رئیس شورای عالی نظام پزشکی:
نقش‌های گوناگون پزشک تاکید وافری بر وجه اجتماعی و مدنی رسالت او دارد
31 مرداد 1400 ساعت: 17:5رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی در پیامی فرا رسیدن یکم شهریورماه زادروز حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک را بر جامعه پزشکی ایران تبریک گفت و بیان کرد: «روشن است که بر عهده گرفتن نقش‌های گوناگون فراتر از مسئولیت‌های فردی یک پزشک است و تاکید وافری بر وجه اجتماعی و مدنی رسالت او دارد و می‌تواند پاسخگوی ضرورت مدیریت علمی عوامل تعیین کننده سلامت (SDH)، پیشگیری اولیه از بیماری‌ها و تحقق جامعه سالم باشد.»
به گزارش سپید به نقل از سازمان نظام پزشکی، متن پیام  مصطفی معین به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد
اول شهریور زادروز حکیم ابوعلی سینا طبیب، دولت‌مرد، دانشمند و فیلسوف بزرگ ایرانی و «روز پزشک» بر جامعه پزشکی پاکباز و سربلند ایران مبارک باد.

امروزه جامعیت علمی و اخلاقی و اجتماعی این طبیب عالی‌قدر ایران و جهان الگوی پزشکان در طب مدرن و دنیای جدید قرار گرفته است بگونه‌ای که در این زمان رسالت یک پزشک در نقش‌های تعریف شده زیر تبیین می‌شود:
• پزشک به عنوان درمانگر
• پزشک به عنوان آموزش دهنده
• پزشک به عنوان مدافع سلامتی و حقوق بیمار
• پزشک به عنوان مسئول در بهداشت عمومی
• پزشک به عنوان تسلی ‌بخش و آرامش دهنده
• پزشک به عنوان مصلح اجتماعی
• پزشک به عنوان دانشمند مسئول
روشن است که بر عهده گرفتن این نقش‌های گوناگون فراتر از مسئولیت‌های فردی یک پزشک است و تاکید وافری بر وجه اجتماعی و مدنی رسالت او دارد و می‌تواند پاسخگوی ضرورت مدیریت علمی عوامل تعیین کننده سلامت ( SDH)، پیشگیری اولیه از بیماری‌ها و تحقق جامعه سالم باشد. در همین ارتباط، سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد مدنی فراگیر و دربرگیرنده اعضای فرهیخته جامعه پزشکی، وظایف قانونی دفاع از حقوق بیماران و جامعه در امر سلامت و تحقق حقوق و ایفای رسالت‌های چندگانه پزشکان را بر دوش می‌کشد و در این مسیر با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های خود تلاش نموده است. از دیگر وظایف سازمان نظام پزشکی و آحاد اعضای آن ارائه آموزش‌های عمومی در جهت کمک به ارتقای سطح دانش پزشکی، فرهنگ و سواد سلامت و پیراستن آن از شبه علم و خرافه‌هائی است که به منظور سودجوئی و سوداگری با جان و تن مردم هر از چندگاهی در رسانه ملی، فضای مجازی و برخی از نهادهای رسمی مطرح می‌شود و آسیب رسانی به سلامت جامعه را هدف گیری می‌نماید. هم اکنون متاسفانه این آفت علمی و اخلاقی- اجتماعی بویژه در بحران دنیاگیری کرونا خود را نشان می‌دهد و علی‌رغم فداکاری شبانه روزی کادرهای پزشکی و پرستاری کشور برای نجات جان هموطنان، با بدآموزی‌ها و ترویج شایعات موجب انگ زائی و بی‌اعتمادی و تردید بیماران نسبت به مراجعه سریع به پزشکان معالج و بیمارستان برای انجام درمان تخصصی و باعث قربانی شدن ایشان می‌شود! انتظار می‌رود که وزارت بهداشت، دولت و سایر مسئولان نظام با پیگیری انجام فوری واکسیناسیون عمومی و حفظ سلامت مردم به عنوان اولین اولویت ملی و خط قرمزی در برابر دخالت‌های غیر علمی، بیش از پیش به تکالیف قانونی و اخلاقی خود اهتمام نمایند.

امید است که رابطه معنوی میان بیماران، پزشکان و جامعه که قداست علم طب، اعتماد به دم مسیحائی طبیب و اثر بخشی امر طبابت را از دیرباز تا این زمان به همراه داشته است تداوم یابد.

هر که را جامه ز عشقی چاک شد
او ز حرص و عیب کلی پاک شد
شاد باش‌ای عشق خوش سودای ما
ای طبیب جمله علت‌های ما
دست خدا با شما و قدرشناسی و دعای مردم بدرقه راهتان باشد.
دکتر مصطفی معین       
رئیس شورای‌عالی نظام پزشکی
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو