چند علت عمده ایجاد صدا در فک
29 بهمن 1397 ساعت: 20:11یک متخصص جراحی دهان، فک و صورت گفت: عمده علت صداهای فکی، مفصلی، وراثت، تصادفات، اختلالات عضلانی، ضربه و اکلوژن بیمار است که این مشکل می‌تواند مقدمه اختلالاتی همچون سائیدگی مفصل و دررفتگی آن باشد؛ لذا درمان به موقع و تشخیص آن بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش سپیدآنلاین،‌محمدعلی آسایش با اشاره به اینکه درگیری مفصلی یکی از مواردی به شمار می‌رود که توسط متخصصین جراحی دهان، فک و صورت مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: این مسئله درمان‌های متفاوت دارویی و جراحی را اعم از ساده و پیشرفته در برمی‌گیرد و درگیری مفصلی می‌تواند سبب ایجاد صدا و درد فک در هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن شود. تصوراتی همچون صحبت کردن بیش از اندازه و یا خوردن غذاهای سفت به عنوان علل صداهای فکی، باورهای غلط رایج در سطح جامعه است.

این جراح دهان فک و صورت گفت: نقص مادرزادی در استخوان‌ها و عضلات ناحیه فک، ضربات دوران کودکی، شکستگی‌ها، سن و همچنین تصادفات از علل ایجاد درد مفصل به شمار می‌روند که در صورت بی‌توجهی می‌توانند به سبب دررفتگی فک و دیگر مشکلات مفصل گیجگاهی شوند.

وی خاطرنشان کرد: صداهای ناحیه فک معانی و تفاسیر مختلفی دارد و از طیف ساده تا گسترده را شامل می‌شود که درمان‌های مختلفی را به همراه دارد، ولی آنچه حائز اهمیت بوده، این است که افراد در صورت مواجهه با این صداها در ناحیه فک آن را جدی گرفته و حتماً به جراح دهان، فک و صورت مراجعه کنند؛ زیرا تشخیص و درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است و از مشکلات آتی جلوگیری خواهد کرد.‌

دبیر علمی هفتمین سمپوزیوم محققین جوان در آستانه برگزاری هفدهمین کنگره جراحان دهان فک و صورت در ارتباط با برگزاری سمپوزیوم محققین جوان گفت: نهمین کنگره ایمپلنت خلیج فارس و هفتمین سمپوزیوم محققین جوان همزمان با هفدهمین کنگره جراحان دهان فک و صورت برگزار می‌شود و تمام دانشجویان و رزیدنت‌های تخصصی دندانپزشکی و پزشکی می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

وی افزود: بیش از ۴۰۰ عنوان مقاله و پوستر به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که رقم بسیار قابل توجه و بی‌سابقه‌ای بوده است که نشان از جایگاه بسیار خوب کنگره بین‌المللی جراحان دهان فک و صورت دارد.

دبیر علمی هفتمین سمپوزیوم محققین جوان ادامه داد: همه مقالات در جلسه داوری توسط اساتید برجسته و صاحب‌نظر مورد بررسی قرار گرفته و ۵۰ مورد از آنها به صورت سخنرانی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در هتل المپیک ارائه خواهد شد. همچنین حدود ۱۵۰ پوستر به صورت الکترونیک در دو روز با زمانی معادل ۲۴ ساعت به ارائه پوستر اختصاص داده خواهد شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ارتباط با بیشترین علت مراجعه به این جراحان اظهار داشت: به دلیل گستردگی رشته و همپوشانی آن با رشته‌های تخصصی گوش و حلق و بینی و پلاستیک میزان مراجعات بسیار بالا و به دلایل مختلف است، ولی برخی از مراجعات مثل اختلالات مفصلی به صورت اختصاصی توسط جراحان دهان فک و صورت مورد بررسی و درمان قرار می‌گیرد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو