کمیته ساماندهی تحقیقات کووید 19 وزارت بهداشت تشریح کرد
واکسیناسیون زنان باردار و مادران شیرده علیه بیماری کووید19
12 مرداد 1400 ساعت: 14:5در گزاره برگ شماره 40 کمیته ساماندهی تحقیقات کووید19 وزارت بهداشت، از شروع پاندمی بیماری کووید19 در اوایل سال 2020 تا اواسط سال 2021 نزدیک به چهار میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را در اثر این بیماری از دست داده‌اند. افراد با سنین بالا، دارای نقص سیستم ایمنی و همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای در خطر بیشتری برای مرگ بوده‌اند.
به گزارش سپید به نقل از وبدا، براساس اعلام کمیته ساماندهی تحقیقات کووید19 وزارت بهداشت، در این میان تحقیقات بر روی زنان باردار نشان داد که اگرچه علائم این بیماری در زنان باردار مشابه زنان غیرباردار است ولی زنان باردار مبتلا به کووید19 تا حدی بیشتر در معرض خطر بستری در ‌بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و مرگ هستند. بیماری کووید 19 در مادران می‌تواند باعث ایجاد زایمان زودرس، مرده‌زایی، اختلال کارکرد ارگان‌های حیاتی، افزایش ضربان قلب و دیسترس جنین، پارگی زودرس کیسه آب، سزارین و مرگ آن‌ها شود. با توسعه انواع واکسن‌ها علیه ویروس کووید19 و شروع جهانی واکسیناسیون از اوایل 2021 امیدهای زیادی برای نجات بیشتر جان انسان‌ها و کاهش عوارض شدید بیماری در همه گروه‌های جمعیتی ایجاد شده است، اما با توجه به استفاده اضطراری از این واکسن‌ها، نوظهور بودن و همچنین کمبود اطلاعات بالینی، چالش‌ها و سوالات مهمی در مورد استفاده از این واکسن‌ها در گروه‌های خاص جمعیتی مانند زنان باردار و مادران شیرده وجود دارد.

گزاره برگ شماره 40 کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 وزارت بهداشت با بررسی شواهد علمی معتبر درصدد پاسخگویی به این سوال است که آیا زنان باردار یا مادران شیرده می‌توانند علیه بیماری کووید-19 واکسینه شوند؟

دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو