وزیر بهداشت در آیین بزرگداشت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی اعلام کرد
استخدام ۲۰۰۰ نیروی جدید در اورژانس کشور، به‌زودی
28 شهریور 1399 ساعت: 09:6آیین بزرگداشت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی و نشست خبری آن، روز چهارشنبه به‌صورت ویدئوکنفرانس از محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.
وزیر بهداشت در این مراسم با بیان اینکه در طول سال ۱۳۹۸ بیش از 4 و نیم میلیون ماموریت در اورژانس کشور انجام شده است، گفت: «قرار است ۲۰۰۰ نیروی جدید را در اورژانس کشور استخدام کنیم.»

سعید نمکی در ابتدای سخنان خود ضمن تشکر از خیرین سلامت برای کمک به حوزه اورژانس، گفت: «امروز را به تمام سپیدپوشان خدمت‌گذار و ایثارگر اورژانس کشور تبریک می‌گویم که در این سال‌ها حماسه‌های زیادی را خلق کردند. همچنین به دکتر کولیوند که همیشه در صحنه بوده است، این روز را تبریک می‌گویم.»

وی افزود: «اورژانس کشور به عنوان اولین خط دفاع ما و اولین مرحله رسیدگی به مصدومان، حادثه‌دیدگان و نیازمندان اورژانسی بهداشت و درمان کشور محسوب می‌شود و در صحنه حضور داشتند. ما در طول سال ۱۳۹۸ پاسخگوی بیش از ۱۸ میلیون تلفن در اورژانس کشور بودیم و همکاران ما در اورژانس کشور بیش از 4.5 میلیون ماموریت انجام دادند. در سیلاب‌ها و زلزله سال گذشته و اتفاقات دیگری مانند اربعین خدمت رسانی کردند. در اربعین نیروهای اورژانس کشور 3.5 میلیون زائر را در پایگاه‌های مختلفی که بر سر راه زوار بود، مدیریت کردند. امسال داغ این عدم مسافرت را بر دل‌هایمان داریم. امیدوارم با دعای دوست‌داران عشاق حضرت امام حسین(ع) بتوانیم به زودی بر بیماری کووید-۱۹ فائق آییم و و سال دیگر اربعین را با پای پیاده راهی کربلا شویم.»

نمکی ادامه داد: «در اورژانس کشور توانستند بیش از ۹۶ هزار مورد بیمار قلبی را از طریق کد ۲۴۷ نجات دهند و بیش از ۲۶ هزار مورد سکته مغزی را در دقایق اولیه از مرگ حتمی نجات دهند. اتفاقی که افتاد این بود که خوشبختانه تعداد آمبولانس‌هایمان از ۲۴۰۰ آمبولانس به ۵۷۰۰ آمبولانس افزایش یافت. همچنین تعداد بالگردهای ما که هفت پایگاه اورژانس هوایی داشتیم به ۴۵ پایگاه افزایش دادیم. همچنین قرار است ۲۰۰۰ نیروی جدید را در اورژانس کشور استخدام کنیم.»
وی افزود: «یکی از اقدامات زیبایی که سال گذشته اتفاق افتاد، آمبولانس‌های دریایی بود که برای ساکنین جزایر خلیج همیشه فارس به کار آمد و امسال هم در راه‌اندازی اورژانس ریلی اقدام شد که عید غدیر اولین مورد آن را در استان زنجان راه‌اندازی کردیم و امروز دومین مورد آن را در استان فارس افتتاح کردیم. در عین حال تا پایان سال موارد متعددی از اورژانس ریلی را افتتاح می‌کنیم که این حرکت زنجیره خدمت‌رسانی اورژانس را در کشور تکمیل می‌کند که به صورت زمینی، هوایی، دریایی و ریلی باشد.»
وزیر بهداشت گفت: «در عین حال اتفاق دیگری که افتاد این بود که از روز نخستین که به وزارت بهداشت آمدم، همواره یکی از نگرانی‌هایم این بود که ما نیازمند پرسنل زن و بانوان در اورژانس کشور هستیم تا خدمت‌رسانی به بانوان حادثه‌دیده راحت‌تر باشد. بر همین اساس بحث به کارگیری بانوان در اورژانس کشور مطرح شد که ۱۰ پایگاه در تهران و برخی شهرستان‌ها در این زمینه اختصاص داده شد و همچنین قرار شد از مهر امسال ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان فوریت‌های پزشکی از میان بانوان باشد که این موضوع حلقه خدمت رسانی ما را تکمیل می‌کند.»
نمکی گفت: «همکارانم در اورژانس کشور که با صداقت و ایثارگری در صحنه‌های پرملال سیل، زلزله، حوادث جاده‌ای، مدیریت کرونا و... حضور دارند و یکی از پیش قراولان خدمت رسانی به مردم در دوران کرونا، همکارانم در اورژانس کشور بودند. من به عنوان برادر کوچک و به عنوان وزیر بهداشت زانو می‌زنم و دست همه این عزیزان را می‌بوسم و از خداوند برای همه آنها آرزوی توفیق و سربلندی دارم.»
کمبود 12 هزار نیرو در اورژانس
رئیس سازمان اورژانس کشور هم طی سخنانی با اشاره به اینکه از نظر منابع انسانی هنوز سازمان اورژانس کشور فقیر است، گفت: «در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نفر نیرو کم داریم که البته ۱۲ هزار نیروی تحصیل‌کرده هم نداریم که با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها امیدواریم این مشکل رفع شود.»
پیرحسین کولیوند در نشستی خبری که به مناسبت 26 شهریور روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: «طی سال‌های گذشته سرعت خدمت‌رسانی اورژانس به بیماران و مصدومان افزایش قابل توجهی داشته است و ما نیز در گسترش مراکز خود توانسته‌ایم موفقیت‌های بسیاری داشته باشیم.»
وی افزود: «خوشبختانه امروز تعداد پایگاه‌های اورژانس ما به ۳۳۰۰ پایگاه رسیده است. در تعداد دستگاه آمبولانس هم از ۲۴۰۰ به ۵۷۰۰ دستگاه رسیده‌ایم که این رویدادها سرعت خدمت‌رسانی ما را چندین برابر کرده است.»
کولیوند در ادامه گفت: «سازمان اورژانس کشور در گذشته موتور آمبولانس نداشت، اما اکنون ۳۳۰ موتور آمبولانس در ناوگان اورژانس کشور فعال هستند. همچنین امروز ۴۵ فروند بالگرد برای خدمات اورژانس هوایی فعال هستند که امروز کارهای استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی هم انجام شد و خرسندیم اطلاع دهیم که ۴۶‌امین پایگاه بالگرد اورژانس هوایی از امروز آغاز به کار می‌کند.»
رئیس سازمان اورژانس کشور در ادامه با اشاره به اهمیت تربیت نیروهای انسانی خانم در تیم‌های عملیات ویژه گفت: «برای نخستین بار ۳۰ درصد از ظرفیت رشته فوریت‌های پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به خانم‌ها اختصاص داده شد.»
وجود ۵ پایگاه دریایی و ۲ پایگاه ریلی اورژانس در کشور
کولیوند با اشاره به اینکه در حال حاضر پنج دستگاه شناور به ناوگان اورژانس کشور اضافه شده است، گفت: «این دستگاه‌ها کار خدمات‌رسانی در آب‌های خلیج‌فارس را به‌خوبی انجام می‌دهند.»
وی با اشاره به گسترش آموزش خدمات فوریت‌های پزشکی در کشور اظهار داشت: «در سطح مدارس با وزارت آموزش‌وپرورش قرار گذاشته‌ایم تا کلاس درسی برای فوریت‌های پزشکی و آموزش خود امدادی به دانش‌آموزان داشته باشیم. اینگونه خدمات آموزشی سبب شد که برای حوادث چهارشنبه آخر سال نیز اقدامات موفقی انجام دهیم. علاوه بر این ارتقای مهارت تخصصی همکارانمان هم رو به افزایش است که این اقدامات توانسته کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و رضایت مردم را افزایش دهد.»
رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به خدماتی که اورژانس در انتقال مبتلایان به کرونا به بیمارستان‌ها انجام داده است، اظهار کرد: «این خدمات وصف‌ناشدنی هستند. بسیاری از همکاران ما در این دوران به بیماری کرونا مبتلا شدند و تعدادی از آنها نیز شهید شدند. روحیه داوطلبی و جهادی که در این ایام در سازمان اورژانس شکل گرفت برگرفته از روحیه، ایثار، شهادت و ازجان‌گذشتگی است.»
وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های سازمان اورژانس کشور برای تکمیل اورژانس ریلی، اظهار داشت «این طرح از شهر زنجان آغاز شد و امروز نیز پایگاه اورژانس ریلی دیگری در استان فارس افتتاح می‌شود.»
کولیوند در ادامه با اشاره مجدد به اینکه در حال حاضر ۴۵ فروند بالگرد در اورژانس هوایی فعال هستند، بیان کرد: «تاکنون ۳۲ هزار نفر توسط این بالگردها منتقل شده‌اند که ۶۵ درصد آنها مستقیماً به اتاق عمل اعزام می‌شوند. همچنین خوشبختانه امروز اولین پرواز بال ثابت توانست یک بیمار تنفسی را از زاهدان به تهران منتقل کند. به‌این‌ترتیب هواپیماهای بال ثابت هوانیروز نیز به اورژانس هوایی ما اضافه شد. درنتیجه درصورتی‌که بیماری در هر نقطه‌ای از کشور لازم باشد برای گرفتن خدمت بیشتر به تهران بیاید، توسط این فروندهای بال ثابت به پایتخت منتقل خواهد شد.»
مدت‌زمان رسیدن آمبولانس بر بالین بیمار
رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به هدف‌گذاری ۵ ساله برای افزایش سرعت رسیدن اورژانس بر بالین بیمار، تاکید کرد: «هدفمان این بود که تا سال ۱۴۰۰ این زمان به شکل دقیق تعریف شود؛ در حال حاضر در تهران آمبولانس‌ها به‌طور میانگین ۱۴ دقیقه و موتور آمبولانس‌ها در ۱۰ دقیقه بر بالین بیمار حاضر می‌شوند. همچنین در جاده‌ها این زمان حدوداً ۱۵ دقیقه و در شهرهای کوچک در کمتر از ۷ دقیقه برآورد می‌شود. خوشبختانه اکنون با استانداردهای جهانی مطابقت داریم و حتی یک سال از برنامه تعریف شده خود جلوتر هستیم که این موضوع با همکاری خوب پرسنل ما و وزارت بهداشت میسر شد.»
وی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت آمادگی نیروهای عملیات ویژه اورژانس، اظهار کرد: «امروز ۱۰ تا ۲۰ درصد نیروها را در قالب تیم عملیات ویژه تربیت کرده‌ایم که برای مقابله با حوادث و ارائه خدمات هنگام حوادث بسیار پیچیده مانند حوادث تروریستی، رادیواکتیو و غیره آمادگی دارند. از این نیروها در بحران کرونا نیز استفاده کردیم زیرا از نظر تجهیزات آمادگی‌های کامل را داشتند.»
کولیوند افزود: «برای مثال طی ماه‌های گذشته برای انتقال بین بیمارستانی مبتلایان به کرونا از این نیروها استفاده شد و تاکنون هیچ نارضایتی از آنها گزارش نشده است. لذا این نیروها در این ایام همواره آماده‌باش هستند و درحالی‌که ساعت شیفت‌های کاریشان بیش از وظیفه ذاتی ‌آنها است حتی به مرخصی هم نرفته‌اند.»
رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سامانه مانیتورینگ کنترل آمبولانس‌ها، تصریح کرد: «این سامانه برای تمامی آمبولانس‌ها فعال است و نگاهی کنترلی و نظارتی دارد که سبب ارتقای کیفیت خدمات و افزایش سرعت در ارائه خدمات بوده است. با استفاده از این سامانه برای کنترل آمبولانس‌ها توانسته‌ایم در خصوص مسیریابی بهتر در شرایط ترافیکی نیز بهره ببریم. علاوه بر این سامانه MCMC نیز در این راستا به کمک سامانه AMC آمده است.»
وی در ادامه با اشاره به اینکه از نظر منابع انسانی هنوز سازمان اورژانس کشور فقیر است، گفت: «البته با همکاری معاونت توسعه وزارت بهداشت تاکنون در هر مجوز استخدامی که به وزارت بهداشت داده شده است درصدی نیز برای استخدام نیروها در اورژانس بوده است. در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نفر نیرو کم داریم که البته ۱۲ هزار نیروی تحصیل‌کرده هم نداریم که با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها امیدواریم این مشکل نیز رفع شود.»
کولیوند تصریح کرد: «تربیت نیروی انسانی متخصص از اهداف ماست تا نیروی با تجربه و تحصیلات داشته باشیم. البته این کمبودها با ایثارگری و روحیه جهادی که نیروهای فعلی ما دارند به شکلی پوشش داده می‌شود.»
تلاش بر ای راه‌اندازی ۷۵ پایگاه اورژانس هوایی
رئیس سازمان اورژانس کشور در ادامه به برنامه سازمان اورژانس کشور برای گسترش اورژانس هوایی اشاره کرد و گفت: «این برنامه در سه فاز تعریف شده است. در فاز اول ۴۵ پایگاه، در فاز دوم ۵۵ پایگاه و در فاز سوم ۷۵ پایگاه اورژانس هوایی باید داشته باشیم که خوشبختانه فاز اول به اتمام رسیده است و فاز دوم نیز طی سه سال آینده تکمیل خواهد شد. البته در این شرایط تحریم و بی‌پولی ما برنامه‌ریزی خود را به شکلی پیش می‌بریم که به مشکل برنخوریم.»
کولیوند در پاسخ به سوالی دیگری درباره تاثیر تحریم‌ها بر خدماتی که اورژانس ارائه می‌دهد هم گفت: «تحریم‌ها به ظالمانه‎ترین شکل خود رسیده‌اند، اما نتوانستند اثری بر کیفیت خدمات همکاران ما داشته باشند؛ البته در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات تحریم هستیم چراکه برای تامین برخی اقلام و تجهیزات گرفتار آنها هستیم، اما تحریم‌ها نتوانسته‌اند عملکرد ما را تحت شعاع قرار دهند.»
وی افزود: «در بسیاری از برهه‌ها برای تعمیر آمبولانس‌های خود پشتیبانی لازم را دریافت نمی‌کنیم که برای این منظور از تکنیسین‌های دوره‌دیده برای تعمیر آمبولانس‌ها استفاده می‌کنیم و تلاشمان بر یادگیری این نکات توسط نیروهای ایرانی است.»
کولیوند با اشاره به اینکه در حال حاضر آمبولانس یا امکان ترخیص نشده‌ای برای سازمان اورژانس در گمرکات وجود ندارد، اظهار کرد: «برخی از خودروهای ما از نظر تکمیل نبودن اسناد هنوز پلاک نشدند که با همکاری پلیس راهور این آمبولانس‌ها نیز مجوز تردد دارند تا مدارکشان تکمیل شده و پلاک شوند. البته این موضوع سبب نشده تا خدمت‌رسانی ما متوقف و یا حتی کم شود.»
حضور تکنسین‌های خانم در 10 پایگاه اورژانس تهران
رئیس سازمان اورژانس کشور با تاکید مجدد بر لزوم گسترش اورژانس بانوان خاطرنشان کرد: «ما تیمی در قالب اورژانس بانوان نداشتیم درحالی‌که در دنیا یکی از دو تکنسین که بر بالین بیمار حاضر می‌شود، خانم‌ها هستند. از دو سه سال گذشته بر این موضوع تاکید کرده‌ایم و خوشبختانه به‌کارگیری نیروهای خانم در عملیات فوریت پزشکی از شهر تهران با ۱۰ پایگاه آغاز شد.»
کولیوند در پاسخ به سوالی در خصوص چالش‌های کم بودن حقوق نیروهای شرکتی اورژانس، بیان کرد: «ما همواره به دنبال این بوده‌ایم که در اورژانس کشور نیروی شرکتی نداشته باشیم و همه افراد یا به‌صورت قرارداد مستقیم با اورژانس یا به‌صورت رسمی به کار گرفته شوند.»
وی افزود: «ما همواره امکانات رفاهی یا مواردی که حق همکاران ما است را مطالبه می‌کنیم و از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیر آن هستیم. البته در حال حاضر حقوق دریافتی نیروهای شرکتی اورژانس نیز قابل‌قبول است. همچنین برخی از شرکت‌های منابع انسانی وجود داشتند که به‌صورت حجمی با دانشگاه‌های علوم پزشکی قرارداد می‌بستند که با دستورات ارائه شده این موضوع رفع شد.»
رئیس سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: «در حال حاضر همه همکاران ما از فروردین‌ماه امسال شامل افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا شدند. هرچند این میزان هنوز کافی نیست و ارزش خدمات‌رسانی همکاران ما بیش از دستمزدی است که دریافت می‌کند.»
۷ هزار همیار اورژانس آموزش‌دیده در کشور
کولیوند در ادامه به همکاری ۷ هزار نفر با سازمان اورژانس کشور در قالب همیار آموزش‌دیده اشاره و تاکید کرد: «دو مدل همیار اورژانس داریم؛ نوع اول همکاران گروه پزشکی ما هستند که می‌توانند با گذراندن دوره‌های فشرده و کوتاه‌مدت مانند تکنیسین‌های اورژانس بر بالین بیمار حاضر شوند. در نوع دوم سایر رشته‌های غیر مرتبط پزشکی برای انجام کارهای غیرتخصصی مانند رانندگی، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری و غیره به کار گرفته می‌شوند. علاوه بر این طرح شکل‌گیری همیار اورژانس در بسیج، مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها نیز در حال انجام است.»
رئیس سازمان اورژانس کشور با تاکید بر اینکه سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها حداکثر همکاری خود را با سازمان اورژانس انجام می‌دهند، بیان کرد: «خدماتی که ما انجام می‌دهیم کاملاً رایگان است و ارتقای این سیستم و خدمات برای همه دستگاه‌ها ارزشمند است.»
نبود بالگرد دید در شب، مشکل اساسی اورژانس هوایی
وی با اشاره به خدمات اورژانس هوایی در انتقال عضو از سراسر کشور، خاطرنشان کرد: «تاکنون با انتقال اعضا از نقاط مختلف کشور به محل مدنظر حتی یک مورد ناموفق در عمل پیوند عضو نداشته‌ایم. این اقدامات به شکلی انجام شده است که عمل جراحی اهداکننده و گیرنده عضو همزمان انجام می‌شود. البته متاسفانه تنها مشکل فعلی ما در اورژانس هوایی نبود بالگرد دید در شب است که سبب شده نتوانیم شب‌ها پروازی داشته باشیم.»
کولیوند تصریح کرد: «این موضوع نیز به دلیل وجود تحریم‌ها اتفاق افتاده است. البته هم ارتش و هم سپاه درباره این موضوع در حال همکاری با ما هستند و حتی اقداماتی برای گسترش تجهیزات دید در شب انجام شده است، اما تا زمانی که به نتیجه نرسد نمی‌توانیم به شکل رسمی آن را اعلام کنیم.»
رئیس سازمان اورژانس کشو با اشاره به اینکه کارکنان عملیاتی و تخصصی اورژانس از تکنیسین‌های فوریت‌های پزشکی هستند، گفت: «۸۵ درصد این جمعیت تکنیسین‌ها هستند و در سایر گروه‌ها نیز به دلیل نیازهای در بخش IT، ترابری و غیره نیروهای با رشته‌های دیگر داریم.»
تلاش برای راه‌اندازی اتوبوس و بیمارستان ریلی
وی در ادامه به همکاری این سازمان با یک شرکت خودروسازی داخلی برای راه‌اندازی اتوبوس ریلی اشاره کرد و افزود: «قرار است ۳۰ واگن اورژانس ریلی داشته باشیم و طرح جدیدمان اتوبوس ریلی است که با شرکت ایران‌خودرو دیزل برای راه‌اندازی آن همکاری خواهیم کرد. همچنین با همکاری راه‌آهن به فکر دایر کردن بیمارستان ریلی هستیم.»
رئیس سازمان اورژانس کشور در پایان با اشاره به اینکه روز اورژانس در تقویم ملی ثبت نشده است، بیان کرد: «رایزنی‌های مختلفی در این زمینه با وزیر ارشاد از چندین سال قبل انجام شده است، اما موافقت نشده است که یک روز را به‌عنوان روز اورژانس ثبت ملی کنیم. امیدوارم این همکاری برای ارج نهادن به خدمات نیروهای اورژانس انجام شود.»

پیام رئیس سازمان اورژانس
رئیس سازمان اورژانس کشور همچنین هم در پیامی چهل و پنجمین سالگرد تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی را تبریک گفت.
پیرحسین کولیوند در این پیام آورده است: «همکاران پرتلاش، گرانقدر و دلسوز سازمان اورژانس کشور، ضمن سپاس و قدردانی از شما عزیزان سپیدپوش که این روزها در خط مقدم مبارزه با ویرس منحوس کرونا مجدانه تلاش می‌نمایید که متاسفانه جمعی از همکارانمان در سازمان اورژانس کشور در این مبارزه مهم جان خود را اهدا کردند و به درجه والای شهادت نائل شدند، برخود می‌بالیم که همکارانمان با توشه گرفتن از دین مبین اسلام، عِرق ملّی و حس نوع دوستی در سودای تامین سلامت انسانها همّت خویش را به کار گرفته و مجدانه تلاش می‌نمایند.
سپاس خداوند مهربان را به خاطر داشتن نعمات بسیار، خصوصا نعمت نظام مقدس جمهوری اسلامی، در ظل توجهات حضرت ولیعصر (عج) و رهبری فرزانه و مقتدرمان به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد تاسیس اورژانس ۱۱۵ به تکریم و تمجید اراده‌های استواری برمی‌خیزیم که وجودشان برای سلامت جامعه نعمت الهی و برکات خدمت‌شان برای همیشه در یاد مردم مهربان و قدرشناس ماندگار خواهد ماند.
نیک می‌دانیم حرفه سخت و طاقت فرسای فوریت‌های پزشکی در خط مقدم حوزه سلامت، فعالیتی جهادگرانه و پرسنل ۱۱۵ آگاهانه و بی‌منت وارد این میدان شده و در این راه حتی از بذل جان خود نیز دریغ نکردند. بی‌شک تلاش صادقانه، عشق ورزی به انسان‌ها و بهره‌مندی از علم و مهارت از سرمایه‌های ارزشمند یک تکنسین فوریتهای پزشکی است که با سرشت نیکو و نیت پاک، تمام هم و غم خود را در راستای نجات جان و کاهش آلام مردم به کار می‌گیرد.
اینجانب ضمن تقدیر و تشکر از زحمات خالصانه و بدون انتظار همکاران همیشه بیدار و تلاشگر سازمان اورژانس کشور، فرارسیدن بیست و ششم شهریور، روز فوریت‌های پزشکی را تبریک و تهنیت گفته و از خداوند متعال برای شما سلامتی و توفیق روز افزون در خدمت به هم نوعان نیازمند را مسئلت می‌نمایم.»

پیا‌م رئیس دفتر رئیس جمهور
رئیس دفتر رئیس جمهور هم در پیامی با تبریک ۲۶ شهریور ماه، روز ملی فوریت‌های پزشکی، به همه تلاش‌گران عرصه فوریت‌های پزشکی، تاکید کرد: «وجود کادر خستگی ناپذیر اورژانس برای سلامت جامعه یک موهبت است و برکات خدمتشان برای همیشه در ذهن مردم این مرز و بوم ماندگار خواهد ماند.»
متن پیام محمود واعظی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بیست و ششم شهریور فرصتی برای قدردانی از تلاش‌گران عرصه فوریت‌های پزشکی است که همواره با اراده‌ای قوی، سختی‌ها را در راه نجات جان هموطنان، بر خود هموار می‌کنند. وجود کادر خستگی‌ناپذیر اورژانس برای سلامت جامعه یک موهبت الهی است و برکات خدمت‌شان برای همیشه در ذهن مردم این مرز و بوم ماندگار خواهد ماند. بی‌شک، نیروهای اورژانس به عنوان امید و تکیه‌گاه مردم شناخته شده‌اند و جایگاه آنها در کمک به آسیب‌دیدگان حوادث، برجسته است.
در ایام کرونایی، اورژانس ۱۱۵ در انتقال بین پایگاهی، بین بخشی و مراکز درمانی بیماران مبتلا به کووید۱۹، نقش بسزایی داشته و در صیانت از کرامت و سلامت مردم به شایستگی انجام وظیفه نموده است. تقدیم ۴ شهید و ابتلای ۱۹۰۰ نفر به این ویروس در کادر فوریت‌های پزشکی، گواه جانفشانی‌ها و تلاش‌های فداکارانه آنها است. از این رو، کادر اورژانس، پیشگام مدافعان سلامت در مقابله با ویروس کرونا بوده و می‌توان گفت تجلیل از کادر اورژانس، تکریم از کل جامعه پزشکی است.
اینجانب، ضمن تبریک روز ملی فوریت‌های پزشکی، از زحمات خالصانه شما عزیزان تقدیر و تشکر نموده، امیدوارم در راه خدمت به مردم و نجات جان انسان‌ها همواره موفق و سرآمد باشید.
پیام رئیس سازمان نظام پزشکی
رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور هم در پیامی روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی را به پیشاهنگان سلامت و پیشگامان درمان کشور تبریک گفت.
متن پیام محمدرضا ظفرقندی به شرح ذیل است:
روز فوریت‌های پزشکی و اورژانس، اصالتی به تاریخ طبابت، سلامت و حتی پیشگیری علم پزشکی دارد.
هنگامی که امیدها رو به افول و دیدگان همراه یک بیمار بدحال به راه دوخته شده تا فریادرسی فرا رسد، این تکنسین‌های مرکز فوریت‌های شهرند که به عنوان پیشاهنگ امید به زندگی بر بالین بیمار حاضر شده و با هر حرکت خود چراغی را در دل بیمار و همراهان روشن می‌سازند. اینان چون سوارانی سپیدپوش در دل غبار خشمگین ناملایمات بیماری فرا می‌رسند و بدون هیچ چشمداشت، نویدبخش سلامتی و صحت برای بیمار و همراهان هستند.
سخت‌ترین لحظات را این سواران بی‌منت تجربه می‌کنند تا لحظات بیمار سهل و آسان شود و شاید به جرات بگویم این یکی از دشوارترین ماموریت‌های کادر درمان در نظام سلامت جهانی است.
من این روز پرشکوه را محضر همکارانم در مرکز فوریت‌های کشور این پیشاهنگان سلامت و پیشگامان درمان تهنیت عرض کرده برای همه آنها در این روزگاران سخت مقابله با ویروس کرونا آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
محمدرضا ظفرقندی
۲۶ شهریور ۱۳۹۹

دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو