نامه رئیس کل سازمان نظام پزشکی خطاب به ریاست و اعضای کمیسیون بهداشت مجلس:
تاسیس سازمان طب مکمل موجب وهن جایگاه علمی کشور خواهد بود
23 شهریور 1400 ساعت: 11:6با توجه به مطرح شدن موضوع تشکیل سازمانی با عنوان سازمان طب مکمل توسط شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌های جداگانه به ریاست مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نسبت به طرح این موضوع و تبعات تصمیم گیری درخصوص شکل گیری چنین سازمانی هشدار داد.
به گزارش سپید به نقل از سازمان نظام پزشکی، متن نامه محمدرضا ظفرقندی به محمدباقر قالیباف و نمایندگان مجلس به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر محمد قالیباف
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام
همانطور که مستحضرید طرحی برای تشکیل سازمانی با عنوان سازمان طب مکمل توسط تعدادی از نمایندگان محترم ارائه شده و در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

محتوای این طرح تشکیل سازمانی حرفه‌ای است که به افرادیکه فاقد دانش کافی در مورد طبابت و سلامت انسان‌ها هستند، اجازه مداخله نظام‌مند در موضوع بسیار پیچیده و تخصصی سلامت و بیماری را می‌دهد و به نوعی به مداخلاتی که اینگونه افراد انجام می‌دهند، اعتبار و رسمیت می‌بخشد. این در حالی است که منطقاً هر گونه مداخله مربوط به سلامت فارغ از ماهیت و تاریخچه آن، تنها در صورتی می‌تواند به صورت رسمی تجویز شود که بر اساس روش‌های علمی و عقلی، هم ایمنی و هم اثر بخشی آن روش تایید شده باشد و توسط افرادی که به صورت نظام‌مند برای حرفه پزشکی و حرفه‌های وابسته آموزش کافی دیده‌اند تجویز شوند. مداخلات طب مکمل هم قطعاً از این قاعده عمومی مستثنی نیستند.

در همین راستا در سال‌های اخیر برای بررسی علمی محتوای منابع طب گذشته رشته دکترای تخصصی طب سنتی در ایران تاسیس شده است که فراگیران آن پزشکان فارغ‌التحصیل از رشته پزشکی عمومی هستند که اجازه طبابت رسمی در کشور دارند و عضو سازمان نظام پزشکی هستند. روشن است که ایجاد یک سازمان حرفه‌ای برای یک گروه خاص از حرفه‌مندان وقتی پذیرفتنی است که اعضای بالقوه این سازمان بر اساس محتوای درسی نظری و عملی استاندارد آموزش رسمی دیده باشند و چارچوب مداخلات و توانمندی‌های مورد انتظار آنها مدون شده باشد.

این همان چیزی است که در تشکیل سازمان‌های حرفه‌ای مانند نظام پزشکی، نظام مهندسی، نظام پرستاری، نظام دامپزشکی و نظام روانشناسی به آن توجه شده است، آنچه که در محتوای طرح پیشنهادی مشاهده می‌شود، مجموعه‌ای از حوزه‌های متنوع است که فاقد شاخص‌های مذکور هستند و حتی بسیاری از آن‌ها هیچ ارتباطی با آنچه که طب سنتی یا ایرانی نامیده می‌شود ندارند. البته این حق برای مردم وجود دارد که بر اساس تشخیص خود حتی به اینگونه افراد هم مراجعه کنند، اما انتظار از حاکمیت یک کشور این است که خطرات این نوع مداخلات و مراجعات را به مردم گوشزد نماید و در عین حال اگر مداخلاتی با سطح خطر بالا انجام می‌شود، به نمایندگی از مردم و در دفاع از حقوق آنها از آن جلوگیری کند.

قطعاً سازماندهی و رسمیت بخشی به چنین مواردی بر خلاف حقوق عامه و وظایف حکمرانی و بی‌توجهی به نقش حاکمان و نمایندگان مردم در دفاع عالمانه از حقوق آحاد جامعه است. علاوه بر آن منابع محدود کشور که باید صرف توسعه زیرساخت‌های سلامت شود تا در بزنگاه‌هایی مانند همه گیری کرونا به داد مردم و بیماران برسد، نباید صرف حمایت و توسعه حوزه‌هایی شود که بر منطق علمی استوار نیستند و مبنای موجهی ندارند. پیامد رسمیت بخشیدن به مداخلات غیر علمی و فاقد شواهد منطقی، به تاخیر افتادن مراجعه مردم به پزشکان و مراکز درمانی خواهد بود و قطعاً در این مسیر جان تعداد قابل توجهی از هموطنان به خطر خواهد افتاد. از شما نمایندگان مردم محترم می‌خواهم که با دقت نظر به این موضوع مهم توجه فرمایید و با بررسی همه جوانب و عواقب این کار در مورد آن تصمیم بگیرید.
قطعاً این تصمیمی تاریخی است و تاسیس چنین سازمانی موجب وهن جایگاه علمی کشور و تاریخ درخشان علم و فرهنگ این مرز و بوم خواهد بود و بیش از پیش سرمایه اجتماعی کشور را تضعیف خواهد کرد. این در حالی است که نظام سلامت ایران در دهه‌های اخیر چنان رشد یافته است که علی‌رغم همه مشکلات، با مجاهدت و تلاش همه ذی‌نفعان به ویژه حرفه‌مندان سلامت، کماکان قابل افتخار است. در پایان به شما اطمینان می‌دهم که اعضای سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر همکاران خود از جمله پرستاران عزیز صرفاً بر استفاده از مداخلات پزشکی مبتنی بر شواهد علمی و فنی اصرار خواهند ورزید و تخطی از آن را تخلف حرفه‌ای تلقی خواهند نمود و مانند گذشته به همه بیماران و نیازمندان خدمات سلامت حتی کسانی که با استفاده از روش‌های غیر علمی سلامت خود را به خطر انداخته‌اند، ارائه خدمت خواهد کرد. تاکید دارم در دنیای امروز و در علوم طبیعی چه از نوع مدرن و چه از مقوله سنتی فقط روش‌های علمی مستند و مبتنی بر شواهد پذیرفته شده، می‌تواند مرجع احترام و عمل در همه امور، به ویژه امر مهم طبابت باشند.

امید است با اهتمام جنابعالی، از شان و منزلت علم مبتنی بر شواهد و تخصص لازم در مقوله تامین سلامت مردم، محافظت و از آسیبی که شبه علم و روش‌های غیرعلمی به مردم وارد می‌کنند، پیشگیری شود.

دکتر محمدرضا ظفرقندی
رئیس کل
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو