گزارش سپید از میزان سهم مردم در درمان کرونا
فقط 5 تا 10 درصد تعرفه دولتی
7 شهریور 1399 ساعت: 17:6 این روزها، ویروس کرونا و بیماری کووید19 به یکی از واقعیات زندگی آدمیان در سراسر جهان بدل شده است؛ بیماری بسیار واگیری که تا به امروز نه واکسنی دارد، نه دارویی و نه درمانی. تنها و تنها «پیشگیری» و «رعایت پروتکل‌های بهداشتی» است که می‌تواند ما را از گزند آن ایمن بدارد. با این وجود گاهی مراودات و ارتباطات اجتماعی ناگزیر، می‌توانند درها را به روی این مهمان ناخوانده بگشایند و آنگاه که کرونا وارد بدن شخصی می‌شود، دیگر کاری ندارد که میزبان فقیر است یا غنی، رئیس است یا مرئوس، تحت پوشش بیمه است یا نه و ... . از این روست که شاید بتوان گفت صرف‌نظر از خطرات و آسیب‌های جانی که کرونا تحمیل می‌کند، حالا دیگر درمان کووید19 هم به عنوان یک هزینه‌ احتمالی در سبد مخارج خانوارها جای خود را باز کرده و بدیهی است که آنچه با معیشت و اقتصاد مردم در ارتباط باشد، اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

از این رو از نخستین روزهای شیوع کرونا در کشور، بحث میزان هزینه‌های درمان به صورت جدی مطرح شد. گو اینکه از ابتدا از سوی دولت عنوان شد که درمان بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهد بود، اما همه‌روزه اخبار ضد و نقیضی در رسانه‌ها منتشر می‌شد که نشان از یکدست نبودن عملکرد مراکز درمانی در این مورد داشت.

اواخر فروردین ماه بود که معاون درمان وزارت بهداشت با حضور در یکی از سلسله‌ نشست‌های خبری مجازی که به همت روابط عمومی این وزارت برگزار می‌شد، توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد. آن زمان قاسم جان‌بابایی متوسط هزینه درمان بیماران مبتلا به کرونا را برای هر پرونده 4 و نیم میلیون تومان در بخش مراقبت ویژه و 2 و نیم میلیون تومان در بخش عادی عنوان کرد اما گفت که 90 درصد این مبالغ توسط بیمه‌ها پرداخت شده و بیماران تنها بین 5 تا 10 درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

با گذشت زمان البته اعداد دیگری هم در رسانه‌ها مطرح شد که گاهی تا چند ده میلیون تومان را در برمی‌گرفت. این اخبار متناقض در کنار عملکرد برخی از مراکز درمانی به خصوص بعضی از بیمارستان‌های خصوصی در دریافت هزینه‌هایی به مراتب بالاتر از آنچه اعلام شده بود و همچنین اضافه شدن مبالغی بابت برخی از تجهیزات و داروهای گران قیمت و... به لیست هزینه‌های بیماران، نوعی بلاتکلیفی و شک و تردید را در بین مردم ایجاد کرد و کار به جایی رسید که اگر این سوال را مطرح می‌کردید که «هزینه درمان کرونا در ایران چقدر است؟» حتی فعالان بخش درمان و خبرنگاران حوزه سلامت هم پاسخ واحدی نمی‌دادند.

هرچند مدیران بخش‌های مختلف وزارت بهداشت تلاش داشتند تا با مصاحبه‌هایی مسئله را شفاف کرده و به این تشتت آراء پایان دهند؛ با این وجود علامت سوالی که در ذهن بسیاری وجود داشت شاید کمرنگ شده باشد اما کاملا محو نشد.

کجای دنیا؟

روز گذشته رئیس‌جمهوری بار دیگر درباره هزینه درمان بیماران مبتلا به کرونا سخن گفت و همین سخنان، بهانه‌ای شد تا نظر عده‌ای از مدیران حوزه سلامت را در این خصوص جویا شویم.

رییس دولت تدبیر و امید در صحبت‌های خود، رویکرد ایران در پرداخت هزینه‌های مربوط به درمان بیماری کووید 19 را به نوعی منحصر به فرد دانست و گفت: «درمان و معالجه کرونا و مقابله با آن در جمهوری اسلامی ایران و درمان مهاجران به کشور و غیرایرانی‌ها به صورت مجانی انجام می‌شود. همچنین برای همه افراد مبتلا به کرونا یا بیماران غیرکرونایی، تخت بستری، دارو و مواد غذایی وجود دارد.»

حسن روحانی‌ تصریح کرد: «یک جای دنیا را پیدا کنید که در آن درمان کرونا تمامش مجانی باشد. درمان کرونا در ایران مجانی است‌. هم برای ایرانی‌ها هم برای کسانی که به عنوان مهاجر در ایران زندگی می‌کنند.»

تسهیلات 90 تا 95 درصدی دولت و بیمه‌ها

معاون کل وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سپید گفت: «تسهیلاتی که برای بیماران مبتلا به کرونا ایجاد شده، به این صورت است که 90 درصد هزینه‌های درمان بیماران غیرارجاعی و 95 درصد از هزینه‌های درمان بیماران ارجاعی در بخش بستری توسط دولت و بیمه‌ها پرداخت می‌شود.»

ایرج حریرچی در توضیح این مطلب گفت: «البته چنانچه فردی بیمه باشد ولی آن 10 درصد یا 5 درصد سهم بیمار را نتواند پرداخت کند، با مراجعه به مددکاری بیمارستان می‌توان به این دسته از اشخاص کمک کرد و حتی‌المقدور کل درمان آنها رایگان می‌شود.» وی در پاسخ به این سوال که اگر شخصی به هردلیل تحت پوشش بیمه نباشد، تکلیف او چیست؟ گفت: «کسانی که تحت پوشش بیمه نبوده و شامل دریافت 90 تا 95 درصد تسهیلاتی که اشاره کردم نمی‌شوند، می‌توانند با مراجعه به سازمان بیمه سلامت و ارزیابی وسع، یا از بیمه رایگان استفاده کنند و یا اینکه با پرداخت 50 درصد حق بیمه توسط خودشان و پرداخت 50 درصد حق بیمه توسط دولت، از پوشش بیمه سلامت بهره‌مند شوند.»

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا گروهی وجود دارند که مجبور به پرداخت مبلغی بیش از 10 درصد باشند، گفت: «نه ولی ممکن است متاسفانه داروهایی وجود داشنته باشد که جزو لیست دارویی ما نباشند و این داروها گاهی توسط همراهان و خود بیمار درخواست می‌شود و گاهی هم توسط درمانگران تجویز می‌شوند ولی چنین داروهایی که جزو لیست دارویی کشور نباشند، طبیعتا تحت پوشش بیمه هم نیستند و لذا ممکن است هزینه‌هایی به مردم تحمیل کنند که هزینه‌های قابل توجهی هم هست. دیگر اینکه بعضی از خدمات سرپایی در بیمارستان‌های خصوصی ارائه می‌شوند که تا حدود تعرفه دولتی تحت پوشش بیمه هستند و اگر کسی تمایل داشته باشد از خدمات بیمارستان‌های خصوصی استفاده کند و احساس کند که از نظر اقتصادی هم مشکلی ندارد، لازم است که مابه‌التفاوت تعرفه خصوصی با تعرفه دولتی را پرداخت کند.»

سوال دیگر خبرنگار سپید این بود: «آیا داروهایی مثل رمدسیویر و ... که به تازگی با عنوان داروی موثر بر کرونا شناخته شده‌اند، جزو همان دسته‌ای از داروها هستند که اشاره کردید جزو فهرست دارویی کشور نیستند و لذا هزینه آنها را دولت و بیمه‌ها پرداخت نمی‌کنند؟» حریرچی پاسخ داد: «اکثر این داروها مورد تایید کمیته علمی ما قرار نگرفته‌ و جزو لیست بیمه نیستند ولی طبق دستور وزیر بهداشت برای اینکه مردم فشار کمتری را متحمل شوند، تولید داخلی این داروها در دستور کار قرار گرفت که در مقایسه با مشابه خارجی، بیش از 80 تا 90 درصد قیمت کمتری دارند.»

مردم تخلفات را به 190 گزارش کنند

معاون درمان وزارت بهداشت هم در مصاحبه با خبرنگار سپید درخصوص هزینه‌های درمان کرونا گفت: «براساس مصوبه ابلاغی هیئت دولت کسانی که از طریق نظام ارجاع، تحت درمان قرار گیرد، 5 درصد و بدون نظام ارجاع باید 10 درصد کل هزینه را پرداخت کند. اما اگر کسانی از نظر اقتصادی مشکل داشته باشند و توان پرداخت همان 5 تا 10 درصد را هم نداشته باشند، از طریق مددکاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و مشمول تخیف قرار گرفته و یا اینکه کل هزینه درمان آنها رایگان می‌شود. ما این روال را 2 مرتبه به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرده‌ایم.»

قاسم جان‌بابایی درباره صحبت‌های رئیس‌جمهور که گفته بود همه بیماران مبتلا به کرونا در ایران به صورت رایگان مداوا می‌شوند، گفت: «بالاخره ما خیلی‌ها را به صورت رایگان درمان می‌کنیم. البته اینطور نیست که درمان همه بیماران کاملا رایگان باشد ولی وقتی 90 تا 95 درصد هزینه درمان را دولت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند و بیمار فقط ملزم به پرداخت 5 تا 10 درصد هزینه‌ها است و تازه خیلی از بیماران همان 5 تا 10 درصد هم تخفیف می‌گیرند و یا کاملا رایگان درمان می‌شوند، معنایی جز رایگان بودن درمان کرونا ندارد.»

وی اضافه کرد: «البته اگر منظور شما این است که بلااستثناء همه افراد باید به صورت کاملا رایگان درمان شوند، بالاخره بعضی‌ها بیمه تکمیلی دارند. چرا بیمارستان‌ها از کسانی که بیمه تکمیلی دارند، هزینه را دریافت نکنند؟ وقتی همین افراد با بیمه تکمیلی که دارند، خیلی از اعمال زیبایی را انجام می‌دهند و بیمه تکمیلی هم هزینه‌های آنها را پرداخت می‌کند، برای درمان بیماری مرگباری مثل کرونا نباید از خدمات این بیمه‌ها استفاده کنیم؟ بالاخره این حق بیمارستان‌ها است.» جان‌بابایی تاکید کرد: «البته ما کسانی که وضع مالی مناسبی نداشته باشند را به رایگان درمان می‌کنیم. مثلا تعداد زیادی از افغانستانی‌های مقیم کشور در بیمارستان‌های ما درمان شدند و ما یک ریال هم از آنها دریافت نکردیم.»

معاون درمان در پاسخ به این سوال که آیا افرادی در کشور هستند که ناگزیر به پرداخت بیش از 10 درصد باشند، گفت: «خیر. به دلیل اینکه ساختار مالی بیمارستان‌ها طوری تعریف شده که کسی بیش از 10 درصد پرداخت نمی‌کند و این ساختار هم در اختیار ما نیست.»

وی تصریح کرد: «‌اگر فردی به هردلیل بیمه هم نباشد، هزینه‌های درمان او به صورت 1K محاسبه می‌شود از این رو درمان کسی که تحت پوشش بیمه نباشد، اصلا برای بیمارستان‌های ما ضرر است چون بیمه هزینه‌ها را به صورت 2K پرداخت می‌کند ولی اگر کسی بیمه نباشد، ما فقط 1K می‌توانیم از او دریافت کنیم. ضمن اینکه چنین چیزی هم خیلی نادر است چون اکثریت مردم هم بیمه هستند. کسانی که بیمه نیستند هم یا ممکن است خارجی باشند یا کسانی که شناسنامه و اوراق هویتی و ... نداشته باشند که همین‌ها هم تحت حمایت و کمک مددکاری‌های بیمارستان‌ها قرار می‌گیرند کما اینکه افاغنه به صورت رایگان درمان شدند.»

جان‌بابایی در تشریح وضعیت دریافت هزینه‌ها در بیمارستان‌های خصوصی هم گفت: «در بیماستان‌های خصوصی، تعرفه‌ها مطابق تعرفه‌های بخش خصوصی محاسبه می‌شوند. اما تعدادی از بیمارستان‌ها هم بودند که تخلفاتی مرتکب شده بودند مثلا اعداد بالاتری دریافت می‌کردند که گزارش اقدامات آنها به ما رسید. ما هم با دانشگاه مربوطه مکاتبه کردیم و به آن بیمارستان‌ها تذکر دادیم و براساس ماده 33 به تعزیرات معرفی شدند و یا از امتیازات اعتباربخشی آنها کسر شد.»

وی در پاسخ به این سوال که اگر مردم با مواردی غیر از آنچه مصوب است روبرو شدند یا مثلا جایی از آنها خواسته شد که مبالغی بیش از 10 درصد کل هزینه‌ها را پرداخت کنند، به کجا می‌توانند مراجعه کنند، گفت: «البته این مسئله در حوزه آقای دکتر حیدری مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت است اما به طور کلی مردم در چنین مواردی می‌توانند با سامانه 190 تماس گرفته و موارد خود را مطرح کنند.»

افراد با پیش‌آگاهی از هزینه‌ها به بیمارستان خصوصی می‌روند

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم یکی دیگر از مسئولینی بود که خبرنگار سپید نظر وی را درباره هزینه‌های درمان کرونا جویا شد. کیانوش جهانپور هم در ابتدای سخنان خود اشاره‌ای به مصوبه‌ دولت داشت که براساس آن بیماران تنها مکلف به پرداخت 5 تا 10 درصد هزینه‌ها هستند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند همان هم از طریق مددکاری به آنها تخفیف داده خواهد شد.

خبرنگار سپید سوال دیگری را به این شرح مطرح کرد: «آقای دکتر مواردی که شما و دیگر مدیران وزارت بهداشت می‌فرمایید صحیح است ولی اگر همین الان در اینترنت عبارت «هزینه درمان کرونا» را جست‌وجو کنید، با موارد زیادی درباره هزینه‌های چند ده میلیون تومانی درمان کرونا مواجه می‌شوید که در رسانه‌های معتبر و غیرمعتبر مطرح شده و حتی گاهی تصاویری از فاکتورهای بیماران منتشر و اعدادی حتی تا 150 میلیون تومان نقل شده است. آیا همه اینها کذب هستند یا توضیحی برای آنها وجود دارد؟»

جهانپور اظهار داشت: «بله ممکن است بعضی از بیماران تمایل داشته باشند که به بیمارستان خصوصی مراجعه کنند. هزینه بیمارستان‌های خصوصی هم مشخص است. یک یا دو شب بستری یک بیمار در آی‌سی‌یوی یک بیمارستان خصوصی شاید به اندازه کل هزینه‌های یک بیمار باشد که هفته‌ها در بخش دولتی بستری بوده است. به‌هرحال قرار نیست در شرایطی که امکان ارائه سرویس در بخش دولتی وجود دارد، دولت تفاوت هزینه بین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی را هم پرداخت کند. بالاخره وقتی شخصی به بخش خصوصی مراجعه می‌کند، با این پیش‌آگاهی وارد می‌شود که این بیمارستان هزینه‌هایی به مراتب بیش از بخش دولتی خواهد داشت؛ با این وجود به صورت دانسته استفاده از خدمات آن بیمارستان را انتخاب می‌کند و طبیعتا باید هزینه‌هایش را هم بپردازد.»

وی تصریح کرد: «این اعدادی که شما اشاره کردید، به هیچ عنوان در بیمارستان‌های دولتی وجود ندارد مگر اینکه شخصی اصلا بیمه نباشد که در آن صورت هم قبل از مراجعه به مددکاری بیمارستان، ممکن است کل صورت وضعیت او به اضافه مجموع هزینه‌های دارویی‌اش شبیه اعدادی باشد که شما اشاره کردید ولی چیزی که در نهایت بیمار خواهد پرداخت، حتی کسری از چنین اعداد و ارقامی هم نیست.»

از تست حلقی تا پایان درمان، رایگان

در نهایت روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در یک برنامه تلویزیونی خطاب به مردم گفت: «در بیمارستان‌های دولتی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ایران برای مواردی که علت موجهی دارند و مشکوک به ابتلا هستند از تست حلقی تا انتهای بیماری و انتهای مسیر درمان با بیمه رایگان است.»
جلیل کوهپایه‌زاده همچنین اضافه کرد: «در تهران 90 مرکز جامع سلامت داریم که هموطنان عزیز می‌توانند با مراجعه به سایت سلامت در خصوص مراکز راهنمایی شوند.»

وی در نهایت تاکید کرد: «اگر در بیمارستان‌های زیرمجموعه ما از کسی هزینه‌ای دریافت شد، افراد می‌توانند برای شکایت با سند و مدرک به دفتر بنده مراجعه کنند تا موارد را پیگیری کنیم.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو