نامه وزیر بهداشت به مدیران و نیروهای حوزه سلامت
شرافت و همتتان را پاس می‌دارم
18 فروردین 1400 ساعت: 17:1وزیر بهداشت در نامه‌ای به مدیران و نیروهای حوزه سلامت، تاکید کرد که ما سیاست زده و سیاست باز نیستیم، نیامده‌ایم تا برای‌مان کف بزنند و صندلی‌های بعدی را نشانه رویم، آمده‌ایم تا بسوزیم، تا فناشویم تا در پای عشق به مردم و سلامتشان جان نثار کنیم. ما اهل فرار از سختی‌های پیش رو به بهانه بی‌توجهی به تقاضاها و هشدارهای کارشناسی‌مان نیستیم.
به گزارش سپید به نقل از وبدا، متن کامل این نامه به شرح زیر است:
 معاون محترم ............
رئیس / سرپرست دانشگاه / دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی .............
همکاران ارجمند

پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، خدمتگزاران اورژانس کشور، بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، ماماها، پیراپزشکان، متخصصین علوم آزمایشگاهی، توانبخشی، کادر خدمات و پشتیبانی در کلیه مراکز بهداشتی درمانی دولتی، خیریه و خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد، خیرین ارجمند سلامت
با سلام؛

حدود چهارده ماه از نبرد بی‌امانتان با یکی از سرکش‌ترین عوامل بیماری‌زای قرون اخیر می‌گذرد. در این ایام سهمگین بی‌پروا تن بر آتش بلا زدید، نهراسیدید، خانواده‌های‌تان را ماه‌ها ندیدید، یک روز استراحت نکردید و در داغ جانسوز شهادت همکاران نازنینتان گداختید تا سه موج نفس گیر را مدیریت کنید و علی‌رغم تحریم‌ها و کاستی‌های تحمیلی ظالمانه خارجی و کم مهری‌های داخلی که گروهی ماسک و لباس محافظ و دارو و انتقال ارز را مانع شدند و جمعی هم بدلیل مدیریت نقدینگی و یا بهانه ضیق منابع کشور قطره چکانی لب‌های سوخته از عطشتان را در این جبهه نبرد بی‌امان نمناک کردند، آن‌هم در سالی که درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌های دانشگاهی نیز به حداقل در تاریخ چندساله اخیر رسید.

 ایثار و نجابت شما مانع شد که فریاد برآورید که امروز کرونا اصلی‌ترین موضوع کشورست، امروز تکمیل و راه اندازی تخت‌های بیمارستانی برای مدیریت امواج نفس گیر کرونا مهم‌تر از بعضی از پروژه‌هائیست که تاخیرشان عامل سرگردانی بیماران اورژانسی نمی‌شود. بجای فریاد و منازعه که مردم را مشوش کند با استفاده از ظرفیت خیرین و مردم همیشه همراه، سه هزار تخت ICU و هزاران ونتیلاتور و ابزار مورد نیاز را تهیه کردید تا پیرمردی و پیرزنی نفس کم نیاورد، دارویی که در هر کجای دنیا بود فراهم کردید و سپس ساختید تا ایرانی سرافراز حسرت نخورد که اگر دارویی که در فلان کشور پیشرفته مصرف می‌شود را تهیه می‌کردند بیمارش از دست نمی‌رفت.

شرافت و همتتان را پاس می‌دارم که علاوه بر بیمار کرونایی نگذاشتید بیمار اورژانسی دیگری نیز در اتاق عمل و ‌بخش‌های مراقبت ویژه سرگردان شود و حتی یک بیمار دچار حمله قلبی و یا جوان سانحه دیده در تصادف و یا صحنه‌های آسیب رسان دیگر بدلیل اشغال تخت‌های بیمارستان با بیمار مبتلا به COVID-19 از خدمت باز بماند. می‌دانید که شبانه روز در کنارتان بودم و دیدم و ستودم حماسه‌ای که خلق کردید و نگین افتخاری که بر انگشتر تاریخ ایران زمین نشاندید قبل از پایان سال با ورود اولین ویروس جهش یافته در نشستی خدمتتان گفتم که باید خود را برای مبارزه با یکی از پیچیدیده‌ترین موجودات مهاجم آماده کنیم و پس از آن نیز مکرر با مکاتبه و جلسات از راه دور شیوه مدیریت را مرور کردیم.

اینجانب با شناختی که از قدرت سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر ویروس جدید داشتم با مکاتبات عدیده از‌ بخش‌های مختلف درخواست کردم تا موضوع را جدی بگیرند و بتوانیم در حد امکان ویروس را در استان خوزستان زمین گیر کنیم تقاضا کردم راه‌ها را از مناطق آلوده به دیگر نقاط از زمین و هوا و دریا سد کنیم و نگذاریم منابع آلوده به یکی از سهمگین‌ترین عوامل بیماری‌زا جابجا شوند. با وزن دهی ویروس جدید در سیر اپیدمیولوژیک بیماری تشدید بیماریابی در قالب طرح موفق شهید سلیمانی را ارائه نمودیم و خواستیم تا مثل سال قبل از تاریخ 25/12/1399 تا 18/01/1400 با ممنوعیت سفرها از شکل گیری جمعیت سیال جلوگیری کنیم تا فرصت بیابیم:

1.با همراهی عزیزان‌مان در سازمان بسیج در قالب طرح محله محور موارد محتمل را شناسائی و شعله‌های کوچک را خاموش کنیم تا بهم نپیوندند و کشور را در عرصه پهناور گرفتار نکند.

2.مدت جایگزینی ویروس نجیب‌تر ووهان را با ویروس سرکش جهش یافته طولانی‌تر کنیم تا با درگیری ناگهانی چندین استان، مهار مدیریت بیماری را از دست ندهیم.

3.به پرسنل خسته از مهار سه پیک طاقت فرسا فرصتی برای نفس کشیدن بدهیم.

4.اگر مشمول عنایت شویم منابعی برای تکمیل تخت‌های پراکنده در استان‌ها که بعضاً تا 95% پیشرفت دارد دریافت و آنها را آماده بهره‌برداری کنیم.

5.گرچه علی‌رغم پیگیری‌های مستمر در حداقل 9 ماهه اخیر و قطعی شدن بعضی قراردادهای خرید واکسن و اعلام برنامه زمان‌بندی حمل و تحویل آن که قرار بود قبل از عید حداقل حدود 4.5 میلیون دوز واکسن تحویل بگیریم و به هشتصد هزار دوز تقلیل یافت و این مشکل جهانی است که 85% واکسن جهان را 7 کشور مولد و صاحب تکنولوژی با ثروت سرشار تزریق می‌کنند. مع‌الوصف با تلاش‌های بی‌وقفه برای واردات از یکسو و امید به پیوستن تولید داخل در بهار به چرخه تولید ملی و جهانی، افزایش پوشش واکسیناسیون فرصت دهد تا چرخه انتقال نیز کندتر شود. روسای محترم دانشگاه‌ها قبل از عید بیانیه‌ای صادر کردند و در آن تقاضا شد که برای دادن این فرصت با آنها همراهی شود که به هردلیل این اتفاق نیفتاد و علاوه بر عوامل خطرزائی همچون صف‌های طولانی تهیه ارزاق عمومی، مسافرت‌ها و دورهم آئی‌ها نیز وضعیت جدیدی برای کشور رقم زد.

عزیزان، نیک آگاه باشند که اینجانب بشیوه مکتوب و یا گفتمان آکنده از اعتراض، تقاضا و التماس هرچه باید قبل از تعطیلات منعکس کردم می‌دانستم که کوچکترین بی‌احتیاطی برای شما عزیزان چه موج سخت و طاقت فرسای دیگری خواهد آفرید که با همه امواج قبلی متفاوتست.

ولی یاران عزیز، همراهان گرامی، فرماندهان و سربازان سخت‌ترین نبرد نظام سلامت، می‌دانم که خسته‌اید، می‌دانم که دلگیر و دل شکسته‌اید می‌دانم که می‌پرسید تا کی و چرا باید تاوان سهل انگاری‌ها و عادی پنداری‌ها را با داغ جگرسوز همکاران عزیزمان بپردازیم؟ می‌دانم که پرکردن جای یکایک عزیزان بربادرفته در یاد مانده تا ابد میسر نیست. می‌دانم که در این ایام پرالتهاب یک روز و شب آرام نداشته‌اید، خانواده‌های‌تان نیز فرسوده شده‌اند و شما نیز نیک می‌دانید که این سرباز کوچک نیز به عشق مردم در کنار شما چون شمع با شما گداخته و ذوب شده است. می‌دانید که لحظه‌ای از دغدغه‌های‌تان غافل نبوده است. می‌دانید که در سوگ هرکدام از عزیزان‌مان با سوز دل گریسته است. می‌دانید که جز عرق شرم ارمغانی برای این همه ایثارتان نداشته است اما می‌دانید و می‌دانیم که راهی بجز ایستادگی در کنار این مردم و کاهش رنج و دردشان با تسلط بر این ویروس منحوس نداریم.

شاید بارها می‌توانستیم برای فرار از این فشار سنگین دلیلی را بهانه و از زیربار شانه خالی کنیم. مگر در شرایط آرام با خزانه پر و اعتبارات سرشار با بهانه جویی‌های پیاپی صحنه را ترک نکردند؟ اما عزیزان، ما بازماندگان روزهای دفاع مقدسیم، سربازان قسم خورده عزیزی هستیم که لحظه‌ای در حمایت و دلجویی و رعایت همه اصول تنهای‌مان نگذاشته است. ما میراث‌دار سرزمین شهیدانیم. ما ملت امام حسینیم. بی‌تابی‌های‌مان نیز برای حفظ جان و موقعیت و آبروی خودمان نیست، ما سیاست زده و سیاست باز نیستیم، نیامده‌ایم تا برای‌مان کف بزنند و صندلی‌های بعدی را نشانه رویم، آمده‌ایم تا بسوزیم، تا فناشویم تا در پای عشق به مردم و سلامتشان جان نثار کنیم. ما اهل فرار از سختی‌های پیش رو به بهانه بی‌توجهی به تقاضاها و هشدارهای کارشناسی‌مان نیستیم. آنها که کرونا و مرگ مردم این سرزمین را ابزار سیاسی می‌کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماه‌های پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند و برای فروپاشی نظام سلامت و تسلیم در مقابل بیماری شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می‌دهند نیز بدانند که این گروه پایدارتر از آنست که فکر می‌کنند و ایستاده‌اند تا پایان این راه، تا متقاعد کردن دیگران به همراهی، تا عرضه زودرس واکسن ایرانی، تا مهار کامل بیماری در این سرزمین سرافراز، تا آشفته کردن خواب همه کسانی که منتظرند درماندگی این کشور را به جای سربلندی نظاره کنند.

یاران وفادار من تلاش کنید:

1.در اجرای پروتکل‌ها و اصرار به اعمال محدودیت‌ها با هیچکس مماشات نکنید. همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند، اقتصاد و امنیت مهم است اما فعلاً مدیریت کرونا از همه چیز مهم‌تر است.

طولانی شدن بیماری و گسترش همه گیری بزرگترین آفت برای کلیه مولفه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است. هرگونه بی‌توجهی را منعکس نمائید ما قسم خورده‌ایم که در حفظ سلامتی و جان مردم قصور نکنیم. مرگ یک نفر داغ همگانی ماست و نجات جان یک انسان در هر شرایطی حتی قاتل فراری نیز مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی ماست. هرکجا جان مردم را به خطر می‌اندازند با اینکه ابزار کنترل و برخورد در دست شما نیست مع‌الوصف منعکس کنید. یقیناً وجدان بیدار جامعه به نیکی قضاوت خواهد کرد.

2.همکاری صمیمانه ما با هم پیمانان همراه در طرح شهید قاسم سلیمانی در قالب فعالیت محله محور را پس از سکون و استقرار جمعیت سیال با بازنگری ادامه می‌دهیم، شیوه جدید همکاری در قالب گام پنجم در حال ابلاغ شدن است.

3.موج جدید همانگونه که در جلسات گذشته گفتم سنگین‌تر از امواج قبلی است مع‌الوصف تلاش کنید با توسعه مراکز سرپائی 16 و 24 ساعته و درمان موثر سرپایی با پروتکل ابلاغی جدید فشار بر‌بخش بستری را کم کنید. پروتکل جدید درمان سرپایی، استفاده از داروهای ضد ویروس و داروخانه‌های منتخب در اسرع وقت ابلاغ می‌شود.

4.طبق مکاتبات قبلی امروز دیگر باید اکثر موارد را ویروس انگلیسی فرض کنید نگرانی از ویروس‌های موتاسیون یافته جدید مطرح است. لذا نمونه‌برداری و ارسال طبق پروتکلی که معاون محترم تحقیقات و فناوری و همچنین معاون محترم بهداشتی اعلام می‌نمایند جهت رصد موارد موتاسیون یافته احتمالی از سراسر کشور ضروریست.

5.سریعاً در مورد ‌بخش‌های بستری حتی‌الامکان همانگونه که قبلاً ابلاغ شد با لغو موارد غیر اورژانسی، اکثر ‌بخش‌ها را برای بیماران کووید آماده کنید. هرگونه نقص سیستم اکسیژن رسانی و کمبودهای داروئی سریعاً منعکس شود.

ضمن آنکه با استفاده از تجربه گرانقیمت یکساله گذشته انتقال تجربیات بیمارستان‌های مرجع می‌تواند به کاهش مرگ و میرها کمک کند که معاون محترم درمان در این راستا فعالیت خوبی را دنبال می‌کنند. امیدوارم از این تجارت ارزنده بیشتر بهره‌مند شویم.

6.سریعاً در مورد راه اندازی تخت‌های قابل بهره‌برداری برآورد هزینه و اعلام نمائید. امیدوارم با پشتیبانی رئیس جمهور محترم بتوانیم هرچه زودتر این مجموعه‌ها را به تخت‌های موجود اضافه کنیم تا دوستان اضطراب کمبود تخت نداشته باشند. این افتخار که تاکنون بیماری در طول اپیدمی پشت درب بیمارستانی سرگردان نشده در این مرحله و مراحل احتمالی آتی نیز نباید مورد تردید قرار گیرد.

7.درمورد بکارگیری نیروهای جدید که آزمون استخدامی آن‌ها برگزار شده معاون محترم توسعه مدیریت و منابع و همچنین دانشگاه‌ها تلاش کنند تا در اسرع وقت بکارگیری شوند. شاید گوشه‌ای از نیازهای پرسنلی برآورده گردد و بار کم‌تری به دیگر همکاران منتقل شود.

8.کمک‌های مومنانه و مساعدت سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت بسیار کارساز بود. در این مرحله نیز استفاده از ظرفیت کلیه امکانات مردمی ادامه راه را هموارتر و پیمایش سختی‌ها را میسرتر خواهد کرد. امیدمان به لطف الهی و به همراهی و دعای خیر پاک نفسانیست که تاکنون مشمول عنایت مستمرشان بوده‌ایم.
برحسب عادت همه روزه پس از نماز صبح تفالی به حافظ زدم که این غزل آمد:
یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور:
 که زیباترین ابیاتش که با حال و روز ما همراهست را می‌نویسم و برای‌تان آرزوی سربلندی، توفیق و عزت دارم.

دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نگشت                               
 دایما یکسان نباشد حال دوران غم مخور

هان مشو نومید چون واقف نئی از سر غیب                            
  باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور

ای دل ار سیل فنا بنیاد هستی بر کند
چون تو را نوح است کشتیبان ز طوفان غم مخور

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم                            
 سرزنش‌ها گر کند خار مغیلان غم مخور

گرچه منزل بس خطرناکست و مقصد بس بعید  
 هیچ راهی نیست کان را نیست پایان غم مخور
والسلام
برادر کوچک‌تان
دکتر سعید نمکی
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو