مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا خبر داد
کنترل بیماری‌های واگیر در اردوگاه‌های نگهداری پناهجویان ناشی از سیل
20 فروردین 1398 ساعت: 15:1



مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا بر کنترل بیماری‌های واگیر در اردوگاه‌های هموطنان سیل زده تاکید کرد.
به گزارش سپید به نقل از وبدا، محمد اسماعیل مطلق با اعلام این خبر اظهار داشت: در هنگام وقوع بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و آتش سوزی که انسان‌های بسیاری مجبور به سکونت در اردوگاه ها و زیر چادرها می‌شوند، مراقبت از بیماری‌های واگیر که ظرفیت اپیدمی شدن را دارند اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
وی افزود: وبا، اسهال خونی (شیگلایی و آمیبی)، هپاتیت‌های A وE ، تیفوئید، مالاریا، مننژیت، سرخک، لپتوسپیروز و ARI (عفونت‌های حاد تنفسی) و ILI (شبه آنفلوانزا)، بیماری‌های واگیری هستند که در این راستا قرار می‌گیرند و مراقبت سندرومیک از این بیماری‌ها که مشمول قوانین بین‌المللی یا IHRنیز هستند در شرایط اضطراری راهکار مناسبی است که به تیم بهداشتی امکان واکنش سریع در پیشگیری و مهار طغیان‌ها را می‌دهد.
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا با بیان اینکه در حوادث و بلایای طبیعی ابتدا ارزیابی خطرات به منظور واکنش سریع و مناسب باید انجام شود، افزود: به تناسب مرکز بهداشت استان و شهرستان، تیم فرماندهی متشکل از رییس مرکز و کارشناسان مسئول بیماری‌ها، آموزش بهداشت، بهداشت محیط، بهداشت خانواده، تغذیه، بهداشت روان، اورژانس و آزمایشگاه به اتفاق و همراهی متخصص بیماری‌های عفونی و اپیدمیولوژیست تشکیل می شود. چون ممکن است در سطوح پایین‌تر، کارشناس به اندازه کافی نباشد و آموزش‌های لازم برای مسئولیت بیش از یک وظیفه یا فرآیند انجام شود.
وی ادامه داد: پزشک عمومی به عنوان سرپرست در هر تیم عملیاتی به همراه کارشناسان مربوطه متناظر با تیم فرماندهی وظیفه استقرار در اردوگاه و انجام خدماتی نظیر ویزیت بیماران و درمان مناسب و در صورت لزوم اعزام به بیمارستان، نظارت بر کار همکاران تیم، تهیه گزارش روزانه و ارائه آن به مسئول تیم فرماندهی شهرستان، شرکت در جلسات و هماهنگی و ارتباط با عوامل ذیربط، ثبت گزارش بیماری‌های مشمول مراقبت سندرومیک ذکر شده، گزارش وضعیت واکسیناسیون و توجه ویژه به پوشش واکسیناسیون سرخک (با توجه به موارد طغیان‌های اخیر درب عضی کشورها) جمعیت تحت پوشش را دارد.
وی افزود: تهیه فهرست افراد نیازمند مراقبت مانند نوزادان، کودکان زیر یک سال و زیر پنج سال، افراد سالخورده، بیماران دیابتی، قلبی، فشارخونی، نارسایی کلیه و کبدی، نقص ایمنی، زنان باردار به تفکیک پرخطر و بیش از 34 هفته که نیاز به مراقبت ویژه دارند، گزارش مرگ و میر کودکان زیر یک سال و پنج سال، گزارش مرگ مادران، دیگر وظایف پزشک محسوب می‌شود.
مطلق تاکید کرد: در هر تیم مراقبت باید نقشه جغرافیایی منطقه با پراکندگی بیماری‌ها موجود باشد. تقسیم کار و شرح وظایف کاردان و بهورز به تفکیک، تجزیه و تحلیل بیماری‌های گزارش‌شده روزانه، فرم‌های تکمیل شده بیماری‌های قابل گزارش، بیماریابی اکتیو اسهال، مالاریا و سرخک هر روز گزارش شود.
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: موجودی دارو و اقلام ضروری داروهای مورد نیاز بیمارهای واگیردار و واکسن، محل نگهداری دارو در شرایط مناسب، واکسن‌های مصرف شده و برآورد واکسن مورد نیاز، حفظ زنجیره سرد و گراف برودتی یخچال و وجود کولد باکس برای نوسانات برق منطقه از دیگر اقداماتی است که باید در این شرایط انجام شود.
وی در پایان گفت: فعالیت‌های آموزش بهداشت و حفظ روحیه نشاط به خصوص در کودکان، وجود بسته غذایی مورد نیاز بیماری‌های عفونی و گروه‌های سنی، نظارت بر سلامت آب آشامیدنی و مواد غذایی از تولید تا بسته بندی، حمل و نگهداری در اردوگاه و مصرف آن، اندازه‌گیری کلر باقیمانده، تهیه آب بسته‌بندی در بطری، دفع بهداشتی فاضلاب و زباله، وجود کافی توالت‌های بهداشتی و سیار و نظارت بر تمیزی و بهداشتی و وجود صابون مایع در دستشویی‌ها نیز باید به صورت ویژه در دستور کار تیم‌های سلامت قرار گیرد تا از شیوع بیماری‌ها پیشگیری شود.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو