فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:
امکان مراقبت از مبتلایان به کرونا با کمک هوش مصنوعی فراهم شد
16 اسفند 1399 ساعت: 18:12فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: «با وجود گسترش بیماری کرونا ما شاهد خیزش جدیدی از نسل جوان کشور بودیم، این نسل اختراعات و دستاورد‌های زیادی را در قالب شرکت‌های دانش بنیان به ثبت رسانده‌اند، اپلیکیشن «ریسک من» به کمک هوش مصنوعی امکان کمک به تشخیص کووید۱۹ و مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا را فراهم می‌کند.»
به گزارش سپید، علیرضا زالی در مراسم رونمایی از اپلیکیشن تشخیص و پیشگیری از کرونا با کمک هوش مصنوعی «ریسک من» که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، گفت: «باوجود گسترش بیماری کرونا ما شاهد خیزش جدیدی از نسل جوان کشور بودیم، این نسل اختراعات و دستاورد‌های زیادی را در قالب شرکت‌های دانش بنیان به ثبت رسانده‌اند، اپلیکیشن «ریسک من» به کمک هوش مصنوعی امکان کمک به تشخیص کووید۱۹ و مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا را فراهم می‌کند.»

وی افزود: «با ارزیابی دقیق شواهد پر خطر در افراد می‌توانیم آینده بیماران را از نظر سلامتی آن‌ها پیش‌بینی کنیم. با استفاده از اپلیکیشن «ریسک من» فرد مبتلا به کرونا می‌تواند برای زندگی فردی و حتی اجتماعی خود برنامه‌ریزی کند. در بیماری کرونا پارامتر‌های چندگانه و ناهماهنگی، پیش‌بینی سلامت فرد را سخت کرده است اما این میزان داده‌ها بر پیش‌بینی عوارض بیماری می‌تواند تاثیرگذار باشد، برای استفاده از نرم افزار «ریسک من» باید اطلاعات داده‌ها دقیق باشد. با وارد کردن سوابق پزشکی و دارویی و مشخصات فردی، این اپلیکیشن علائم احتمالی فرد در آینده، احتمال نیاز به آزمایش و یا مکمل و نیاز به بستری شدن را بررسی می‌کند.»

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: «در این نرم افزار بیش از ۱۲۰ هزار داده از بیماران را در تهران ثبت کرده‌ایم، این نرم افزار بالاترین اطلاعات را دارد، نرم‌افزار «ریسک من» می‌تواند در کشور‌های خارجی مورد بهره‌برداری قرار گیرد، بنابراین با استفاده از داده‌های کرونا یک کار عملیاتی انجام شده است، در حال حاضر ویروس کرونای انگلیسی در کشور چرخیده است و گروه سنی بین ۵ تا ۱۷ سال را بیشتر درگیر کرده است. شرایط تهران شکننده و ناپایدار است و شهروندان باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.»

زالی ادامه داد: «هرگونه شتاب زدگی و تصمیم‌های عجولانه عواقب خوبی ندارد. بیماری کرونا هنوز تمام نشده و معتقدم که مردم باید از تردد‌های غیر ضروری در سطح شهر بپرهیزند، در حال حاضر میزان مراجعه افراد به بیمارستان‌ها کمی افزایش پیدا کرده است. تنها راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است، در حال حاضر شرایط تهران شکننده و ناپایدار است و در اکثر استان‌های کشور شرایط نسبتا با ثباتی را طی می‌کنیم. از روز جمعه تا شنبه ۳۱۰ بیمار در مراکز درمانی تهران بستری شده‌اند که از این تعداد ۹۲ نفر در‌ بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌اند. طبق آمار ۲۰۵۰ بیمار در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که از این تعداد ۸۰۰ نفر در ‌بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.»

وی اظهار کرد: «تاکنون آمارها تغییری نکرده است و این موضوع، زنگ خطر جدی محسوب می‌شود، شاهد افزایش میزان مراجعات سرپایی در تهران هستیم، تعداد بیماران زیر ۲۵ سال در تهران رشد داشته است. تا زمانی که ۶۰ تا ۷۰ درصد جامعه واکسن نزنند، ایمنی جمعی ایجاد نخواهد شد، همه گیری کرونا بین‌المللی است و کنترل بیماری نیازمند کنترل طغیان آن در عرصه جهانی است.»

در ادامه این مراسم، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: «در روز‌های سخت جوانان دانشمند این سرزمین در قالب شرکت‌های دانش بنیان دستاورد‌های خوبی را کسب کرده‌اند، قابلیت افزایش تصمیم گیری مردم در قبال بیماری‌های مختلف از جمله کرونا بالاتر خواهد رفت. بی‌تحرکی، چاقی و مصرف دخانیات باعث بروز سرطان‌های مختلف می‌شود، اما با استفاده از نرم افزار «ریسک من» می‌توان شرایط جسمانی خود را بهتر شناسایی کرده و برای آینده پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهد.»

وی با اشاره به تزریق واکسن کووپارس اظهار کرد: «واکسن کووپارس یک واکسن نو ترکیب است که اولین مرحله فاز انسانی آن به خوبی انجام شده است. در فاز اول انسانی تعداد ۱۳۳ نفر شرکت کرده که تا به امروز ۱۳ نفر این واکسن را دریافت کرده‌اند و خوشبختانه هیچ عارضه جدی در آنها دیده نشده است، بعد از اجرای موفقیت آمیز فاز اول واکسن کووپارس، مرحله دوم آن به دو گروه ۲۵ نفری تزریق خواهد شد که امیدواریم بعد از اخذ مجوز توسط سازمان غذا و دارو فاز سوم این واکسن به شکل تولید انبوه آغاز شود، براساس مطالعات صورت گرفته، به نظر می‌رسد که واکسن کووپارس در برابر جهش‌های ویروس کرونا شکست نخواهد خورد و جهش‌های این ویروس به سختی می‌تواند بر واکسن تاثیر بگذارد.»

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در پایان نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای تهران نیز گفت: «بر اساس این نرم افزار افراد مختلف می‌توانند از نظر عوامل خطر بیماری کرونا، خود را ارزیابی کنند؛ این نرم افزار باعث می‌شود تا میزان مراجعات غیر ضروری به مراکز درمانی کاهش پیدا کند، در اپلیکیشن «ریسک من» سوابق پزشکی ثبت می‌شود و میزان ریسک حاد شدن بیماری در افراد را پیش‌بینی می‌کند و در نهایت نیاز مراجعه افراد به بیمارستان‌ها را بررسی می‌کند. دقت این نرم افزار حدود ۸۵ درصد است، این اپلیکیشن به طور رایگان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو