طرح جدید نمایندگان مجلس برای تشکیل «سازمان طب ایرانی اسلامی»
27 اسفند 1399 ساعت: 17:12طرح جدید تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تشکیل «سازمان طب ایرانی اسلامی» تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.
به گزارش سپید، حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم از طرح جدید تعدادی از نمایندگان مجلس برای تشکیل «سازمان طب ایرانی اسلامی» خبر داد.

وی ابراز کرد: «طرح تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی با امضای 26 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تهیه و تدوین شده و برای بررسی‌های بیشتر و تصویب نهایی، تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.»

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به روند بررسی این طرح در مجلس، اظهار کرد: «طرح مجلس برای تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی، پس از تصویب و تایید در کمیسیون‌های مربوطه، در یکی از جلسات علنی مجلس مطرح می‌شود که در صورت تصویب در این جلسه و تایید نهایی شورای نگهبان، به قانون تبدیل می‌شود و لازم‌الاجرا خواهد بود.»

بخشی از متن طرح جدید نمایندگان مجلس برای تشکیل «سازمان طب ایرانی اسلامی» به‌شرح زیر است:

بسمه‌تعالی
طرح تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 26 تن از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود:
**مقدمه (دلایل توجیهی):

براساس مطالعات تطبیقی، طب مکمل یکی از رشته‌های مورد توجه در امر پزشکی در سراسر دنیاست و در اکثر کشورها علاوه بر طب نوین از طب مکمل برای تکمیل طب نوین پیشگیری از بیماری‌‌ها استفاده می‌شود. کشور ایران با توجه به پیشینه تاریخی یکی از مراکز پرورش اطبا و حکمای طب سنتی و اسلامی از جمله ابن‌سینا بوده است. بسیاری از دستورات و روش‌های تشخیصی اطبا و حکما و روش‌های درمانی طب سنتی در درمان برخی از بیماری‌ها موثر بوده و در پیشگیری از بیماری نیز بسیار تاثیرگذار است.

از طرفی در آیات و روایات و آموزه‌های اسلامی به دستورات پزشکی متعددی اشاره شده است که در حال حاضر برخی از متخصصین با استفاده از آموزه‌های اسلامی به ایجاد شاخه‌ای از طب مکمل، تحت عنوان طب اسلامی پرداخته‌اند که این طب نیز موفقیت‌های بسیاری در درمان بیماری‌ها را داشته است. با توجه به اینکه این دو شاخه از طب در سراسر کشور توسعه یافته است و از طرفی برخی افراد غیرمتخصص در این دو حوزه اقدام به سوء‌استفاده می‌کنند، لازم است که این دو رشته از طب تحت نظارت یک سازمان قانونی فعالیت کنند و صدور مجوز فعالیت آنها و همچنین برخورد با متخلفان و بررسی تخلف آنها توسط این سازمان انجام شود. این سازمان کاملاً غیردولتی بوده و بودجه آن از حق عضویت اعضا تامین می‌شود و تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت خواهد کرد.

متن کامل این طرح را در اینجا مشاهده کنید.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو