چالش‌های حذف مالاریا در کشور
5 اردیبهشت 1398 ساعت: 16:2معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن اشاره به چالش‌های موجود در زمینه پیشگیری و مدیریت بیماری‌ها در مرزهای کشور با پاکستان و افغانستان ابراز امیدواری کرد که به دنبال اقدامات انجام شده بتوانیم در آینده نزدیک جشن حذف مالاریا در کشور را برگزار کنیم.
به گزارش سپیدآنلاین، علیرضا رئیسی در همایش روز جهانی مالاریا که در چابهار برگزار شد، ضمن تشکر از اقدامات بهورزان و مراقبین سلامت و همچنین مجموعه دست اندرکاران بهداشتی و درمانی کشور، گفت: شاخص‌های سلامت در سال‌های قبل از انقلاب با اکنون قابل ملاحظه نیست و باید قدردان اقدامات انجام شده در این زمینه بود. در مجموع توسعه دو مولفه دارد؛ متوازن باشد و پایدار؛ غیر از این باشد موثر نخواهد بود؛بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که در همسایگی افغانستان و پاکستان باشیم و اما مالاریا در منطقه ما صفر باشد و از طرفی هم در جاده‌هایمان سالانه ۱۶ هزار نفر به دلیل تصادفات از بین بروند. نمی‌توان ادعا کرد که مالاریا صفر باشد اما زیرساخت‌ها در منطقه اینقدر ضعیف باشد. خوشبختانه در سال‌های پس از انقلاب عمده آرمان‌های انقلاب در حوزه سلامت محقق شده و شاخص‌ها افزایش یافته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال‌های دهه ۴۰ و زمانی که کشور ۱۵ میلیون نفر جمعیت داشت، پنج میلیون نفر از آنها مالاریا داشتند؛ یعنی یک سوم جمعیت کشور و سالانه بیش از ۲۰۰ هزار مرگ به دلیل این بیماری داشتیم افزود: در آن سال‌ها مالاریا اولین علت مرگ و میر در کشور بود، بنابراین اکنون که انتقال محلی این بیماری به دو مورد می‌رسد به معنای آن است که برنامه‌ای پشت آن بوده است.

وی به آمار بروز مالاریا در کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: سال گذشته دو میلیون مورد این بیماری در پاکستان و ۳۲۰ هزار مورد در افغانستان بود ما نیز از رفت و آمدهای غیر مجاز از این کشورها و همچنین عدم توازن‌ها ضربه می‌خوریم. در مجموع مسئولیت ما در حوزه بیماری‌ها و حفظ دستاوردها و همچنین ارتقای شاخص‌های بهداشتی بسیار مهم است.

رئیسی ضمن اشاره به شاخص‌های مرگ و میر نوزادان و مادران در سال‌های قبل و بعد از انقلاب گفت: اکنون در آستانه حذف بیماری مالاریا قرار گرفته‌ایم و با توجه به چالش‌های مهم کارمان در این حوزه بسیار مهم است. یادمان باشد که کشورمان بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد و ما ۱۰۰۰ کیلومتر مرز با دو کشور افغانستان و پاکستان داریم که بالاترین میزان مالاریا را در آنها شاهد هستیم. بنابراین قابل مقایسه با کشورهایی نظیر امارات، قطر و … نیستیم.

وی ادامه داد: همچنین به عنوان مثال در حوزه بیماری سل هم این دو کشور بیشترین موارد دنیا را دارند. آمار متوسط این بیماری در دنیا ۱۴۷ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است. این در حالیست که آمار بروز این بیماری در پاکستان ۲۷۰ و در افغانستان ۱۸۰ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است. آمار بروز سل در ایران ۱۴ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است. بنابراین آمارهای موجود حاکی از اقدامات و برنامه‌هایی است که در زمینه افزایش شاخص‌های بهداشتی صورت گرفته است و مسئولیت حفاظت و کنترل شاخص‌ها بسیار مهم است.

وی ادامه داد: دلیل آنکه بیماری اول ما در کشور مانند کشورهای غربی، بیماری قلب و عروق است آن است که ما بیماری‌های واگیر را کنترل کرده‌ایم اما با این حال کوچک‌ترین غفلت می‌تواند باعث همه گیری بزرگی شود. در مجموع امیدواریم با توجه به تعهدی که داریم جشن حذف مالاریا را به زودی برگزار کنیم. در این راستا تیم و ارزیاب داخلی تشکیل داده‌ایم تا بتوانیم گواهی مربوطه را از سازمان جهانی بهداشت نیز داشته باشیم. مسائل و مشکلات منطقه قطعاً نیاز به رسیدگی دارد و در زمینه ساماندهی حاشیه شهر نیز از هیچ حمایتی فروگذار نخواهیم کرد.

در ادامه دکتر زمانی، مدیر برنامه مبارزه با مالاریا در دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت با اشاره به برنامه استراتژیک سازمان جهانی بهداشت برای حذف مالاریا تا سال ۲۰۲۰ گفت: ایران یکی از کشورهایی است که باید تا سال ۲۰۲۰ هدف مذکور را محقق کند و خوشبختانه ما در گام‌های آخر حذف مالاریا در کشور قرار داریم.

وی ادامه داد: امیدواریم به جایی برسیم که بعد از سه سال هیچ مورد محلی مالاریا نداشته باشیم و بتوانیم گواهی حذف این بیماری را از سازمان جهانی بهداشت خواستار شویم، اما مشکل اصلی در این زمینه حرکت جمعیت عامی و غیر قانونی از کشور همسایه به داخل کشور ما است. چالش دیگر نیز مسئله حاشیه نشینی شهری در این منطقه است که می تواند به صورت بالقوه مشکل بزرگی برای حذف مالاریا و سایر بیماری های منتقله از ناقل باشد.

وی به سیل و بارندگی های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: این وضعیت مسلماً بار زیادی را به وزارت بهداشت در زمینه برنامه حذف مالاریا تحمیل خواهد کرد، اما مطمئنم که با سعی و تلاش می‌توان مانع ایجاد خلل در دستاوردهای حذف این بیماری شد.

زمانی با اشاره به انتخاب شعار «حذف مالاریا مسوولیت تک تک ماست» برای روز جهانی مبارزه با مالاریا، گفت: سازمان جهانی بهداشت همچنان به دنبال حذف بیماری مالاریا از کشور است و تمام امکانات لازم برای پشتیبانی از این مبحث را به کار خواهد گرفت.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو