وزیر بهداشت:
ایران تمام پلتفرم‌های ساخت واکسن دنیا را در اختیار دارد
30 تیر 1400 ساعت: 10:4وزیر بهداشت گفت: «پیوستن ایران به حلقه پراقتدار واکسن ساز کرونا در دنیا، کار کمی نیست و ساخت واکسن کرونا، کار هر کشوری نیست اما جمهوری اسلامی ایران تمام پلتفرم‌های ساخت واکسن دنیا را در اختیار دارد.»
به گزارش سپید، سعید نمکی در سی و هشتمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح ۶۹ پروژه سازمان اورژانس کشور و ۱۵ پروژه بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در خرم آباد برگزار شد، اظهار داشت: «روز اول که برای ساخت واکسن کرونا شروع کردیم عده‌ای به ما خندیدند و گفتند مگر شما می‌توانید واکسن بسازید و وقتی واکسن ساختیم، گفتند چرا همه را تجمیع نکردید؟»

وی ادامه داد: «روز اول نه ما و نه دنیا نمی‌دانستیم که کدام پلتفرم ساخت واکسن جواب خواهد داد، این‌ها هیچ کدام بر خلاف دیگری کار نمی‌کنند. می‌دانستیم که اگر یک پلتفرم شکست خورد، باید نمونه‌ها و پلتفرم‌های دیگری را داشته باشیم و هیچ کدام از این پلتفرم‌ها به تنهایی، پاسخگوی نیازهای کشور نیست.»

وی افزود: «ایران نقطه امید خیلی از کشورهایی است که قلدرهای دنیا به آنها واکسن نمی‌دهند و اگر ته سفره چیزی ماند به سایر کشورها هم می‌دهند. امروز ما به یکی از واکسن سازهای بزرگ دنیا تبدیل شده‌ایم و به چند کشور دنیا که غول واکسن‌سازی هستند، پیوستیم. این کار بسیار بزرگی بود البته شاید یکی از این شرکت‌ها، یک روز کم بیاورد یا بچ آن مشکل پیدا کند که این افت و خیز در دنیا وجود دارد و برخی، این را هم در بوق رسانه‌ای می‌کنند و افتخار ملی را به یک بدهکاری ملی بدل می‌کنند و با همنوایی و همصدایی، ارکستر و یک سمفونی هماهنگ و طراحی شده را اجرا می‌کنند که سازهای کوبه‌ای آن در ایران و سازهای بادی آن در آنسوی مرزها نواخته می‌شود. خدا همه را به راه درست و حقیقت رهنمون کند.»

وزیر بهداشت گفت: «ایام سختی بر کشور گذشت و ما و همکاران‌مان، سخت‌ترین ایام مدیریت وزارت بهداشت در قبل و بعد از انقلاب را تجربه کردیم. ۴ موج سهمگین کرونا در اوج تحریم‌های ظالمانه با لطف خدا، عزت، وفاق و همدلی که از دوران دفاع مقدس آموخته بودیم، سپری شد.»

نمکی خاطرنشان کرد: «نامه‌ای از وزیر بهداشت یک کشور که در گرداب کرونا گرفتار است، دریافت کردم که از ایرانِ تحریم زده در دو زمینه، سرتاپا تقاضای کمک کرده بود؛ یکی اینکه بگویید چه کردید که با گستردگی اقلیم و حصر اقتصادی و سیاسی، اینگونه کرونا را مدیریت کردید و دوم اینکه از آنچه در ایران می‌سازید مثل ونتیلاتور و دارو به ما کمک کنید. نمی‌خواهم به این موضوع ورود کنم که عده‌ای، این غرور ملی را با مغلطه به بدهکاری سیاسی تبدیل می‌کنند چون سیاسی نیستم و هرگز به این عرصه پرتلاطم بی‌حاصل ورود نمی‌کنم.»

وی تصریح کرد: «نباید با سیاست زدگی، افتخار ملی را در مدیریت کرونا لگدمال کرد. یک وقت سیاست به کمک ارتقای غرور ملی می‌آید اما یک وقت هم سیاست به کمک ابتذال و شکست کاذب دستاوردهای ملی می‌آید. همان‌هایی که روزی دفاع مقدس را زیرسوال می‌بردند که در آن دوران، ۸ سال رزمندگان این سرزمین، میلی متری از خاک ما را سر میز مذاکره پس نگرفتند، در شیپورهای تازه می‌دمند و این دستاورد عظیم که کشوری تحریم زده در عرض دو ماه صاحب همه محصولاتی می‌شود که قرار بود وارد کند را نادیده می‌گیرند اما کشوری که تحریم نیست و وضعیت اقتصادی آن از ما بدتر نیست، تقاضای کمک از کالاهای ساخت ایران را دارد. این افتخار بزرگی است که کشوری که باید از دنیا طلب کمک می‌کرد، امروز از گوشه گوشه دنیا از آن، طلب مساعدت می‌کنند.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «در پیک چهارم بیماری، در حالیکه ویروس انگلیسی مهاجم‌تر بود و کشندگی بالاتری داشت اما توانستیم مرگ و میر بیماران را به نصف پیک‌های دوم و سوم کاهش دهیم و تلاش‌گران عرصه سلامت به راهکارهایی رسیدند که چگونه می‌شود، مرگ و میر بیماران را کاهش داد.»

نمکی گفت: «در این ایام باقی مانده به این نمی‌پردازیم که چرا وارد موج‌های بیماری کرونا می‌شویم، چرا دیگران، غفلت می‌کنند و ما در ته رودخانه، زخمی و جنازه جمع می‌کنیم، چرا عده‌ای به تاب‌آوری همه اقشار و گروه‌ها توجه دارند اما به تاب‌آوری مدافع سلامت که ۱۸ ماه بدون مرخصی کار کرده‌اند، توجهی ندارند و اینکه در برخی عرصه‌ها تنها هستیم. مکلف شدیم که هر کاری کردند، جمع کنیم چون با مردم پیمان بسته‌ایم.»

وی یادآور شد: «متاسفانه متوسط رعایت پروتکل‌ها در کشور به حدود ۴۸ درصد رسیده است و مناطقی که ۸۰ درصد رعایت کرده‌اند را در کنار مناطقی می‌گذاریم که یا رعایت نکرده و یا ۵ تا ۱۰ درصد رعایت کرده‌اند؛ مسئول این مقدار کاهش رعایت‌های پروتکل‌های بهداشتی ما نیستیم همانگونه که مسئولیت تامین واکسن هم با وزیر بهداشت نیست‌. در کدام یک از کشورهای جهان، وزیر بهداشت، مسئول تامین و واردات واکسن است؟ این را بروید مطالعه کنید. آنهایی که می‌گویند وزارت بهداشت در واردات واکسن قصور کرد این را در سایر کشورها مطالعه کنند، مثل مواردی که تخت کم می‌آید که خوشبختانه رخ نداده و وزارت بهداشت مسئول است اما وقتی سفره‌های آنچنانی در انتخابات شورا می‌اندازند یا وقتی همه راه‌ها باز است و اتفاقات زیادی می‌افتد، هیچ محدودیتی نیست اما اگر یک آمپول رمدسیویر کم بود، وزیر بهداشت باید جواب دهد.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «هیچ کجای دنیا، وزیر بهداشت مسئول تامین و واردات واکسن نیست بلکه ساختار تزریق آن را فراهم می‌کند و خوشحالیم که دوشنبه، آمار روزانه تزریق واکسن در کشور از مرز ۴۰۰ هزار دوز گذشت و رکورد تازه‌ای خلق شد و این افتخار با کمک نیروهای مسلح و اورژانس کسب شد.»

نمکی گفت: «قرار ما این بود که در پایان دولت بتوانیم افراد بالای ۶۵ سال و بیماران صعب‌العلاج را واکسینه کنیم چون حدود ۸۵ درصد از موارد مرگ و میر بیماران کووید۱۹ مربوط به این گروه‌ها است اما امروز می‌گوییم که تا پایان مردادماه، جمعیت بیشتر از ۶۰ سال و در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خراسان جنوبی و جنوب کرمان، جمعیت بیشتر از ۵۰ سال و در جزیره خلیج فارس به جز کیش و قشم، جمعیت بیشتر از ۱۸ سال را واکسینه می‌کنیم.»

وی افزود: «از اول مرداد تمام جمعیت بیشتر از ۱۸ سال عشایر کوچ رو کشور، معلمان، اساتید و همچنین مشاغل پرریسک مانند مشاغل حمل و نقل عمومی و مشاغل در تماس نزدیک با مردم را واکسینه می‌کنیم و اینها علاوه بر قول‌هایی است که به مردم ایران داده بودیم و با لطف و عنایت خدا و ائمه، درهایی باز شده که بتوانیم واکسن بیشتری را تامین و تولید کنیم.»

وزیر بهداشت گفت: «مسئولان استانی تا می‌توانند در رعایت پروتکل‌ها و نظارت بر اجرای آنها، سخت بکوشند. به عنوان یک متخصص ایمنی‌شناسی بگویم که این ویروس پیچیده فعلا دست از سر ما و جهان بر نخواهد داشت. انگلیس با چنین پوشش واکسیناسیونی، برخی محدودیت‌ها را برداشت اما موارد ابتلا در حال افزایش است و اروپا گرفتار یکی از سنگین‌ترین امواج بیماری کرونا خواهد شد البته معتقدیم که واکسیناسیون می‌تواند فرم سخت و مرگ‌زای بیماری را مهار کند اما نمی‌تواند جلوی ابتلا به بیماری را بگیرد بنابراین استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌ها باید کماکان مورد توجه باشد.»

نمکی تاکید کرد: «باید واکسیناسیون با سرعت بیشتری در لرستان انجام و چندین مرکز تجمیعی واکسیناسیون جدید باید در این استان راه اندازی شود. هر قدر واکسن در این استان مصرف شود، برای تامین آن مشکلی نداریم. سپاه، بسیج، هلال احمر و سایر دستگاه‌ها نیز کمک کنند تا واکسیناسیون را سرعت ببخشیم که در این صورت از گرفتاری سخت بیماران، پیشگیری کرده‌ایم.»

وی یادآور شد: «طرح شهید سلیمانی را زنده نگه دارید. در تاریخ 10/10/1399 که شاهد افت بیماری در کشور بودیم به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نامه نوشتم که طرح شهید سلیمانی، یک سرمایه ملی برای روزهای سخت و بحرانی است و باید با همدلی و وفاق، این طرح را نگه داریم و تقویت کنیم و برای روزهای سخت کشور، استفاده کنیم.»

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت گفت: «باید کلینیک‌های سرپایی تقویت شود و تعداد تست‌های آزمایشگاهی و نیز بیماریابی افزایش پیدا کند تا بیماری زمین گیر شود در غیر این صورت اگر تعداد زیادی تخت بیمارستانی هم در این استان اضافه شود، پاسخگو نخواهد بود. در بیمارستان‌ها نیز باید پروتکل‌های درمانی و شیوه‌های جدید از جمله کمیته‌های ترخیص و تنفسی، اجرایی شود. دانشگاه علوم پزشکی لرستان یکی از افتخارآفرین‌ها دانشگاه‌های کشور در مدیریت کرونا بود و سعی خواهیم کرد این استان را به عنوان یکی از الگوها، تقویت کنیم.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو