سخنگوی دولت:
در زمینه مبارزه با کرونا هم از دنیا عقب نماندیم
17 فروردین 1400 ساعت: 18:1سخنگوی دولت گفت: «در زمینه مبارزه با کرونا هم از دنیا عقب نماندیم. ما در شرایطی مبارزه با ویروس کرونا را آغاز کردیم که در مقایسه با سایر کشورهای جهان از هیچ فرصت برابری برخوردار نبودیم. ما در یک جهان نابرابر به مصاف با کووید19 رفتیم و امروز با توجه به همه محدودیت‌ها و مشکلات، عملکرد قابل قبولی در این زمینه داشته‌ایم.»
به گزارش سپید، علی ربیعی در نشست خبری خود با اشاره به روز سلامتی و روز جهانی بهداشت گفت: «19 فروردین روز جهانی بهداشت و روز سلامتی است. بزرگداشت این روز، در دومین سال با همه گیری ویروس کرونا در جهان، ‌ توام شده است. جهان از شوک اولیه و بحران ناشی از کووید 19 عبور کرده است اما واقعیت این است که ما در جهان امروز در کنار بی‌عدالتی‌های گوناگون، با یک بی‌عدالتی دیگر در امر سلامت نیز مواجه هستیم. نابرابری در امر سلامت در مقیاس جهانی یک واقعیت است. امروز شاهد یک شکاف جدید در حوزه سلامت در عرصه جهانی هستیم.»

وی خاطرنشان کرد: «البته در مورد ایران تحریم های موجود هم یک بُعد مضاعف به این ماجرا در ایران بخشیده است. دسترسی ایران به دارایی‌های خود با مانع‌سازی‌های امریکا مواجه شده اما این فقط یک مسئله اقتصادی نیست. همان طور که من جلسه سخنگویی هفته پیش در همین تریبون توضیح دادم، مشخصا برخی از بزرگترین شرکت‌های جهانی توزیع واکسن کرونا، از ارائه واکسن به ایران منع شده‌اند. این غیر از ارعاب‌گری‌های غیر مستقیم آمریکاست که دسترسی ایران به نظام مالی جهانی را محدود کرده است.»

سخنگوی دولت گفت: «یکی از برنامه‌های دولت از سال 1392 میل به یک جهش در ارائه خدمات سلامت و گسترش شبکه‌های بهداشت بود. در کنار آن، اولویت دادن پیشگیری بر درمان و پایین آوردن خروج پول از جیب مردم برای درمان و در دسترس پذیر نمودن درمان و ارائه آن به مردم در اسرع وقت، در کنار گسترش بیمه همگانی جزو برنامه‌های مهم دولت در حوزه سلامت بود که به رغم مشکلات و محدودیت‌های متعدد، خوشبختانه این امر محقق شده است.»

وی اعلام کرد: «امروز می‌توانیم اعلام کنیم هر ایرانی که بخواهد، می‌تواند صاحب دفترچه بیمه و برخوردار از مزایای آن بشود و امر درمان برای دهک‌های نیازمند نیز به طور کاملا رایگان صورت می‌گیرد. ما خوشحالیم که حدود 12 میلیون ایرانی فاقد هرگونه دفترچه بیمه، امروزه از بیمه درمان برخوردارند و اکنون نیز خوشبختانه نظام درمانی به سمت الکترونیکی شدن در حال توسعه است.»

ربیعی همچنین گفت: «در زمینه مبارزه با کرونا هم از دنیا عقب نماندیم. ما در شرایطی مبارزه با ویروس کرونا را آغاز کردیم که در مقایسه با سایر کشورهای جهان از هیچ فرصت برابری برخوردار نبودیم. ما در یک جهان نابرابر به مصاف با کووید19 رفتیم و امروز با توجه به همه محدودیت‌ها و مشکلات، عملکرد قابل قبولی در این زمینه داشته‌ایم.»

وی افزود: «کادر درمان کشور ما فداکارتر از هر کشور دیگری، در میدان نبرد با کرونا ظاهر شد. در تامین لوازم بهداشتی از ماسک گرفته تا تجهیزات درمانی، به حد خودکفایی و حتی صادرات رسیدیم.»

ربیعی در ارتباط با تولید واکسن نیز گفت: «در تولید واکسن کرونا هم جزو چند کشور جهان هستیم که به دانش آن دست یافته‌ایم؛ هر چند موانع تحریمی نگذاشتند تا سرعت‌مان در خرید واکسن و انجام فرایند واکسیناسیون طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش برود. با این حال خدا را شکر می‌کنیم و خوشحالیم که امروز 80 درصد کادر درمان کشورمان به رغم همه محدودیت‌ها واکسینه شده‌اند و واکسیناسیون کرونا برای سایر افراد جامعه و گروه‌های پرخطر نیز بر اساس پروتکل‌های ارائه شده وزارت بهداشت، مرحله به مرحله در حال انجام‌شدن است. در جدیدترین تحول، اولین محموله واکسن تهیه شده از سازوکار کوواکس به تهران رسیده است و این روند با سرعت ادامه خواهد داشت.»

ربیعی افزود: «در مورد برنامه واکسیناسیون، ما در همان روزهای اول برای خرید ۴۰ میلیون واکسن اقدام کردیم و برای بیش از ۲۰ میلیون به توافق رسیدیم. اما در خرید واکسن تحریم‌ها عملاً ما را با مشکلاتی رو به رو کرده که البته دور از انتظار ما نبود. ما نوبت خود را برای دریافت کوواکس بخاطر مشکلات انتقال پول که ناشی از تحریم سیستم بانکی است، از دست دادیم و به نوبت پایین‌تر تنزل کردیم. دوشنبه شب بخشی از خرید ما از کوواکس وارد کشور شد و انشاالله بیش از ۱۶ میلیون خرید ما به سرعت به کشور خواهد آمد.»

وی ادامه داد: «هفته پیش هم گفتم که یکی از کشورهای تولید کننده واکسن به ما اطلاع داد که آمریکا مانع از انتقال واکسن به ما شده است، بنابراین مقایسه ایران با کشورهایی که تحت تحریم نیستند و به راحتی می‌توانند منابع مالی را تخصیص و انتقال بدهند، مقایسه درستی نیست. به دلیل همین محدودیت‌ها بود که ما با تکیه بر شرکت‌های تولید کننده داخلی برنامه فشرده و دقیقی را برای تولید واکسن ایرانی و البته در برخی موارد در همکاری با دیگر کشورها آغاز کرده‌ایم و امروز به مرحله بسیار امیدوار کننده‌ای رسیده‌ایم. دولت مصمم است که تا آخرین روز کاری، حتی یک روز هم در ایجاد دسترسی عموم مردم به واکسن هدر ندهد. رئیس جمهور شخصاً و بطور روزانه پیشرفت در زمینه تولید را رصد و مدیریت می‌کند.»

وی گفت: «همانطور که می‌دانید واکسیناسیون اقشار خاص و آسیب پذیر در برابر کرونا مدت‌هاست که آغاز شده و با سرعت ادامه دارد. ما تلاش خواهیم کرد تا اطمینان پیدا کنیم که تمام بسترهای لازم برای واکسیناسیون عمومی طی چند ماه آینده تا قبل از اتمام کار دولت فراهم خواهد شد.»

سخنگوی دولت درباره سفرهای نوروزی با وجود پیش‌بینی موج چهارم کرونا گفت: «موج چهارم کرونا یک مسئله مهم در همه کشورها است و الگوی موج چهارم در اکثر کشورهای جهان به صورت مشابه عمل کرده است. بنابراین موج چهارم به صورت فراگیر در بسیاری از کشورها رخ داده است. باتوجه به طرح هوشمند پویا و مصوبه ستاد ملی کرونا هر زمان مناطقی قرمز و یا نارنجی شوند اقدامات لازم از پیش تعیین شده به سرعت عملیاتی خواهد شد. بنابراین آمادگی لازم وجود داشته و برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است.»

ربیعی با اشاره به برداشت گزینشی از اظهارات رئیس جمهور درباره موج چهارم کرونا، تاکید کرد: «متاسفانه این عادت و روش غیرحرفه‌ای در برخی رسانه‌ها افزایش یافته که برخی جملاتی را از یک کلیتی بُرش زده و بدون توجه به گزاره کامل و مطالب قبل و بعد، مورد استناد قرار می‌دهند و به زعم خود، پارادوکس‌یابی می‌کنند و اقدام به القائات تخریبی می‌شود. لذا عین صحبت‌های رئیس جمهور در هفتم فروردین را که به آن استناد کرده‌اید، می‌خوانم: به نظر من پیک این بیماری تمام شده است. علی‌رغم همه حرف‌ها، جهش و همه مشکلات، در مجموع در عالم یک پیکی داشته و این پیک، آخرش است. با روند گسترش واکسیناسیون، این پیک آخرش است. این پیک پایین می‌آید. ممکن است جهش‌ها و مشکلات دیگر داشته باشد، اما به نظرم مقابله با این بیماری، از آن روز اول یعنی ۱۴ ماه پیش تا حالا سهل‌تر و آسان‌تر شده است و ان‌شاءالله این مقابله در کشور ما هم به خوبی انجام می‌گیرد.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «آنچه که آقای روحانی در این سخنان خود گفتند، درباره یک روند کلی در جهان و فروکش کردن پیک مربوط به آن است که معطوف به تولید واکسن کرونا و عبور کشورها از مرحله بحران در روزهای آغازین مقابله با کرونا است.»

ربیعی گفت: «اساسا چه ربطی به ایران داشته است؟ اتفاقا در ادامه از اوج گیری در برخی استان‌ها اظهار نگرانی هم می‌شود. از آنجا که روند واکسیناسیون عمومی در ایران بخاطر تحریم‌ها، در مقایسه با کشورهای دیگر از سرعت کم‌تری برخوردار است، اتفاقا رئیس جمهور در صحبت‌های‌شان در ۱۴ فروردین، نسبت به وقوع پیک چهارم در برخی استان‌های ایران هشدار می‌دهند.»

وی ادامه داد: «همان طور که در مقدمه عرض کردم، مجددا خیلی صریح عرض می‌کنم که ما با دو دشمن مواجه هستیم، یکی تحریم و یکی کرونا که به طور متحد و ترکیبی عمل می‌کنند. اتفاقا این پرسشی که شما مطرح کردید به طور مصداقی نشان می‌دهد که راهبرد رهایی از کرونا و راهبرد رهایی‌بخش ضد تحریمی، دو راهبرد جداگانه نیست. این یک مبارزه واحد است هم برای ایمنی از کرونا، هم برای دسترسی به منابع سلامت و واکسن و هم برای دسترسی آزادانه به نظام مالی جهانی که تحریم‌ها و اف ای تی اف به دو شکل متفاوت آن را با دشواری‌های عدیده مواجه کرده‌اند.»

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت در پایان گفت: «با این حال، خبر خوب این است که خوشبختانه امر مبارزه با تحریم و مبارزه با کرونا در دل یک راهبرد واحد در حال پیشروی است و امیدواریم که ثمره این تلاش‌ها به زودی برای مردم عزیزمان، ملموس بشود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو