نیوزیلند دخانیات را تا ۲۰۲۵ ممنوع می‌کند
30 فروردین 1400 ساعت: 17:1دولت نیوزیلند در نظر دارد با هدف تحقق آینده‌ای بدون دخانیات تا سال ۲۰۲۵، مصرف دخانیات را برای نسل جدید این کشور ممنوع کند.
به گزارش سپید به نقل از ایرنا، دولت نیوزیلند اقدامات جدیدی را با هدف آینده‌ای بدون دخانیات تا سال ۲۰۲۵ اتخاذ کرده است.
برپایه این گزارش، افزایش سن قانونی مصرف سیگار و همچنین ممنوعیت فروش دخانیات برای متولدین ۲۰۰۴ به بعد از جمله اقداماتی است که دولت نیوزیلند در دستور کار دارد.

این اقدام دولت نیوزیلند مصرف سیگار را به شکلی موثر برای نسل جدید غیرقانونی خواهد کرد. همچنین کاهش قابل ملاحظه نیکوتین در دخانیات و افزایش قیمت آن می‌تواند دولت این کشور را برای نیل به این هدف یاری رساند.

از طرفی منتقدان این طرح از جمله احزاب سیاسی راستگرای نیوزیلند معتقدند کاهش میزان نیکوتین در محصولات دخانیاتی منجر به مصرف بیشتر در افراد می‌شود. این افراد همچنین درباره پیامدهای قاچاق دخانیات و جرائم مرتبط با آن هشدار  داده‌اند.

عایشه ورالریال معاون وزیر بهداشت نیوزیلند با اعلام این تغییرات گفت: «ما به رویکردی تازه نیاز داریم. حدود ۴ هزار و ۵۰۰ نیوزلندی سالانه بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. ما نیاز به سرعت بخشیدن برای رسیدن به آینده‌ای بدون دخانیات هستیم و با وضعیت فعلی به جایی نخواهیم رسید.»

لوسی ال وود مدیر اجرایی جامعه سرطانی نیوزیلند در بیانیه‌ای گفت: «پیشنهادات ارائه شده مورد موافقت تعدادی از سازمان‌های بهداشتی دولتی قرار گرفته است. تنباکو یکی از مضرترین تولیدات مصرفی در تاریخ است و باید کنار گذاشته شود.»

وی در ادامه گفت تعداد فروشندگان دخانیات در جوامع کم درآمد چهار برابر بیشتر است.
براساس گزارش‌های منتشر شده، سیگار علت یک چهارم از مرگ بیماران سرطانی در این کشور است. حدود ۵۰۰ هزار نفر در نیوزیلند دخانیات مصرف می‌کنند که زنان مائوری ۳۰ درصد از مصرف روزانه سیگار را به خود اختصاص می‌دهند.

مائوری‌ها، قومی از تبار پلی‌نزی هستند که در سده دهم میلادی از جزایر گرمسیر و استوایی اقیانوس آرام به جزایر معتدل نیوزیلند کوچ کردند و تمدن مائوری را بنا نهادند. جمعیت این قوم در سال ۲۰۰۷ حدود ۶۰۰ هزار تن برآورده شده‌است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو