جدیدترین و پیشرفته‌ترین رادیوداروی تشخیصی شرکت پارس ایزوتوپ تولید شد
27 آبان 1399 ساعت: 15:8شرکت پارس ایزوتوپ موفق به تولید جدیدترین رادیوداروی تولیدی خود به نام 68Ga-PENTIXAFOR  شده است. این رادیوداروی تشخیصی جدید که حاصل تحقیقات و توسعه متخصصان پارس ایزوتوپ بوده است، می‌تواند در تشخیص بیش از 30 نوع سرطان موفق عمل کند.
به گزارش سپید، باقر عزیزکلانتری، رییس‌بخش تولید رادیوداروهای درمانی شرکت پارس ایزوتوپ در مورد تولید این رادیوداروی تشخیصی جدید گفت: «CXCR4 یک نوع گیرنده است که در بیش از 30 نوع سرطان از جمله لنفوم، پستان، لوزالمعده، تخمدان و سرطان ریه (SCLC) تشخیص داده می‌شود. در اصل گیرنده کموکین CXCR4 یک عامل کلیدی برای رشد تومور و متاستاز به حساب می‌آید.»

رادیوداروی 68Ga-PENTIXAFOR یک رادیوداروی جدید تشخیصی است که گیرنده‌های از نوع CXCR4 را به طور هوشمند شناسایی کرده و تومورهایی که این نوع گیرنده در آن تشخیص داده می‌شود را با روش توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) تشخیص می‌دهد. روشی که بسیار انتخابی عمل کرده و تقریبا جایگزینی برای آن وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: «این پروژه در ادامه تحقیق و توسعه رادیوداروهای پپتیدی هوشمند برای تشخیص و درمان سرطان است که در سال‌های اخیر در شرکت پارس ایزوتوپ توسعه داده شده و به تولید4 رادیوداروهای پپتیدی گالیم68 و رادیوداروهای درمانی لوتشیوم177 برای تشخیص و درمان سرطان پروستات و تومورهای نورواندوکرین منجر شده است. در اهداف جدید شرکت، توسعه پپتیدهای دارای لیگاند آنتاگونیستی مانند Pentixafor برای نشاندار‌سازی با رادیوایزوتوپ‌های گالیم68 و لوتشیوم177 جهت بومی‌سازی برای تشخیص و درمان سرطان در دستور کار قرار گرفته و با قدرت پیش می‌رود.»

شرکت پارس ایزوتوپ در کانال تلگرام خود نوشت: «این شرکت به عنوان تنها مرجع و متولی تولید رادیوداروهای درمانی و تشخیصی در ایران، رادیوداروی تشخیصی 68Ga-PENTIXAFOR را به عنوان جدیدترین رادیودارو در تشخیص بیش از 30 نوع سرطان معرفی و نتایج کاملا دقیقی را برای روند درمان در اختیار بیمار و پزشک هسته‌ای قرار دهد.»

در حال حاضر این رادیودارو با هماهنگی دو مرکز علوم پزشکی هسته‌ای در کشور، در فاز کارآزمایی بالینی قرار دارد و به زودی توسط متخصصان پارس ایزوتوپ تحت الزامات GMP به تولید روزانه، طبق درخواست مراکز پزشکی هسته‌ای خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، با ورود به عرصه تولید این رادیودارو، ایران دومین کشور تولید کننده آن در جهان محسوب می‌شود.

این موفقیت در حالی توسط متخصصان داخلی کشور به دست آمده است که دولت دونالد ترامپ در اقدامی غیرانسان‌دوستانه شرکت پارس ایزوتوپ که مهم‌ترین شرکت تولید کننده رادیوداروهای تشخیصی و درمانی در کشور است را مورد تحریم شدید قرار داده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو