۵١ درصد بازار تولید داخل رشد و ٩٢ درصد بازار واردات کاهش پیدا کرده است. در سه حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و مکمل ٩٢ درصد رشد تولید داخل داشتیم و ٢١ درصد کاهش واردات داشتیم. بازار واردات کوچک شده است و با توجه به اینکه اجازه واردات اقلام مشابه تولید داخل را نمی‌دهیم، امیدوار هستیم که این روند و ریل‌گذاری ادامه پیدا کند و ما راهی نداریم جز اینکه از صنعت‌مان دفاع کنیم، وگرنه در تکانه‌های کشور با چالش جدی رو به رو می‌شدیم و نمی‌توانستیم داروها را تولید و تامین کنیم.»

شانه ساز ادامه داد: «در زمینه شفافیت، همه آرای کمیسیون‌ها در سایت سازمان غذا و دارو اعلام می‌شود و با توجه به خودباوری در صنعت داروسازی و شرکت‌های داروسازی ما دستورالعمل نیودراگ‌ها را منتشر کردیم تا امکان تولید داروهای جدید که در دنیا تولید می‌شود را تولید کرده و امکان عرضه آن را به جهان داشته باشند.»

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «ضابطه قیمت‌گذاری دارو تغییر کرد و در جلسه با سازمان حمایت به جمع‌بندی خوبی رسیدیم تا انتظارات صنعت داروسازی را برآورده کنیم از سندیکای دارو درخواست داریم در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت پیشنهادات را برای بودجه ۱۴۰۱ اعلام کنند تا به عنوان لایحه به مجلس ارائه شود و ما در کمیسیون صنایع و بهداشت پیشنهادات را پیگیری و مصوب خواهیم کرد تا صنعت دارو به جایگاه حقیقی خود برسد. صنعت داروسازی در المپیک کرونا جایگاه خود را اثبات کرد و تلاش می‌کنیم تا همه امکانات برای ارتقا این جایگاه فراهم شود.»

علت عدم صدور مجوز مصرف واکسن کووپارس

ورود دو واکسن دیگر به بازار تا یک ماه آتی

همچنین شانه ساز در حاشیه بازدید از نمایشگاه ایران فارما در جمع خبرنگاران، گفت: «در زمینه واکسن، کشور با دانش بومی به عنوان یکی از ۶ کشور سازنده و دارنده دانش بومی واکسن در این نمایشگاه که چندصد شرکت حضور دارند بیانگر سمبلی از تلاش‌ها است و امیدواریم با برطرف شدن بیماری کرونا شاهد حضور بیشتر شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه در سال‌های بعد باشیم.»

وی افزود: «الان علی‌رغم همه تحریم‌ها و دست اندازی‌هایی که برای جلوگیری از دسترسی مردم به دارو انجام شد، صنعت داروسازی تلاش‌های زیادی کرد و در این مدت پیشرفت‌های زیادی هم داشتیم و برنامه ما این است که تا آخر سال انسولین را به طور کامل در داخل تولید کنیم. این موضوع قرار بود سال ۱۳۹۹ انجام شود که به دلیل تحریم‌ها میسر نشد.»

شانه ساز ادامه داد: «همچنین واکسن آنفلوآنزای تولید داخل از امسال وارد چرخه مصرف شد و این نشان داد که تحریم‌ها نه تنها نتوانسته مانعی بر سر راه شرکت‌های داروسازی شود بلکه انگیزه آن‌ها را برای حضور هرچه بیشتر در بازارهای داخلی و بین‌المللی بیشتر کرده است.»

وی درباره آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا اظهار کرد: «الآن واکسن‌های ۳ شرکت مجوز گرفته و وارد بازار شده و دو شرکت دیگر هم در شرف هستند و ظرف 20 روز تا یک ماه آینده آنها هم به بازار می‌آیند. آنچه که قطعا می‌توان گفت این است که باید به فکر بازارهای صادراتی باشیم و تعداد تولیدکنندگان ما بسیار فراتر از نیاز داخل کشور است.»

رییس سازمان غذا و دارو درباره علت عدم صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن کووپارس تصریح کرد: «اگر نتایج به ما منتقل شود مانند سایر واکسن‌ها حتما اجازه مصرف می‌دهیم؛ البته مجوز اولیه را از ما گرفتند و اگر گزارش‌هایشان به اندازه واکسنی مانند اسپایکوژن برسد به طور حتم کمیسیون موافقت خواهد کرد. مطمئن باشید ما جزو سریع‌ترین سازمان‌های غذا و دارو در صدور مجوزهای مربوط به واکسن هستیم. اگر انعکاس نتایج‌شان را تسریع کنند قطعا مجوز خواهند گرفت.»

شانه ساز درباره هدر رفت ارز ترجیحی گفت: «اطلاعات کامل نزد ماست و من چنین گزارشی ندیدم. اینکه درست مصرف نشود به لحاظ سیستم قیمت‌گذاری و سامانه تی‌تک مطمئن هستیم کم‌ترین هدر رفت ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است.»

شانه‌ساز درباره وضعیت تولید واکسن‌های کرونای تولید داخلی گفت: «تاکنون چیزی که از واکسن تولید داخلی تحویل گرفتیم، بیش از ۱۰ درصد کل واکسن‌هایی بوده که تامین شده است. زیرا بر اساس سیاست‌هایی که نظام قائل بود، مردم باید در اسرع وقت واکسینه می‌شدند که واردات هم رشد و سرعت قابل توجهی پیدا کرد. البته ما فکر می‌کنیم که دیگر واقعا نیازی به واردات نداریم. به جز آن محموله‌هایی که تاکنون قرار و تفاهماتش گذاشته شده است. بر این اساس می‌توانیم بعد از مهر ماه و اوایل آبان ماه، نیازمان را از طریق تولیدکنندگان داخلی تامین کنیم.»

وی گفت: «بنابراین دوز بوستر و واکسن برای سایر گروه‌هایی که باید واکسن تزریق کنند، از محل تولیدکنندگان داخلی قابل دسترس خواهند بود.»

شانه ساز در پاسخ به سوال ایسنا درباره اقدام واکسن‌سازان ایرانی برای دریافت تاییدیه‌های جهانی گفت: «مقدمات کار واکسن برکت برای دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت انجام شده و مدارک را کامل کردند و برای اخذ مجوز از سازمان جهانی بهداشت کاندید شده‌اند.»

شانه‌ساز درباره انتخاب دوز بوستر نیز گفت: «واکسن‌های سینوفارم، اسپایکوژن، برکت و آسترازنکا برای برخی گروه‌ها از سوی کمیته واکسن مورد بررسی قرار گرفته است. البته در تزریق دوز بوستر، اینکه قبل از این چه واکسنی را دریافت کردند، یکی از مولفه‌های تعیین کننده است. مطالعات در حال انجام است و تولیدکنندگان داخلی هم مطالعاتشان را کامل می‌کنند تا انشاالله ما برای دوز بوستر از تولیدات داخلی خودمان استفاده کنیم.»

وی درباره وضعیت کالاهایی که در گمرک رسوب کرده‌اند، گفت: «در گمرک دو مشکل برای ما وجود دارد؛ یکی اینکه بسیاری از اقلامی که می‌گویند، ثبت سفارش نشده و ما از وجودشان در گمرک خبر نداریم. زیرا سامانه گمرک با سامانه جامع تجارت و سامانه تی‌تک متصل نیست که بتوانیم آن‌ها را ببینیم. حال برخی اقلام که مشابه تولید داخل آن‌ها را داریم بدون ثبت سفارش، از سوی واردکنندگان وارد گمرک شده و اکنون با فشارهای مختلف از سوی رسانه‌ها، افکار عمومی و حتی دادن اطلاعات ناقص به مسئولان ذی‌ربط، تلاش می‌کنند که اقلام مشابه تولید داخل را وارد بازار کنند. ما اجازه نمی‌دهیم به هر قیمتی که باشد، وظیفه‌مان حسب قانون و تکلیفی که مقام معظم رهبری تعیین کردند، حمایت از تولید است. اینکه کسی بدون مقدمات قانونی صرفا جنسی را وارد گمرک کرده، بخواهد به او اجازه ترخیص دهیم و بیاید در بازار و تولیدکننده داخلی ما را بیچاره کند، به هیچ وجه چنین اجازه‌ای نداده و تسلیم این فشارها نمی‌شویم.»

وی گفت: «در زمینه فاکتور هشت ما تولیدکننده داریم و سال‌هاست تولید می‌کند، حال این فرآورده را وارد گمرک کردند و به ما فشار وارد می‌کنند که این را ترخیص کنید. ما با هیچ وجه اجازه ترخیص این اقلام را نمی‌دهیم. وظیفه ما حمایت از تولید داخل است و تسلیم فشار واردکنندگان نمی‌شویم.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو