نخستین آزمایشگاه پی سی آر خودکار راه اندازی شد
1 اسفند 1399 ساعت: 13:12نخستین آزمایشگاه تخصصی تست‌های مولکولی پی سی آر (PCR) کشور مجهز به تجهیزات تمام خودکار به صورت مجازی گشایش یافت.
به گزارش سپید، این آزمایشگاه به عنوان لابراتوار مرجع با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار تست در روز راه‌اندازی و آزمایشگاه PCR مجهز به نخستین سیستم تمام اتوماتیک تست‌های مولکولی در ایران است.

تجهیزات این آزمایشگاه دارای تائیدیه‌های CE و FDA بوده که به عنوان بالاترین تائیدیه‌های جهان در این حوزه شناخته می‌شوند. مجهزترین آزمایشگاه تخصصی مولکولی ایران در فاز نخست با سرمایه‌گذاری نزدیک به دو میلیون دلار توسط ‌بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

مسعود مردانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم افتتاح این آزمایشگاه گفت: «تشخیص به هنگام بیماری‌های عفونی به‌ویژه در همه‌گیری کرونا بسیار ضروری است و راه‌اندازی این آزمایشگاه نه تنها در حوزه کرونا بلکه در تشخیص به موقع سایر بیماری‌ها نیز می‌تواند کمک شایانی به ‌بخش سلامت کشور و بیماران کند. امیدوارم با ورود این آزمایشگاه و پایین آمدن هزینه تست‌های PCR همه مردم کشور بتوانند به تشخیص کرونا دسترسی داشته باشند.»

وی افزود: «نیاز مبرم کشور به آزمایشگاه‌های تخصصی و بزرگ‌تر تست‌های مولکولی و تاسیس مگالب‌ها برای برآورده شدن نیاز به آزمایشگاه‌های مرجع و مدرن از جمله دلایل راه‌اندازی این آزمایشگاه است. آزمایشگاه یادشده مجهز به تکنولوژی شرکت Roche سوئیس بوده و در ایران و  منطقه کم‌نظیر است.»

حامد حیدریان، مدیر ارشد توسعه محصول شرکت رش‌پارس نیز در افتتاح این آزمایشگاه گفت: «تفاوت این آزمایشگاه با سایر آزمایشگاه‌های کشور در سرعت و دقت بالای آماده‌سازی نتایج تست‌ها است. در فاز اول، این آزمایشگاه با ظرفیت هفت هزار تست در روز فعالیت خود را آغاز کرده است.»

وی همچنین افزود که در فازهای بعدی این آزمایشگاه خدمات خود را در زمینه تست‌های غربالگری خون، پلاسما و سرطان‌های مختلف نیز ارائه خواهد داد و قابلیت اضافه کردن تست‌های جدید با توجه به نیاز کشور را دارد.

شرکت Roche همواره در ارائه راهکارهای روز دنیا در زمینه تشخیص آزمایشگاهی پیشگام بوده و به دلیل نیاز ایران به راهکارهای نوین تشخیصی در راه‌اندازی این آزمایشگاه با شرکت‌های ایرانی همکاری کرده است.

الهام اسکندریان، مدیر بازرگانی این مجموعه نیز در این مراسم گفت: «نزدیک به یکسال است که تمام دست‌اندرکاران ‌بخش بهداشت و درمان تلاش می‌کنند تا ظرفیت ‌بخش آزمایشگاهی در ‌بخش PCR افزایش یابد. در همین راستا این آزمایشگاه راه‌اندازی شده است و قادر به پاسخگویی به نیاز آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی، بیمارستان‌ها، مراکز پژوهشی و دانشگاهی و بانک‌های خون و پلاسما است.»

به گزارش ایرنا، وی تصریح کرد: «‌بخش خصوصی در تلاش است تا سایر تکنولوژی‌های شرکت Roche در زمینه‌های هورمون، بیوشیمی، تست‌های انعقادی و سایر نیازهای تشخیصی را جهت ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی به کار گیرد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو