معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور:
ایران کم‌ترین میزان شکایات پزشکی را در دنیا دارد
9 مرداد 1400 ساعت: 17:5معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: «سالیانه با 30 هزار شکایات پزشکی درکل کشور مواجهیم که از این رقم بیش از 30 درصدش شکایت‌هایی است که به هرسه مرکز سازمان نظام پزشکی، دادسرای عمومی انقلاب و سازمان تعزیرات حکومتی اعلام شده است.»
به گزارش سپید، علی فتاحی اعلام کرد: «سالیانه با 30 هزار شکایات پزشکی درکل کشور مواجهیم که از این رقم بیش از 30 درصدش شکایت‌هایی است که به هرسه مرکز سازمان نظام پزشکی، دادسرای عمومی انقلاب و سازمان تعزیرات حکومتی اعلام شده است. البته باید درنظر داشت که 3 درصد از اقدامات درمانی در دنیا منجر به شکایت می‌شود.»

وی در پاسخ به این سوال که آمار شکایات پزشکی در ایران در مقایسه با دنیا چقدراست؟ تصریح کرد: «واقعاً میزانش بسیار کم است. می‌توانم قاطعانه بگویم، کشورمان در حوزه پزشکی در بحث تخصص و کارفنی نه تنها از سایر کشورها عقب نیست بلکه بسیار جلوتر نیز می‌باشد. البته می‌پذیریم که در کشورمان در بحث هتلینگ و تجهیزات درمانی و بیمارستانی ضعف‌هایی داریم. دلیل دیگر کمتر بودن شکایات پزشکی در ایران می‌تواند این باشد که مردم ما خیلی اهل شکایت نیستند.»

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور در ادامه به بیان روند شکایت‌های پزشکی و درمانی پرداخت و توضیح داد: «برای ارجاع شکایات، بیمار مختار است که به ما یعنی دادسرای سازمان نظام پزشکی مراجعه کند یا اینکه به دادگاه‌ها و دادسراها. کسی نمی‌تواند مستقیماً برای شکایت به پزشکی قانونی مراجعه کند. وقتی پرونده‌ای در دادگاه و دادسرا مطرح می‌شود، قاضی این اختیار را دارد که پرونده را برای کارشناسی یا به پزشکی قانونی بفرستد یا دادسرای نظام پزشکی. بنابراین بیمار می‌تواند به این دو محل برای اقدامات درمانی که منجر به عارضه شده شکایت کند.»

وی اضافه کرد: «چنانچه موضوع شکایت، بحث مالی و ریالی هم باشد، علاوه براین دو محل می‌تواند به سازمان تعزیرات حکومتی نیز مراجعه کند.»

به گزارش سازمان نظام پزشکی، فتاحی یادآورشد: «حتی بیمار اختیار دارد در آنِ واحد به هرسه محل مراجعه و اعلام شکایت کند زیرا نتیجه احکام متفاوت است. حکمی که دادگاه‌ها می‌دهند برحسب دیه و عرش است، تعزیرات جریمه مالی می‌کند و ما در نظام پزشکی جریمه انضباطی را اعمال می‌کنیم.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو