ایده نوین محققان برای کمک به افراد مبتلا به التهاب مفصل
28 خرداد 1400 ساعت: 11:3
محققان دانشگاه صنعتی برنو جمهوری چک در حال کار بر روی توسعه جایگزینی/تعویض مفصل کوچک با استفاده از چاپ سه‌بعدی هستند.
به گزارش سپید به نقل از ایسنا، ایمپلنت‌های کوچک ساخته شده از پودر تیتانیوم کمک بسیار بزرگی به بیماران مبتلا به آرتریت در مفاصل انگشتان دست و پا می‌کنند و این بسیار مهم است؛ چراکه در چنین مواردی انجام درمان‌های متداول معمولا بی‌نتیجه است.

جراحی تعویض مفصل ران و زانو یکی از رایج‌ترین جراحی‌ها است که طی آن پزشکان با موفقیت به از بین بردن درد بدن بیماران مبتلا به آرتریت کمک می‌کنند.
اکنون محققان دانشگاه صنعتی برنو در حال کار بر روی توسعه تعویض مفصلی هستند که می‌تواند به بیماران مبتلا به آرتریت در مفاصل انگشتان دست و پا کمک بزرگی کند. دانشمندان این مطالعه با همکاری یک تولیدکننده ایمپلنت جمهوری چک که نمونه‌های چاپ شده را تهیه می‌کند، قصد انجام این کار را دارند.

هدف آن‌ها درک عملکرد نوع جدید مفاصل در بدن است. برای انجام این کار محققان قصد دارند از یک شبیه‌ساز ویژه استفاده کنند تا دریابند این ایمپلنت‌های ساخته شده از پودر تیتانیوم چه مقدار بار را می‌توانند تحمل کنند.

«مارتین وربکا»(Martin Vrbka)  از موسسه ماشین و طراحی صنعتی و یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی گفت: «ما می‌خواهیم ایمپلنتی قابل اعتماد در بدن بیمار باشد و بتواند مثلاً ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال کار کند.»


دوام ایمپلنت‌های چاپ سه‌بعدی توسط دانشمندان در یک شبیه‌ساز ویژه آزمایش می‌شود. نتایج آزمایشات اولیه نشان داده که به لطف یک ساختار متخلخل خاص، این جایگزین‌های چاپ سه‌بعدی می‌توانند بهتر از دیگر موارد در بدن بیمار بمانند و به نوعی مقاومت آنها بالاتر است. به گفته محققان انجام تمامی آزمایشات و در نهایت تولید آنها حداقل دو سال دیگر طول خواهد کشید.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو